ТЕМА 2. СИСТЕМИ КОРЕКЦІЇ МОВЛЕННЯ
Мультимедійні ресурси логопедії
Використання комп’ютерних технологій у логопедії та спеціальній педагогіці стає необхідною умовою і невід’ємним елементом усієї діагностико-корекційної роботи з особами, які мають вади у мовленнєвому та фізичному розвитку. Нині дефектологи розв’язують нагальне завдання – створення умов для самоосвіти й індивідуального навчання вдома, що дає змогу ефективніше реалізувати методи особистістно орієнтованої освіти.
В Інституті спеціальної педагогіки, у співпраці з Навчально-науковим центром АПН України, та в Інституті корекційної педагогіки і психології національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова приділяється велика увага як сучасним мультимедійним засобам, так і пошуку більш потужного програмно-апаратного інструментарію розв’язання завдань спеціальної дидактики.
Під "мультимедіа" ми розуміємо комп’ютерні програмні засоби, які дають змогу пред’явити навчально-методичний матеріал у естетично організованій інтерактивній формі за допомогою двох модальностей — звукової та візуальної. Вони забезпечують ефективніше застосування дидактико-логопедичних прийомів у периептивно-мнестичних процесах, що допомагає досягти кінцевої навчально-корекційної мети на більш високому якісному рівні.
Вивчення досвіду застосування мультимедійних навчально-корекційних засобів дають підстави твердити, що мультимедійні програми мають значні техніко-педагогічні переваги порівняно з традиційними методичними засобами та прийомами їх використання. Ці переваги досягаються за рахунок можливості створення інтерфейсу користувача, де за допомогою комп’ютера та реалізації законів корекційної педагогіки, психології, естетики можливо забезпечити максимальну насиченість всіх елементів перцептивних полів (візуального та аудитивного), а також мнестичних процесів. Як стверджує Н. Клемешова, естетично організована форма пред'явлення навчального матеріалу, реалізована через мультимедіа. сприяє кращому засвоєнню навчального змісту.
Велике значення має й можливість будувати інтерактивні діалогові ситуації. Навчально-корекційний діалог — це не лише обмін інформацією, а засвоєння знань з корекцією певних процесів, що лежать в основі формування вмінь. Інтерактивність притаманна лише мультимедійним дидактичним комп’ютерним засобам. Вона відрізняє їх від традиційних екранних засобів, насамперед, можливістю досягнення міцнішого засвоєння навчального матеріалу. Враховуючи цю властивість, ми виділяємо наступні потенційні функції мультимедійних програм: мотивуючу, пояснювальну, корекційну, розвивальну, інформаційну, евристичну, систематизуючу.
Реалізація цих функцій значною мірою залежить від того, наскільки вдало організовуватимуться комп'ютерно-орієнтований дидактичний та програмно-апаратний аспекти корекційного процесу.
Безумовно, факт запровадження комп'ютерних технологій – прогресивне явище у корекційній педагогіці та психології. Водночас ефективність його залежить від того, який саме психолого-педагогічний зміст закладено у ці технології, які функції вони виконуватимуть, яку роль і місце займатимуть у корекційному процесі. Зміна програмно-апаратних засобів окремо від комп’ютерно-орієнтованих дидактичних матеріалів не дає змоги досягти необхідної ефективності та якості навчально-корекційного процесу. Ефективність дидактичної складової залежить від: принципів навчання, змісту, обраної методики, правильності переносу традиційних форм і методів у комп'ютерні технології.
Оскільки робота з мультимедійними програмами не дає можливості реалізувати у корекційному процесі всю гаму психолого-дидактичних аспектів, її варто застосовувати разом з традиційними формами впливу. Зрозуміло, що інакше і не може бути, бо мультимедійні засоби ніколи не створювалися для розв’язання суто дидактичних задач, а тим паче – корекційних.
Таким чином, створення нових програмно-апаратних засобів, здатних вирішувати практичні питання дидактики спеціальної педагогіки, залишається актуальною проблемою. Одним із напрямів її вирішення у корекційній педагогіці може бути створення і запровадження комп'ютерно-орієнтованих програмно-апаратних засобів, в основу яких покладена парадигма експертних систем. Логопедична допомога – це комплекс педагогічних, медичних і психологічних засобів, спрямованих на корекцію мовленнєвих порушень. Оскільки мовлення – основний засіб спілкування між людьми, то від початку існування людства особи з порушеннями мовлення привертали до себе увагу. У різні історичні періоди ставлення до них було неоднаковим.
Дата добавления: 2016-03-10; просмотров: 787;