Як спрямувати діяльність торгових агентів
Наскільки глибоким повинне бути втручання керівництва службою збуту у повсякденну підтримку своїх торгових агентів у їх "польовій" роботі? Це залежить від багатьох чинників — від розмірів компанії, рівня кваліфисації та досвіду її торгових агентів. Рівень керівництва діяльністю торгових агентів істотно відрізняється у різних компаніях.
Багато компаній допомагають своїм торговим агентам у визначенні цільової аудиторії та норм обслуговування. Крім того, компанія може регламентувати час, який присвячується пошуку нових замовлень — торгові агенти повинні знати, як найефективніше слід розподіляти свій час. Річний план обслуговування є одним з інструментів, що сприяють виріїденню цієї проблеми; тут фіксується термш обслуговування певних споживачів чи потенційних замовників і участь у заходах, що проводяться компанією. Агенти повинні брати участь у торгових виставках і маркетингових дослідженнях, відвідувати торгові прийоми і зустрічі. Інший інструмент —аналіз співвідношення час/обов'язки. Крім часу, необхідного на торгову діяльність, торговому агентові доводиться витрачати час на поїздки, очікування, їжу, перерви і виконання інших службових обов'язків.
На рис. 13.2 показаний розподіл робочого часу торгового агента. Реальний час, що припадає на власне торгові операції за участю клієнта, складає в середньому близько 30% загального робочого часу! Якщо збільшити цю частку з 30 до 40%, то власне торговий час збільшиться на 33%. Компанії постійно намагаються відшукати способи економії часу — поїздки заміняються телефонними контактами, спрощується система службової документації, розробляються оптимальні графіки та маршрути обслуговування, а також налагоджують краще інформування своїх агентів щодо замовників.Мотивація торгових агентів
Деякі торгові агенти намагаються виконувати свої службові обов'язки без будь-яких стимулів з боку керівництва компанії. Для них торгівля уособлює собою найкращу професію у світі. Проте, торгівля іноді приносить й розчарування. Через специфіку своєї роботи торговим агентам часто доводиться діяти самостійно і часто їздити у відрядження. їх чекає агресивна конкуренція з боку інших комівояжерів або напружені переговори із замовником. Іноді вони втрачають крупні контракти, за які довго і наполегливо боролися, тільки тому, шо їм бракує повноважень для укладення угоди. Саме тому, для забезпечення ефективної роботи, торгові агенти потребують уваги та стимулювання своїх успіхів.
Для підтримки морального стану та підвищення професійних показників діяльності своєї служби збуту керівництво компанії формує певний морально-психологічний клімат в організації, встановлює квоти продажу і використовує різноманітні стимули. Поняття морально-психологічний клімат означає атмосферу всередині компанії та ті почуття, які формуються у торгових агентів на основі їхніх можливостей, визнання заслуг, оцінки значимості їхньої діяльності і рівня заохочення за добре виконану роботу. У деяких компаніях побутує оцінка роботи торгових агентів як чогось, не надто значимого на фоні загальних результатів збутової діяльності. В інших же компаніях, навпаки, їх роль оцінюється як провідна, а самі вони — як головна запорука необмеженого розвитку компанії та збільшення її прибутку. Не дивно, що ставлення компанії до своїх торгових агентів відбивається на результатах їхньої діяльності. Коли робота торгових агентів має низьку оцінку, тоді збільшується плинність кадрів, а їхні реальні досягнення залишаються невисокими. Коли ж їх діяльність має достойне визнання, тоді помітно зменшується плинність кадрів і зростають показники результативності роботи. , ^ г ,-f,.,-, ,Деякі компанії встановлюють для своїх торгових агентів торгові квоти —стандарти, що визначають загальний обсяг продажу і розподіл цього обсягу відповідно до частки різних видів продукції компанії. Сума заохочення також залежить від того, як торговий агент виконує встановлені квоти. Підвищення активності співробітників служби збуту вимагає і додаткових стимулів. Участь у семінарах і круглих столах надає приємну можливість вирватися з буденщини, зустрітися з "високими чинами" із керівництва, а також вдихнути атмосферу компанії та відчути себе частиною великого та дружнього колективу. Компанії часто спонсорують змагання торгових агентів, що підбадьорюють службу збуту і стимулюють прагнення до результатів, недосяжних за звичайних обставин. Стимулювання також може набувати форми нагородження почесними грамотами, різними товарами або премією чи мандрівкою, а також — отриманням частки прибутку компанії.
Дата добавления: 2016-03-22; просмотров: 517;