Зовнішня та внутрішня служби збуту
Компанія може організувати або зовнішню ("польову"),або внутрішню,або обидві служби збуту. Зовнішні агенти здійснюють виїзди за викликом замовників. Внутрішні торгові агенти виконують свої службові обов'язки на робочому місці, контактуючи із замовниками по телефону, а також ведуть прийом замовників та потенційних покупців.
Багато компаній, заощаджуючи затрати часу зовнішньої служби збуту, збільшують кількість співробітників внутрішньої служби збуту, до якої входять фахівці з технічного супроводу та обслуговування, торгові асистенти та "телефонні продавці". Фахівці з технічного супроводу й обслуговування надають клієнтам технічну інформацію та відповідають на їхні запитання. Торгові асистенти забезпечують таку важливу ланку роботи, як зв'язок із зовнішніми торговими агентами. Вони заздалегідь налагоджують телефонний контакт із замовником, підтверджують призначену зустріч, контролюють попередню оплату, відвантаження і доставку продукції та відповідають на запитання користувачів, коли торговий агент відсутній. Телефонні продавці використовують телефон для пошуку й оцінки нових перспективних замовників, укладення угод і обслуговування замовлень напряму.
Внутрішня служба збуту бере частину клієнтів на себе з тим, щоб зовнішні торгові агенти мали більше часу на обслуговування великих замовлень та пошук нових перспективних замовників. Залежно від ступеню складності продукції та ситуації споживача, телефонний продавець виконує від 20 до 33 контактів на день, приймаючи відповідальні рішення. Це можна порівняти з чотирма викликами на день, що їх зазвичай обслуговує зовнішній торговий агент. При торгівлі деякими видами продукції та за деяких торгових обставин телемаркетинг може бути таким же ефективним, як й особисті зустрічі, але набагато дешевшим. Наприклад, один типовий візит торгового агента коштує приблизно 110 доларів, а звичайний телефонний контакт з промисловим клієнтом коштує всього 5—20 доларів, залежно від ступеню складності контакту [5]. Телемаркетинг успішно практикується як крупними, так і малими компаніями.
■ Компанія Du Pont для полегшення збуту деяких видів своєї складної хімічної продукції користується послугами досвідчених торгових агентів, які мають практику "польової" роботи, а нині виконують роль агентів телефонного маркетингу. Для них спеціально обладнаний за новітньою технологією Центр контактів зі споживачами, де ці телефонні продавці приймають від замовників різноманітні технічні запитання, вирішують проблеми, що виникли з продукцією або її доставкою, а також налагоджують та розвивають перспективні контакти. Команда таких фахівців працює дуже ефективно — 50% контактів, переадресованих польовій службі, завершилися покупками. Один з телефонних продавців розповідає: "Моя телефонна робота ефективніша. Якщо ви працюєте в "полі", то ви часто дарма витрачаєте час, коли не застаєте клієнта в офісі. Така телефонна "мандрівка" забирає лише 15 секунд. Я виявив ще одну перевагу, — зазначає цей представник. — Вам не загрожує побиття, ... і вас не зацькують злющими псами" [6]. Компанія Climax Portable Machine Tools штатним прикладом довела, що й малі компанії можуть заощаджувати гроші за допомогою телефона і зберігати привабливість для покупців. За старої системи торгові інженери компанії Climax проводили третину робочого часу у роз'їздах, займаючись підготовкою торгових агентів своїх дис-трибуторів або відвідуючи разом з ними замовників. Вони встигали зробити тільки чотири візити за день. Нині кожен з п'яти торгових інженерів, об'єднаних у групу телефонного маркетингу компанії Climax, виконує щоденно до ЗО замовлень, що надходять під впливом реклами або прямої поштової розсипки. Оскільки кожна угода потребує в середньому п'ять телефонних контактів, менеджер з торгівлі по закінченні кожного контакту зі споживачем занотовує всю необхідну інформацію до спеціальної бази даних, де він фіксує свої зобов'язання, вимоги споживача, дату наступного контакту і свої зауваження. "Коли замовник згадає, що збирається на рибалку, то менеджер з торгівлі занотовує це до персонального файлу клієнта, і під час наступного контакту він запитає клієнта про рибалку", — говорить президент Climax, зазначивши, що це — один зі способів налагодження добрих взаємин із замовником. Існує інший спосіб: надсилаючи перспективному замовникові першу кореспонденцію, торговий менеджер покладе до конверта свою візитну картку з фотографією. Звичайно ж, для того, щоб продавати по телефону обладнання на 15 тисяч доларів (а окремі контакти можуть "тягнути" на 200 тисяч доларів), недостатньо бути просто приязним співбесідником, а треба володіти кваліфікацію вищого ґатунку. Коли під час опитування споживачів компанії Climax їх запитали, чи часто вони зустрічаються з менеджер з торгівлі компанії, то у більшості випадків отримали ствердну відповідь. Вочевидь, багато хто з опитаних навіть не усвідомлював, що він контактував з компанією Climax тільки по телефону [7].
Командна торгівля
Минають ті часи, коли торговий агент міг сам виконати замовлення крупного і значного замовника. Більшість сучасних компаній переходить до командної торгівліпри обслуговуванні великих та складних замовлень. До торгових команд входять фахівці з торгівлі, маркетингу, інжинірингу, фінансів, технічного супроводу і навіть менеджери найвищої ланки. Наприклад, компанія Procter & Gamble для роботи з крупними оптовими замовниками Wal-Mart, Kmart або Target створила спеціальні команди, що об'єднують торгових агентів, менеджерш з маркетингу, фахівців служби технічного супроводу і навіть фахівців з логістики та інформаційних систем. У таких командах торгові агенти виконують роль "диригентів", що координують зусилля усієї компанії щодо налагодження взаємовигідних стосунків з важливими споживачами (врізка 13.1. "Практика маркетингу") [8].
Компанії усвідомлюють, що тільки заклики до командної роботи — замалий стимул. Компаніям слід переглянути свою систему стимулів, коли вона хоче забезпечити дієве заохочення до командної роботи з обслуговування замовлень. Крім того, вони повинні конкретніше формулювати цілі та механізм оцінки діяльності своєї служби збуту. При підготовці фахівців варто акцентувати увагу на цінності командної роботи, не забуваючи підкреслити значимість індивідуальної ініціативи.
Дата добавления: 2016-03-22; просмотров: 555;