Система оплати праці торгових агентів
Фірма повинна розробити привабливу систему винагород для того, щоб привернути необхідну кількість торгових агентів. Такі системи відрізняються одна від одної не тільки в компаніях різних галузей, але і в компаніях однієї галузі. Рівень оплати, що встановлюється компанією, повинен відповідати "поточним ринковим цінам" на конкретний вид торгової діяльності та кваліфікації співробітника. Оплата нижча за середню ринкову ціну зацікавить небагатьох кваліфікованих фахівців, а платити більше — немає сенсу.
Загальна сума винагороди складається з кількох елементів: фіксовані та разові виплати, відшкодування витрат і додаткові виплати. Фіксовані виплати, тобто зарплата, покликані забезпечити торговому агентові стабільний дохід. Разові виплати, тобто комісійні або премія за успішно виконану роботу, винагороджують зусилля продавця. Відшкодування витрат дає торговому агентові можливість застосовувати комерційні заходи, які він вважає доцільними. Додаткові виплати у вигляді відпускних, допомоги при хворобі чи нещасному випадку, пенсії і страхування життя забезпечують впевненість у майбутньому і задоволення роботою.
Керівництво компанії має вирішити, яке поєднання названих виплат найкраще підходить для кожного виду торгової діяльності. їх можна згрупувати таким чином: оклад, комісійні, оклад плюс премія, оклад плюс комісійні. Дослідження, присвячене вивченню різних видів винагород, що практикуються різними службами збуту, показало, що близько 70% компаній практикують "оклад плюс якась винагорода". Зазвичай загальна сума на 60% складається із окладу, а 40% становить винагорода [15].
Система заохочення співробітників служби збуту повинна розроблятися як з урахуванням посилення мотивації торгових агентів, так й для безпосередньої орієнтації їхньої діяльності. Наприклад, коли керівництво служби збуту хоче стимулювати своїх співробітників до укладення нових торгових контрактів, воно може застосувати виплату винагороди за кожну укладену угоду. Система заохочення повинна орієнтувати службу збуту на види діяльності, значимі з точки зору загальних маркетингових цілей компанії.
В табл. 13.1 показано, яким чином система заохочення компанії відбиває її загальну маркетингову стратегію. Наприклад, коли загальна стратегія полягає в тому, щоб швидше збільшити товарообіг і охопити більшу частку ринку, система заохочення повинна стимулювати торгівельну активність і зацікавлювати торгових агентів до укладення нових контрактів. У цьому випадку можна сплачувати більші комісійні разом з преміями за нові замовлення. З іншого боку, коли маркетингова ціль компанії полягає у максимізації прибутковості уже укладених контрактів, план винагородження може полягати у збільшенні питомої ваги фіксованої ставки з додатковими стимулами, що залежать від обсягу продажу за поточними контрактами і рівня задоволеності замовника.
Насправді, все більше і більше компаній відмовляється від системи комісійних за високий рівень продажу, котра змушує торгових агентів нав'язувати угоди будь-якою ціною, аби тільки отримати бонус, замість налагодження дружніх тривалих і взаємовигідних стосунків з покупцем. Один експерт з продажу зазначив: "Навряд чи ви захотіли б, щоб хтось з ваших торгових агентів зіпсував стосунки з клієнтом тільки тому, що надто нав'язливо домагався укладення угоди". Натомість компанії компанії запроваджують системи комісійних, які винагороджують торгових агентів за налагодження тривалих і взаємовигідних відносин з кожним покупцем [16].Керівництво торговими агентами
Для успішної організації роботи торгових агентів-новачків необхідно не тільки закріпити за ними певну територію, запровадити систему заохочень і навчання, потрібно також організувати керівництво їхньою діяльністю. За допомогою системи керівництва своєю службою збуту компанія безпосередньо спрямовує і мотивує всю її поточну діяльність.
Дата добавления: 2016-03-22; просмотров: 945;