Тема 5. Конституційні засади територіального устрою України. Автономна Республіка Крим
1 Поняття державно-територіального устрою та його основні форми.
2 Адміністративно-територіальний устрій України.
1 Необхідною ознакою держави є її територія. Вона включає в себе сушу, надра, води (внутрішні води і територіальні води), повітряний простір над ними. Під державним устроєм розуміють національно- та адміністративно-територіальну організацію державної влади, яка включає співвідношення частин держави та її органів між собою і з державою в цілому. Відповідно до цього розрізняють унітарні, федеративні, конфедеративні держави.
Унітарна держава – це єдина централізована держава, територія якої поділяється на адміністративно-територіальні одиниці, що не мають ознак суверенітету. Статус цих одиниць регулюється актами поточного законодавства центральної влади. При цьому у державі діє єдина система законодавства, держадміністрації, єдина судова система, єдине громадянство та ін.
Федерація – це союзна держава. Вона складається з суб’єктів федерації, що мають особливий правовий статус та ознаки суверенітету, але при цьому існує центральна федеральна влада, яка є пріоритетною.
Конфедерація – міждержавний союз суверенних та незалежних держав, який створюється з метою досягнення будь-яких соціально-економічних, політичних цілей.
2 Згідно зі ст.2 Конституції Україна є унітарною державою. Територія її складає 603,7 тис.кв.км. Основні засади територіального устрою України закріплюються у ІХ розділі Конституції. Відповідно до ст.132 територіальний устрій України визначається на підставі принципів єдиної та цілісної державної території; поєднання централізації та децентралізації у здійсненні державної влади; забезпечення збалансованості соціально-економічного розвитку регіонів, їх ще більшої інтеграції з урахуванням історичних, економічних, географічних, демографічних особливостей та етнічно-культурної традиції розвитку регіонів України.
Ст.133 Конституції України встановлює систему адміністративно-територіального устрою України. До неї входять Автономна Республіка Крим, 24 області, міста Київ та Севастополь, територіальні райони в областях, міста, райони в містах, селища, села. Вищими адміністративно-територіальними одиницями в Україні є Автономна Республіка Крим, 24 області, міста Київ та Севастополь. Другий рівень адміністративного устрою складають обласні центри та територіальні райони в областях, третій – міста районного підпорядкування, райони в місцях, села та селища.
Конституція України в ст.92 п.13 встановлює, що територіальний устрій України визначається виключно її законами. До повноважень Верховної Ради (ст.85 п.29) віднесено утворення і ліквідацію районів, встановлення та зміну меж районів , міст, надання населеним пунктам статусу міст, найменування і перейменування населених пунктів і районів. Питання про зміну території України вирішуються всеукраїнським референдумом.
Дата добавления: 2016-03-22; просмотров: 741;