Правові засади здійснення безготівкових розрахунків
Безготівкові розрахунки — це грошові розрахунки, які здійснюються шляхом записів за рахунками в банках, коли гроші списуються банками з рахунку платника і зараховуються на рахунок одероісувача.
Клієнти банків самі обирають правові форми розрахунків серед тих, які їм пропонують банківські правила. Правова форма безготівкового розрахунку— це правила документообігу, які встановлені законодавством і банківською практикою.
Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затверджена постановою Правління НБУ № 22 від 21 квітня 2004 р., встановила такі правові форми безготівкових розрахунків:
—платіжне доручення;
—платіжна вимога-доручення;
—платіжна вимога;
—розрахунковий чек;
—акредитив;
—банківські платіжні картки;
—вексель.
Студент повинен знати, що у безготівкових розрахунках готівка не використовується, а застосовуються безготівкові кошти.
Безготівкові кошти можна уявити собі як об'єкт права вимоги власника рахунку до банку, яке виникло у нього в силу прийняття банком зобов'язань з повернення коштів з рахунку, який відкрив цей банк за договором поточного рахунку.
Інструкція НБУ "Про безготівкові розрахунки в національній валюті України" встановила розрахункові документи, які подаються у банк, та випадки, коли банк повертає розрахункові документи без виконання.
Якщо до банку надходять кілька розрахункових документів, то встановлюється така черговість при їх виконанні:
платіжні вимоги, оформлені на підставі рішень судів;
розрахункові документи по внесенню платежів до бюджетів;
платіжні вимоги, оформлені на підставі інших платіжних документів;
4)усі інші документи виконуються в порядку їх надходження до банку.
Правове регулювання здійснення розрахунків у різних правових формах передбачається банківськими правилами.
Платіжне доручення—розрахунковий документ, що містить письмове доручення платника обслуговуючому банку про списання зі свого рахунку вказаної нгш суми коштів та перерахування ЇЇ на рахунок одержувача. Платіжне доручення приймається банком протягом 10 календарнихднів з дати його виписки, не рахуючи дня виписки, у разі, якщо сума доручення не перевищує суму, яка є на рахунку платника.
Платіжна вимога-доручення — це розрахунковий документ, що складається з 2 частин — верхньої і нижньої. На верхній частині одержувач вписує свої вимоги до платника про сплату певної суми коштів і відсипає це безпосередньо платнику.Платник (за згодою сплатити суму, виставлену одержувачем) заповнює нижню частину документа І передає в банк, який його обслуговує. Банк одержувача, як і банк платника не вникають у суть суперечок, якщо вони виникають.
Розрахункові чеки використовуються тільки у безготівкових розрахунках. Чеки брошуруються у чекові книжки. Оплата по цій формі розрахунків завжди гарантована. Клієнт банку подає у банк-емітент 2 заяви: на видачу чекової книжки і доручення на бронювання суми коштів, на яку клієнт одержує чекову книжку.
Чекодавець видає чек під час здійснення платежу за отримані товари чи послуги. Банківські правила вимагають, щоб чекодержатель одержував чек безпосередньо від чекодавця, на ім'я якого оформлені документи про отримання продукції або послуг.
Акредитивна форма розрахунків регулюється нормами Інструкції НБУ "Про безготівкові розрахунки в національній валюті" та Уніфікованими правилами та звичаями для документарних акредитивів в редакції 1993 р., у частині, що не суперечить законодавству України.
Акредитив — договір, що містить зобов'язання банку-емітента, згідно з яким цей банк за дорученням клієнта (заявника акредитива) або від свого імені зобов'язаний виконати платіж на користь бенефіціара (особи, якій призначається платіж) чи доручає іншому (виконуючому) банку здійснити платіж на умовах, визначених в акредитивній заяві. Банки відкривають багато видів акредитивів.
Залік взаємної заборгованості— це розрахунки, коли взаємні зобов'язання погашаються в рівнозначних сумах, а за різницею здійснюється платіж на загальних підставах та за національним законодавством— Законом України "Про обіг векселів в Україні", Законом України "Про цінні папери і фондову біржу", а також законами України про приєднання України до відповідної Женевської конвенції 1930 р. та Уніфікованим законом про переказні векселі та прості векселі, затвердженим Женевською конвенцією 1930 р., з урахуванням застережень, обумовлених додатком Н цієї конвенції; Женевською конвенцією 1930 р. про врегулювання деяких колізій законів про переказнІ векселі та прості векселі та Женевською конвенцією 1930 р. про гербовий збір стосовно переказних векселів І простих векселів.
Вексель — це цінний папір, який підтверджує безумовне грошове зобов'язання боржника (векселедавця) сплатити вексепедержателю певну суму коштів після настання певного терміну.
Векселі бувають простими (соло) і переказними. Простий— це нічим не обумовлене зобов'язання векселедавця сплатити суму коштів у визначений строк у визначеному місці власнику векселя.
Вексель може передаватися шляхом індосаменту. Індосамент — це передавальний напис на звороті векселя, який проставляє власник на користь іншої особи і підписує на векселі або на додатку до векселя.
Індосамент може бути іменний,коли вказується особа, якій передають вексель, або бланковий — підписаний індосантом (власником векселя без вказання особи). Індосант відповідає за акцепт і за платіж.
Акцепт — це письмова згода платника на оплату векселя, яка забезпечує гарантії векселя. Платник зазначає на векселі— "'акцептований" і ставить підпис.Платіж за векселем може бути проведено повністю або частково шляхом авалю.
Аваль — це забезпечення третьою особою, або однією з осіб, що підписали вексель, сплати суми за векселем.
Аваліст відповідає так само, як і той, за кого він дав аваль. Це зобов'язання дійсне І тоді, коли гарантоване зобов'язання виявиться недійсним. Платіж за векселем в Україні здійснюється виключно у безготівковій формі.
Інкасова форма розрахунків здійснюється в порядку, передбаченому в Уніфікованих правилах для Інкасо в редакції 1995 р. в сфері міжнародних розрахунків.
Інкасування (інкасо)— це здійснення банком за дорученням клієнта операцій з розрахунковими та супроводжувань ними документами з метою одержання платежу, або передавання розрахункових та/чи супровідних документів проти платежу.Мова йде про два види документів. Фінансові документи— переказні та прості векселі, чеки та інші документи для одержання платежу. Комерційнідокументи — це рахунки-фактури, транспортні документи, які не є фінансовими.
Документи, що передаються на інкасо, супроводжуються інкасовим дорученням із детальними Інструкціями.
Інкасуючий банк несе відповідальність тільки за видачу документів платнику проти платежу чи акцепту і не відповідає ні за перевірку документів, ні за платіж, ні за акцепт.
Платіжні картки — це емітована банком України банківська платіжна картка відповідно до діючого законодавства, за допомогою якої власник картки має можливість здійснювати оплату товарів, послуг і одержувати готівку. Картку може емітувати й Іноземний банк, і іноземна небанківська установа.
Як самостійний вид безготівкових розрахунків розглядаються кредитні картки банків. Це пластикова пластинка з нанесеною магнітною стрічкою або внутрішньою мікросхемою, яка забезпечує доступ до спеціального карткового рахунку в банку. Кредитні картки можуть бути кредитовими, коли картки використовуються для купівлі товарів за кредитною лінією, яка використовується автоматично в межах встановленого банком ліміту, або для одержання певної суми коштів через банкомат із рахунку, відкритого власнику картки в банку (дебетові картки), в межах залишку коштів на рахунку.
ЛЕКЦІЯ 15
Дата добавления: 2015-12-26; просмотров: 965;