Тема 8. МЕТОДИКА ЕСПЕРТНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ ТОВАРНО-МАТЕРІАЛЬНИХ ЦІННОСТЕЙ
План
8.1. Методика експертного дослідження операцій з основними засобами, малоцінними та швидкозношуваними предметами
8.2. Методика експертного дослідження операцій з матеріальними запасами
8.3. Особливості експертного дослідження товарних операцій у торгівлі
8.1. Методика експертного дослідження операцій з основними засобами, малоцінними та швидкозношуваними предметами
До основних зловживать в операціях з основними засобами слід віднести наступні:
- розкрадання майна через незаконне віднесення об’єктів основних засобів до малоцінних предметів з подальшим їх списанням з балансу;
- розкрадання майна через відсутність за балансового обліку МШП та списаних об’єктів основних засобів;
- нанесення матеріальної шкоди у зв’язку із порушенням порядку ліквідації списаних об’єктів основних засобів;
- нанесення матеріальної шкоди у зв’язку із неправильним списанням нестач об’єктів основних засобів;
- неправильне відображення операцій з основними засобами та МШП у податкового обліку, що призвело до заниження оподаткованого прибутку та суми податку;
- завищення обсягу будівельно-монтажних робіт, які виконано підрядним способом, та пов’язаних з ним витрат;
- завищення обсягу ремонтних робіт, виконаних господарським способом;
- неправильне застосування норм амортизації;
- завищення первісної вартості основних засобів та витрат, повязаних із їх транспортуванням та введенням в експлуатацію тощо;
- завищення вартості основних засобів, отриманих як внесок до статутного фонду;
- неправильне відображення в обліку доходу від безкоштовного отримання матеріальних цінностей тощо.
На початку дослідження експерт-бухгалтер повинен установити правомірність віднесення окремих об'єктів до основних засобів. Основні засоби, які будуть визнані непридатними для використання протягом звітного періоду, мають бути списані на витрати цього періоду за їхньою залишковою вартістю. Експерт мусить упевнитися в тому, що основні засоби, які за даними бухгалтерського обліку повністю зношені, не можуть принести в майбутньому економічної вигоди, переоцінені за їхньою залишковою вартістю і відображені у складі необоротних активів підприємства. Важливим завданням експерта-бухгалтера є також перевірка правильності формування первісної вартості основних засобів, що визначено в П(С)БО 7.
Якщо підприємство придбає основні засоби, які були в експлуатації, то, зараховуючи їх на баланс, потрібно відобразити і суму переданого зносу (продавець повинен указати її в акті приймання-передачі). У разі безкоштовного отримання основних засобів вони мають бути оцінені за ринковою, а не за залишковою вартістю.
Експерту-бухгалтеру слід також пам'ятати, що за основними засобами справедлива вартість визначається в разі:
- безкоштовної передачі основних засобів;
- якщо основні засоби отримані внаслідок бартерних операцій;
- якщо основні засоби передані як внесок до статутного капіталу.
Експерт-бухгалтер мусить також перевірити операції з МШП, а саме:
- закріплення МШП за конкретними відповідальними особами, правильність оформлення документами операцій з експлуатації МШП та їх оперативного обліку;
- перевірку правильності нарахування зносу МШП та включення його у виробничі витрати. Треба мати на увазі, що підприємство самостійно встановлює метод нарахування зносу МШП, і цього методу воно має дотримуватися протягом року. Експерт-бухгалтер також застосовує дані податкового обліку. Це робиться насамперед для правильності визначення об'єктів оподаткування.
Крім того експерту-бухгалтеру необхідно дослідити матеріали інвентаризації основних засобів і МШП та звернути увагу на точність визначення збитку, який підлягає відшкодуванню винними особами.
Під час дослідження матеріалів інвентаризації основних засобів, окрім указаних вище питань, експерт-бухгалтер повинен розглянути такі моменти:
- правильність віднесення до основних засобів матеріальних цінностей, що перебувають на балансі господарського органу;
- точність визначення балансової вартості основних засобів на початок кожного звітного періоду;
- обґрунтованість індексації основних фондів;
- правильність нарахування амортизації (зносу) основних засобів тощо.
Особливо важлива точна експертна оцінка результатів інвентаризації майна державного підприємства, яке приватизується або передається в оренду, оскільки заниження вартості таких об'єктів стає одним з найбільш характерних правопорушень у сфері економіки України.
Експерту-бухгалтеру для розв'язання поставлених питань частіше за все необхідно встановити розмір нестач та лишків основних засобів і МШП, обґрунтованість списання цих цінностей, правильність оприбуткування, правильність застосування норм амортизаційних відрахувань, зносу та ін.
Методика експертного дослідження операцій з основними засобами полягає в перевірці та порівнянні балансових (звітних) даних про залишки основних засобів з даними синтетичного та аналітичного обліку. При цьому бухгалтерські записи звіряються з первинними документами про надходження та вибуття основних засобів (акти приймання, накладні, акти ліквідації основних засобів, довідки про нараховану суму амортизації, дані про витрати на капітальний ремонт і т. ін.).
