ТЕМА 10. Організація місцевого самоврядування в Україні

1 Поняття, сутність, загальні принципи місцевого самоврядування в Україні.

2 Система, основи, повноваження місцевого самоврядування в Україні.

3 Правовий статус органів і посадових осіб місцевого самоврядування в Україні.

 

1 Місцеве самоврядування в Україні є гарантованим державою правом та реальною здатністю територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування є одним з головних елементів розвитку демократичного конституційного ладу, основною формою здійснення народовладдя на місцях, що органічно увібрало в себе елементи прямої і представницької демократії. За своєю природою воно виступає як специфічна форма реалізації публічної влади, що відрізняється як від державної, так і від політичної влади об'єднань громадян.

Характерними рисами місцевого самоврядування є:

демократизм, що виявляється у виборності органів самоврядування, у різноманітності форм участі мешканців сіл, селищ, міст у здійсненні місцевого самоврядування (місцеві референдуми, вибори, органи самоорганізації населення), у гласності і врахуванні громадської думки органами і посадовими особами місцевого самоврядування, у підконтрольності виборних посадових осіб, в активній діяльності громадян у саморегулюванні питань місцевого життя;

децентралізованість системи місцевого самоврядування, яка побудована з урахуванням наближеності органів самоврядування до населення сіл, селищ, міст, самостійності територіальних громад у вирішенні питань місцевого життя, невтручання держави у вирішення внутрішніх питань територіальними громадами, автономії органів місцевого самоврядування у взаємних стосунках;

гарантованість місцевого самоврядування у межах Конституції і законів України, що включає державну підтримку місцевого самоврядування, закріплення конституційно-правового статусу його системи, введення гарантованих мінімумів бюджетних асигнувань, судовий захист місцевого самоврядування.

Отже, місцеве самоврядування - це найвища форма управління суспільством, заснована на єдності його суб'єктів і об'єктів, безпосередній участі громадян у виконанні завдань і функцій народовладдя. Від належної його організації залежить зміцнення основ суспільного і державного устрою, вдосконалення управління загальнодержавними та місцевими справами, розвиток економіки, науки і культури, а також формування всебічно розвиненої особи.

2 Систему місцевого самоврядування в Україні, що визначена Конституцією України та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», складають:

1) територіальні громади сіл, селищ та міст, тобто жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр. Це первинний суб'єкт місцевого самоврядування в Україні, носій його функцій і повноважень;

2) органи і посадові особи, що обираються територіальними громадами: сільські, селищні, міські ради як представницькі органи. В містах з районним поділом за рішенням територіальної громади міста або міської ради можуть створюватися в місті районні ради, районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, посадові особи - сільські, селищні та міські голови.

3) виконавчі органи сільських, селищних, міських рад - виконавчі комітети, відділи, служби, управління;

4) органи самоорганізації населення - вуличні, будинкові, квартальні комітети, ради мікрорайонів.

Основними формами прямої участі територіальних громад у здійсненні місцевого самоврядування, oj дозволяють безпосередньо впливати на вирішення питань місцевого життя, а також на функціонування системи органів місцевого самоврядування, є:

місцевий референдум як форма прийняття територіальною громадою рішень з питань, що належать до відання місцевого самоврядування, шляхом прямого голосування, місцеві ініціативи як право членів територіальної громади ініціювати розгляд у раді будь-якого питання, віднесеного до рівня місцевого самоврядування;

громадські слухання - право територіальної громади зустрічатися з депутатами відповідної ради та посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких члени територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування;

загальні збори, що скликаються за місцем мешкання громадян для вирішення важливих питань місцевого значення;

вибори як спосіб формування органів місцевого самоврядування і обрання його посадових осіб на підставі загального рівного прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Місцеве самоврядування в Україні базується на територіальних, правових та матеріально-фінансових основах.

