Базові поняття теорії конкуренції

Поняття «конкуренція» має латинське походження. На латинський мові, слово «concure» означає – бігти до мети, змагатися. В економічній літературі не вироблено єдиного термінологічного підходу до визначення поняття «конкуренція». Існують такі її визначення:

v суперництво, боротьба за досягнення найкращих результатів у будь-якій сфері діяльності у будь-якій сфері діяльності (1);

v боротьба між окремими товаровиробниками за найбільш вигідні умови виробництва і збуту товарів (1);

v боротьба фірми за обмежений обсяг платоспроможного попиту споживачів, що ведеться фірмами на доступних їм сегментами ринку (10);

v процес управління суб’єктом своїми конкурентними перевагами для одержання перемоги або досягнення інших цілей у боротьбі з конкурентами (9)

Тобто у всіх випадках основний зміст конкуренції в ринкових умовах полягає у боротьбі за споживача, за найбільш повне задоволення його платоспроможних потреб.

Похідним від понять конкуренції, конкурентної боротьби є поняття конкурентоспроможності. Певному рівню конкуренції , її інтенсивності відповідає і певний рівень вимог до учасника конкурентної боротьби. З розвитком конкуренції змінюються й розвиваються вимоги до їх учасників.

Конкурентоспроможність – це динамічний процес пристосування до вимог і умов ринку. Її неможливо забезпечити назавжди, вона завжди відносна.

У теорії та практиці дослідження конкурентоспроможності розрізняють конкурентоспроможність підприємства, конкурентоспроможність продукту, конкурентоспроможність галузі. Кожна із названих категорій має специфічні риси і характеристики, але узагальнюючим є те, що вона відображає можливість кожного об’єкта ефективно функціонувати в умовах конкурентного середовища.

Конкурентоспроможність підприємства – це його здатність зайняти відповідну позицію на конкурентному ринку, ефективно проводити господарську діяльність і забезпечувати прибутковість своєму підприємству.

Під конкурентоспроможністю туристичного продукту розуміють сукупність якісних і вартість характеристик продукту, що забезпечують задоволення певних потреб туристів, надають йому переваги над продуктами – аналогами конкурентів та зумовлюють стійке становище на ринку (5).

Досягнення високого рівня конкурентоспроможності туристичного продукту є можливим лише завдяки пошуку та використанню конкурентних переваг, які забезпечують високий попит серед споживачів.

Конкурентна перевага – це наявність у туристичного продукту характеристик чи властивостей, що надають йому перевагу над продуктами, які пропонують фірми – конкуренти. При цьому слід розуміти, що існують зовнішні і внутрішні конкурентні переваги.

Зовнішня конкурентна перевага базується на відмінних якостях продукту, що створює цінність для покупця за рахунок зменшення його витрат чи підвищення ефективності його діяльності. Вана збільшує «ринкову силу» підприємства так, що може примусити ринок прийняти більш високу ціну продажу порівняно з конкурентами.

Внутрішня конкурентна перевага – це перевага підприємства стосовно витрат чи управління, яка створює цінність для виробника продукту, дозволяє знизити собівартість більшою мірою, ніж пріоритетний конкурент.

Наступним найважливішим поняттям є конкурентний потенціал підприємства. Під ним розуміється його потенціальна можливість утримувати або збільшувати свою конкурентоспроможність у довгостроковому періоді. Цей показник визначається сукупність параметрів, які визначають можливість (потенціал) і здатність туристичного підприємства утримувати або збільшувати свою ринкову частку, мати достатньо високий рівень рентабельності.

Слід мати уявлення і про такі поняття теорії конкуренції як предмет і об’єкт конкуренції.

Предметом конкуренції в сфері туризму є послуга, за допомогою якої фірми – суперники намагаються завоювати визначення і кошти споживача.

Об’єктом конкуренції є споживач і покупець. У цієї якості він має можливість сказати своє останнє і вирішальне слово на ринку. Розділення предмета і об’єкта конкуренції показує, що у конкурентній боротьбі не одна, а дві сфери спливу: послуга (предмет) з одного боку, і споживач (об’єкт) з іншого.

 








Дата добавления: 2016-02-24; просмотров: 1328;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.