8.2.Методика експертного дослідження операцій з
матеріальними запасами
Дослідження операцій з матеріальними запасами є одним з провідних у експертно-бухгалтерських дослідженнях.
На вирішення експерта-бухгалтера частіше за все виносяться питання, що стосуються встановлення:
- наявності та розмірів нестач та лишків матеріальних цінностей,
- неповного оприбуткування ТМЦ;
- надмірного списання сировини й матеріалів.
Основні зловживання з матеріальними запасами пов’язані із:
- розкраданням цінностей у зв’язку із відсутністю аналітичного обліку;
- підробка документів щодо оприбуткування сировини і матеріалів з метою завищення їх вартості;
- підробка та фальсифікація документів щодо результатів лабораторних аналізів та встановлених норм з метою завищення обсягів списання матеріальних цінностей на витрати виробництва;
- привласнення цінностей матеріально-відповідальними особами через маніпуляції із списанням сировини і матеріалів в межах встановлених норм природних втрат;
- нанесення матеріальної шкоди у зв’язку із необґрунтованим списанням нестач матеріалів та неправильного відображення пересортування ТМЦ;
- нанесення матеріальної шкоди у зв’язку із поганими умовами зберігання матеріальних цінностей.
Основним джерелом інформації, поданої бухгалтеру-експерту під час розслідування злочинів, пов'язаних із розкраданням матеріальних запасів підприємств, є матеріали проведених інвентаризацій.
Досліджуючи дані інвентаризації, експерт повинен з'ясувати, наскільки повно вона проведена, а саме:
- чи була присутня під час перевірки матеріально відповідальна особа, чи був у складі інвентаризаційної комісії фахівець, котрий добре знає особливості зберігання, обліку і використання даного виду запасів;
- які виявлені лишки й нестачі цінностей і як вони відображені в бухгалтерському обліку;
- чи правильно розрахований збиток від нестач матеріальних запасів тощо.
У ході перевірки правильності оформлення акта інвентаризації експерт-бухгалтер має впевнитись у тому, що до початку інвентаризації матеріально відповідальна особа подала розписку про те, що всі прибуткові та видаткові документи включені нею у звіти і здані в бухгалтерію, і всі запаси, які надійшли на склад, оприбутковані, а ті, що вибули, - списані на витрати.
Досліджуючи порівняльні відомості, експерт-бухгалтер повинен установити характер розбіжностей між фактичними залишками матеріальних запасів на момент проведення інвентаризації й обліковими даними на цю саму дату. Експерт має також ознайомитися з письмовими вмотивованими поясненнями матеріально відповідальних осіб про причини виявлених лишків і нестач. За необхідності проведення додаткової інвентаризації про стан і рух матеріальних ресурсів на підприємстві, що перевіряється, експерт мусить проаналізувати дані, що містяться в протоколах допитів свідків і матеріально відповідальних осіб, отримані слідчим.
Необхідно дослідити обґрунтованість списання нестач матеріалів у межах норм природних втрат.
Основним завданням експерта під час дослідження операцій з матеріальними цінностями є перевірка правильності відображення в обліку та документальної обґрунтованості надходження та витрачання цих цінностей, визначення наявності та розміру нестач (лишків) за результатами інвентаризації.
Для розв'язання поставлених питань експерту мають бути надані слідчим або судом слідуючі документи:
- облікові дані про рух матеріалів (первинні документи та облікові егістри),
- акти інвентаризації та інші матеріали інвентаризації,
- дані про те, де, коли та в кого встановлена нестача,
- пояснення осіб, у яких виявлена нестача, про причини її виникнення,
- інші дані, що належать до конкретних обставин справи.
Досліджуючи надані документи, експерт-бухгалтер зобов'язаний:
- переконатися у належному їх оформленні;
- перевірити правильність записів у бухгалтерському обліку за операціями, відображеними в первинних документах;
- звірити надходження та витрачання матеріалів за даними синтетичного та аналітичного обліку;
- перевірити відповідність записів у документах, облікових регістрах і звітності за взаємозв'язаними операціями. Так, дані про надходження матеріалів порівнюються з показниками виробництва продукції, на яку вони списані, дані про надходження матеріалів від постачальників — з даними про розрахунки з ними.
Дослідивши правильність даних бухгалтерського обліку про рух та залишки матеріальних цінностей, слід визначити результати інвентаризації способом порівняння залишків за інвентаризаційною відомістю з даними бухгалтерського обліку сировини та матеріалів.