Територіальну основу місцевого самоврядування складають закріплені Конституцією України адміністративно-територіальні одиниці - міста республіканського, обласного і районного значення, райони в містах, села, селища. Територіальною основою органів самоорганізації населення є мікрорайони, квартали, вулиці, а також багатоквартирні будинки.

Правову основу місцевого самоврядування складає система нормативно-правових актів, що визначає правовий статус місцевого самоврядування в Україні та окремих елементів його системи.

Матеріально-фінансовою основою місцевого самоврядування є комунальна власність - рухоме та нерухоме майно, земля, природні ресурси територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, об'єкти їх спільної власності, що знаходяться в управлінні районних та обласних рад, а також прибутки місцевих бюджетів, позабюджетні цільові фонди та інші кошти. Права суб'єкта комунальної власності від імені і в інтересах територіальних громад здійснюють відповідні ради.

3 Представницькими органами місцевого самоврядування є сільські, селищні, міські, районні в місті (в разі їх створення) ради, що представляють відповідні територіальні громади і здійснюють від їх імені і в їх інтересах функції та повноваження місцевого самоврядування (первинний рівень). До представницьких органів місцевого самоврядування належать також обласні та районні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст (вторинний рівень).

Місцеві ради - це представницькі виборні органи місцевого самоврядування, що складаються з депутатів і відповідно до закону мають право представляти інтереси територіальних громад і приймати від їх імені рішення.

Система рад створена за принципом оптимальної децентралізації, т.т. кожна рада функціонує в межах тих повноважень, які визначені в законі, при цьому ніхто не має права втручатися в її діяльність.

Місцеві ради складаються з депутатів, які обираються населенням на основі загального рівного прямого виборчого права шляхом таємного голосування терміном на 4 роки.

Загальний склад ради визначається самою радою і залежить від кількості населення відповідної території юрисдикції ради.

Місцеві ради працюють сесійно. Сесії складаються з пленарних засідань та засідань постійних комісій.

Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізніший термін їх введення в дію.

Місцеві ради утворюють постійні комісії, які формуються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, що належать до відання ради, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. Вони є підзвітними раді та відповідальними перед нею.

За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації, що приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії. Рекомендації постійних комісій підлягають обов'язковому розгляду органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами, яким вони адресовані. Про результати розгляду і вжиті заходи повинно бути повідомлено комісіям у встановлений ними строк.

Для здійснення контролю з конкретно визначених радою питань створюються тимчасові контрольні комісії ради, які подають звіти і пропозиції на розгляд ради.

Крім того, в місцевих радах за ініціативою депутатів можуть створюватися депутатські групи та фракції.

Виконавчим органом сільської, селищної, міської районної у місті ради є виконавчий комітет ради, що створюється відповідною радою на термін її повноважень у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної в місті ради - голови ради, заступника (заступників) голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами, а також керівників відділів, управлінь, інших осіб. За посадою до складу виконкому входить секретар відповідної ради. Виконкоми місцевих рад в межах своїх повноважень приймають рішення.

До виконавчих органів сільської, селищної, міської, районної в місті ради належать також відділи, управління, інші виконавчі органи ради, систему і повноваження яких визначає рада. Керівники відділів, управлінь, інших виконавчих органів ради призначаються на посаду і звільняються з посади сільським, селищним, міським головою, головою районної в місті ради одноособово.

Виконавчі органи місцевих рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Головною посадовою особою територіальної громади села, селища, міста є сільський, селищний, міський голова. Він обирається відповідною територіальною громадою на основі загального рівного прямого виборчого права шляхом таємного голосування терміном на 4 роки і здійснює свої повноваження на постійній основі. Місцевий голова очолює виконавчий комітет відповідної ради і головує на її засіданнях. В межах своїх повноважень видає розпорядження. При здійсненні наданих повноважень сільський, селищний, міський голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою, відповідальним - перед відповідною радою, а з питань здійснення виконавчими органами ради повноважень органів виконавчої ради - також підконтрольним відповідним органам виконавчої ради.

 

 








Дата добавления: 2016-03-22; просмотров: 588;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.