Поняття і підстави міжнародно-правової відповідальності.

Міжнародно-правова відповідальність - це юридичний обов`язок суб`єкта міжнародного права ліквідувати наслідки шкоди, завданої ним іншому суб`єкту міжнародного права або всьому міжнародному співтовариству в цілому в результаті порушення міжнародно-правового зобов`язання, або в результаті правомірних дій, якщо таке відшкодування передбачається спеціальним міжнародним договором (абсолютна відповідальність).

Ознаки міжнародно-правової відповідальності:

Ø Настає за вчинення міжнародного правопорушення або заподіяння шкоди.

Ø Реалізується на основі норм МП.

Ø Пов‘язана з певними негативними наслідками для правопорушника чи заподіювача шкоди.

Ø Спрямована на зміцнення міжнародного правопорядку.

Суб`єктами міжнародно-правової відповідальності є, як правило, суб`єкти міжнародного публічного права. У певних випадках можлива також відповідальність фізичних осіб.

Держава несе відповідальність за діяльність своїх органів і посадових осіб в тому випадку, коли останні перевищили свої повноваження, які встановлені внутрідержавним правом, або порушили інструкції, які стосуються їх діяльності. Наприклад, якщо дипломатичний представник скоїв дії, які являють собою втручання в внутрішні справи держави перебування, відповідальність за це несе держава, яку він представляє. До органів держави прирівнюються підрозділи її збройних сил.

Підставами міжнародної відповідальності є передбачені міжнародно-правовими нормами суб`єктивні і об`єктивні ознаки. Розрізняють юридичні, фактичні і процесуальні підстави міжнародно-правової відповідальності.

Під юридичними підставами розуміють міжнародно-правові зобов’язання суб`єктів міжнародного права, згідно з якими те чи інше діяння визнається міжнародним правопорушенням. Іншими словами, при міжнародному правопорушенні порушується не сама міжнародно-правова норма, а зобов’язання суб`єктів дотримуватись міжнародного правила поведінки. Тому перелік джерел юридичних підстав відповідальності ширший, ніж коло джерел міжнародного права.

Юридичними підставами відповідальності є: договір, звичай, рішення міжнародних судів і арбітражів, резолюції міжнародних організацій (наприклад, ст. 24 і 25 Статуту ООН встановлюють юридичну обов`язковість для всіх членів ООН рішень Ради Безпеки ООН), а також односторонні міжнародно-правові зобов’язання держав, які встановлюють юридично обов`язкові правила поведінки для даної держави (в формі декларацій, заяв, нот, виступів посадових осіб і т.п.).

Фактичною підставою відповідальності є міжнародне правопорушення, тобто діяння суб`єкта міжнародного права, яке виражається в дії (бездіяльності) його органів або посадових осіб, і яке порушує міжнародно-правові зобов’язання.

Процесуальні підстави відповідальності являють собою процедуру розгляду справ про правопорушення і притягнення до відповідальності. В одних випадках ця процедура детально зафіксована в міжнародно-правових актах, в інших - її вибір залишений на розсуд органів, які застосовують заходи відповідальності.

 

 








Дата добавления: 2016-03-04; просмотров: 1011;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2025 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.