8.3. Особливості експертного дослідження товарних операцій у торгівлі
До найбільш важливих і характерних експертних завдань у дослідженні документів торгового підприємства відносять:
- установлення фактичних даних, пов'язаних з нестачею або надлишками товарно-матеріальних цінностей або грошових коштів;
- визначення правильності документального оформлення операцій із приймання, зберігання та реалізації товарів і тари;
- підтвердження документальним обґрунтуванням оприбуткування товарів і тари з урахуванням висновку інших видів експертиз;
- виявлення невідповідності (розбіжностей) у списанні й оприбуткуванні грошової виручки;
- установлення відповідності відображення в бухгалтерських документах фінансово-господарських операцій вимогам нормативних актів і положенням бухгалтерського обліку;
- з'ясування відповідності свідчень осіб, які проходять у справі, даним, що містяться в документах;
- уточнення кола осіб, за якими згідно з документальними даними в період, коли проходить дослідження, значились товарно-матеріальні цінності та грошові кошти;
- виявлення недоліків у організації і веденні бухгалтерського обліку і контролю, які сприяли утворенню матеріальних збитків або ставали перепонами для їхнього своєчасного виявлення.
Експертне дослідження операцій з товарами пов'язане з аналізом документів, у яких відображено всі етапи товарного обороту: надходження, зберігання, списання різних втрат, реалізація, переоцінка, відомості про фактичні залишки тощо.
Дослідження руху товарів здійснюється за одержання таких показників:
- залишок товарів згідно з описом інвентаризації на початок періоду, що досліджується (в загальній сумі та з розбивкою по окремих приміщеннях, секціях тощо);
- надходження за міжінвентаризаційний період (загальна сума, у тому числі: надходження зі складу, від постачальників тощо);
- разом (надходження за залишками);
- витрати товарів за той самий період (усього, у тому числі документовані витрати всіх видів, здавання виручки);
- залишок товарів згідно з документальними даними;
- залишок товарів згідно з описом інвентаризації на кінець періоду, що досліджується;
- результат до застосування норм природних втрат: а) нестача; б) лишки;
- нарахування і застосування норм природних втрат, кінцевий результат:
а) нестача; б) лишки; в) економія природних втрат.
Досліджуючи документи торгового підприємства, експерт зобов'язаний особливо ретельно проаналізувати всі матеріали як за формою, так і щодо суті даних, що в них містяться.
Особливе значення в СБЕ товарних операцій торгівлі мають матеріали інвентаризації. Перевіряючи документацію щодо руху товарних запасів у крамниці, експерт установлює факти, пов'язані з нестачами або лишками на дату проведення кожної інвентаризації. Перед початком дослідження необхідно впевнитись у наявності всіх описів, передусім на початок і кінець періоду.
Наступним завданням судово-бухгалтерської експертизи в торгівлі є оцінювання правильності та своєчасності оприбуткування товарів.
У результаті всебічного дослідження встановлюються факти таких зловживань:
- неоприбуткування товарів (повністю або частково);
- несвоєчасного їх оприбуткування з метою тимчасового приховування нестачі;
- неправильного віднесення на рахунки бухгалтерського обліку сум торгової знижки з метою зменшення величини прибутку товарів;
- необгрунтованого заниження якості (кондиції) або заниження цін під час оприбуткування (з тією самою метою);
- невідповідності прибуткових документів розрахунковим операціям з оплати одних і тих самих товарів.
Слідом за перевіркою оприбуткування товарів провадять експертне дослідження видаткових операцій з товарами.
Кожний вид витрат потребує специфічних прийомів експертного аналізу, проте загальний принцип оцінки документа за формою і суттю залишається незмінним і передбачає:
- нормативну перевірку;
- арифметичну перевірку;
- порівняння однорідних записів у документах і облікових регістрах.
Виручку експерт-бухгалтер аналізує способом порівняння даних касових і товарних звітів із записами в книгах касирів і журналах-ордерах за супровідними рахунками. При цьому особливу увагу звертають на хронологічну послідовність документів, правильність підрахунку підсумку в них. Використовуючи метод зустрічної перевірки, експерт-бухгалтер з'ясовує достовірність відображення операцій, пов'язаних з надходженням виручки в касу підприємства і здаванням її на рахунки в банк.
Питання для самоперевірки до теми №8
1. Дайте визначення основним завданням СБЕ операцій з основними засобами та МШП.
2. Назвіть основні зловживання у сфері обігу основних засобів.
3. Назвіть основні методичні прийоми по виявленню цих зловживань.
4. Дайте перелік документів, які використовуються в процесі СБЕ основних засобів.
5. Назвіть основні зловживання у сфері матеріального обігу.
6. Назвіть основні методичні прийоми по виявленню цих зловживань.
7. Дайте перелік документів, який використовує експерт-бухгалтер при дослідженні операцій з матеріальними цінностями.
8. Назвіть основні задачі експертного дослідження в торгівлі..
9. Назвіть основні поазники руху товарів.
10. Назвіть основні зловживання при здійснені операцій з товарами.
Література: [5; 6; 7; 8; 9; 10; 11; 12]
Дата добавления: 2016-03-22; просмотров: 1711;