Визначення місця підприємства на конкурентній карті ринку

Конкурентна карта ринку являє собою класифікацію конкурентів по займаній ними позиції на ринку й слугує для визначення статусу конкурентів і систематизації конкурентних переваг. Самий простий спосіб створення конкурентної карти даного ринку полягає у розрахунку ринкових часток даного підприємства та його конкурентів. Фінансове становище всіх конкурентів і пов'язаний з ним розподіл ринкових часток дозволяє виділити ряд стандартних положень підприємства на ринку: лідер ринку – підприємство з максимальним значенням частки ринку; аутсайдер – підприємство, що займає найскромніші позиції. Між лідером і аутсайдером знаходяться підприємства, які займають проміжні позиції. Схема визначення меж представлених груп включає такі процедури:

ü розраховується середнє арифметичне значення ринкових часток;

ü уся сукупність підприємств розглянутого ринку ділиться на два сектори, для яких значення часток більше або менше від середнього значення;

ü у кожному із секторів розраховуються середньоквадратичні відхилення, які з мінімальним і максимальним значеннями визначають межі представлених груп.

При всій важливості показника ринкової частки слід мати на увазі, що він являє собою статичну оцінку для конкретного моменту.

У зв’язку з тим, що кон’юнктурна ситуація на ринку досить мобільна, необхідно знати тенденцію зміни даного показника й пов’язану з нею зміну конкурентної позиції підприємства.

Цю тенденцію можна оцінити за допомогою темпу приросту частки, що розраховується за формулою:

 

де Ті – темп приросту ринкової частки і-того підприємства, %;

Dt – ринкова частка і-того підприємства у періоді, що аналізується;

D0 – ринкова частка і-того підприємству періоді, що приймається за базу для порівняння;

M – кількість років у розглянутому періоді.

Таким чином, другий спосіб побудови конкурентної карти передбачає врахування не одного, а двох показників: ринкової частки підприємства і темпу приросту ринкової частки. Процес розбивки підприємств на групи аналогічний попередній схемі. У таблиці 2.4. представлено матрицю формування конкурентної карти ринку, засновану на перехресній класифікації розміру й динаміки ринкових часток конкурентів по конкретному типу продукції.

Вона дає змогу виділити 16 типових положень фірми, що відрізняються ступенем використання конкурентних переваг і потенційною можливістю протистояти тиску конкурентів.

Таблиця 2.4.

Ринкова частка     Темп Ді приросту ринкової частки Ті Класифікаційні групи
І ІІ ІІІ ІV
Лідери ринку Фірми із сильною конкурентною позицією Фірми зі слабкою конкурентною позицією Аутсайдери ринку
Фірми з конкурентною позицією, що швидко поліпшується І
Фірми з конкурентною позицією, що поліпшується ІІ
Фірми з конкурентною позицією, що погіршується ІІІ
Фірми з конкурентною позицією, що швидко погіршується ІV

 

Найбільш значимим статусом володіють фірми 1-ої групи (лідери ринку з конкурентною позицією, що швидко поліпшується), найбільш слабким – фірми 16-ої групи (аутсайдери ринку з конкурентною позицією, що швидко погіршується).

Положення фірми в межах кожної групи визначається величиною ринкової частки.

Завдяки конкурентній карті формується картина реально існуючого розміщення сил у конкурентній боротьбі. Вона дозволяє більш обґрунтовано підходити до розроблення стратегії конкуренції, що враховує конкурентний статус фірми, особливості її ринкового оточення й можливості по дестабілізації сформованої ринкової ситуації.

Для конкретності проведення процедур важливо окреслити аналізований географічний ринок, скласти список конкурентів і визначити їхні цілі. Знати наміри конкурентів необхідно для уточнення міри задоволеності поточної позицією й можливими діями по зміні існуючого розміщення сил. Підготовлена попередня інформація слугує для локалізації загальних напрямів пошуку й збільшення в наступній роботі цілеспрямованості.

 

 

Питання для самоконтролю.

1. Що уявляє собою системна карта «підприємство – зовнішнє середовище» і для чого вона використовується?

2. Охарактеризуйте процедуру розробки карти стратегічних груп конкурентів.

3. Що означає ситуація, коли на карті стратегічних груп конкурентів виявляється низка підприємств, розташованих в безпосередній близькості один до одного?

4. У який спосіб можна визначити інтенсивність конкуренції на ринку?

5. Які вам відомі способи побудови конкурентної карти ринку?

6. Що показує конкурентна карта ринку?

 

 








Дата добавления: 2016-02-24; просмотров: 1845;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.