Валеологічний аспект самоменеджменту.
Валеологія – наука про індивідуальне здоров'я людини.
«Здоров'я – не все, але усі без здоров'я – ніщо» (Сократ). У житті людини є один дивний стан: коли «воно» є – його не почувають; коли тільки «його» втратили – з'являється «біль» – зла, підступна, нестерпна [29]. Самоменеджмент людини повинен бути спрямований на цей найважливіший об'єкт самоуправління.
21 століття об'єднає мудрість Сходу і Заходу в розумінні природи людини і його здоров'я. Сократівське – «людина – пізнай себе» і конфуціанську тезу – «людина – створи себе» можна об'єднати в один основний валеологічний принцип: людина – пізнай і створи себе.Пізнай, перетвори, створи себе – оздоровча доктрина сучасної людини, реалізована в рамках дисципліни самоменеджмент.
Валеологія складається з двох частин:
1) Валеософії (валео – здоров’я, софія – мудрість), тобто науки про мудрість здоров'я (теорія здоров'я).
2) Валеометрії – науки про вимірювання здоров'я
Людина повинна знати, що таке здоров'я і як його вимірити, які фактори впливають на здоров'я.
Один із засновників валеології – академік В.П.Петленко вважає, що для рішення цієї задачі необхідно вивчити [29]:
- конституцію людини (сукупність індивідуальних, відносно стійких морфологічних і функціональних у тому числі, і психологічних особливостей людини) і його спадковість як фактор здоров'я;
- проблеми екологічної валеології, спосіб життя, напрям думок, образ почуттів і здоров'я людини;
- вплив родини на здоров'я;
- потреби людини і те, як вони задовольняються;
- духовну і фізичну культуру людини;
- систему харчування людини.
Здоров'я залежить і від інших складових життя людини – любові і краси. Любов веде людину до щастя, а краса розкриває секрети гармонії, внутрішньої і зовнішньої, забезпечує виконання вимог закону міри.
«Краса врятує світ»,- ця формула, запропонована Ф.М.Достоєвським, була уточнена Н.К.Реріхом – «Усвідомлена потреба в красі – врятує світ». Краса є установкою на гармонію тіла і душі, внутрішнього і зовнішнього, вона пов'язана з любов'ю до прекрасного і багато в чому визначає поведінку людини.
Світ валеології: Здоров'я – Любов – Краса. Людина – дитя Космосу, Сонця, планети Земля, своєї Родіни, Батьківщини, Матері і Батька. Людина органічно уписана в біосферу Землі і повинна була, на думку академіка Вернадського В.І., до кінця 20-го століття навчитися розумно керувати нею.
На жаль, людина на сьогодні погано керує собою і ще гірше – біосферою Землі. Сучасній людині необхідно «пройти» семінар, де в 5-ти томах викладені основні розділи валеології людини [29]:
1) Валеологія і Мудрість Здоров'я.
2) Екологічна Валеологія і Харчування.
3) Фізичне і Психічне Здоров'я.
4) Краса і Валеологія Любові.
5) Гармонія Почуттів і Спосіб Життя.
У плані розв’язання проблем самоуправління життєдіяльністю і діяльністю людини найбільш актуальною є – акметивна валеологія – наука про вершини людського здоров'я (“акме” – вершина, розквіт, валео – здоров'я). Тут доцільно виходити з трьох установок на:
1. Життя і здоров'я.
2. Фізична, духовна і соціальна досконалість.
3. Сенс і мета життя.
Ми повинні створити себе в школі потрійно: валеологічно (бути здоровим), професійно (визначити Шлях Життя), духовно (знайти свій Ідеал) [14].
Дата добавления: 2016-02-20; просмотров: 1104;