Правовий статус НБУ

Для з'ясування цього важливого питання необхідно уважно прочитати Закон України "Про Національний банк України", а також учбові посібники О. Орлюк "Банківське право" (К., 2004. — Гл. 4), та І. Заверухи "Банківське право" (Львів, 2002. — Гл. 4).

Ст. 2 Закону "Про Національний банк України" встановила, що НБУ є центральним банком нашої країни, особливим цент­ральним органом державного управління.

Правовий статус НБУ винятковий: з одного боку, НБУ — орган державного управління і тільки йому надані Консти­туцією України і законодавством широкі повноваження щодо управління грошово-кредитною системою України, з другого боку, НБУ — юридична особа, яка має право укладати цивіль­но-правові угоди з державою та комерційними банками, тобто НБУ має подвійну правову природу. Управління грошово-кре­дитною діяльністю НБУ здійснює адміністративними метода­ми за допомогою владних приписів та економічними метода­ми — шляхом укладання різноманітних угод та правочинів із комерційними банками.

Адміністративні методи управління НБУ спрямовані на вдосконалення кредитно-грошових відносин, захист інтересів клієнтів усіх державних і комерційних банків, як фізичних, так і юридичних осіб.

Ст. 7 Закону України "Про Національний банк України" визначає його функції. Стаття 61 цього Закону встановила, як НБУ здійснює свої наглядові та регулятивні функції шляхом реалізації вказаних у статті повноважень.

У ст. 5 Закону України "Про Національний банк" записано, що одержання прибутку не є метою діяльності банку.

Хоча Національний банк України є економічно самостій­ним органом і сплачує до Державного бюджету суму переви­щення доходів над видатками за його кошторисом, у випадках перевищення витрат над доходами дефіцит відшкодовується за рахунок Державного бюджету наступного за звітним року. Тоб­то держава вболіває за роботу НБУ, правда, останніми роками в законах про Державний бюджет Верховна Рада України дає завдання НБУ про відрахування визначеної суми в Державний бюджет, що не зовсім узгоджується з економічною самостій­ністю головного банку країни.

Керівними органами Національного банку України виступа­ють Рада Національного банку України та Правління Національ­ного банку України. Слід серйозно ознайомитися з розділом II Закону України "Про Національний банк України", щоб знати: як формуються керівні органи та обирається голова Правління НБУ, і ознайомитися з їх повноваженнями.

НБУ є особливим центральним органом державного уп­равління, правовий статус, завдання, функції і повноваження якого визначаються Конституцією України, Законом України "Про Національний банк України" та іншими законами.

Статутний капітал НБУ становить 10 млн. гривень, що є державною власністю. Джерелами статутного капіталу є дохо­ди його кошторису, а за необхідності — Державний бюджет України.

НБУ — економічно самостійний орган, який має власні до­ходи і здійснює за їх рахунок видатки.

НБУ — юридична особа, має відокремлене майно, що є об'єк­том права державної власності і перебуває у його повному го­сподарському віданні.

НБУ не відповідає за зобов'язаннями держави, а держа­ва — за зобов'язаннями НБУ.

НБУ не відповідає за зобов'язаннями інших банків, а інші банки не відповідають за зобов'язаннями НБУ, крім випадків, коли вони добровільно беруть на себе такі зобов'язання.

Основну функцію НБУ визначає Конституція України: за­безпечення стабільності грошової одиниці України. Функції НБУ встановлені ст. 7 Закону України "Про Національний банк України".

Згідно зі ст. 100 Конституції України Рада НБУ розробляє основні засади грошово-кредитної політики та здійснює контроль за її проведенням. Правовий статус Ради НБУ визначається ст. 9 Закону України "Про Національний банк України".

До складу Ради НБУ входять 7 членів Ради, призначених Президентом України, 7 членів, призначених постановою Вер­ховної Ради. Члени Ради НБУ призначаються на 7 років. Голо­ва НБУ, який призначається на посаду Верховною Радою за поданням Президента України, входить до складу Ради за по­садою

Рада НБУ не має права втручатися в оперативну діяльність Правління НБУ. Закон про НБУ (ст. 9) наділяє Раду НБУ ши­рокими повноваженнями, в тому числі — затвердженням кош­торису доходів і витрат НБУ і звіту про його виконання; вно­сити рекомендації Кабінету Міністрів України стосовно впли­ву політики державних запозичень та податкової політики на стан грошово-кредитної сфери України.

Рада НБУ не може надавати рекомендації щодо доцільності призначення на посади чи звільнення з посад Голови НБУ, членів правління НБУ або давати персональну оцінку діяльно­сті окремих осіб НБУ. Рада НБУ дає оцінку діяльності Прав­ління НБУ щодо виконання Основних засад грошово-кредит­ної політики та з інших питань, рішення з яких є обов'язкови­ми для Правління НБУ.

Рада НБУ має право відкладального вето щодо рішення Правління. Рішення Правління, щодо якого Рада НБУ прийня­ла відкладальне вето, набирає чинності лише за умови його підтвердження двома третинами від загальної кількості членів Правління НБУ не пізніше п'ятиденного строку від дня засто­сування вето.

Закон України "Про Національний банк України" встано­вив повноваження Правління НБУ (ст. 15), склад Правління та порядок його роботи (ст.ст. 7, 16).

Голова НБУ, який є Головою Правління НБУ, згідно зі ст. 85 (п. 18) Конституції України, призначається на посаду і звільняється з посади за поданням Президента України Верхов­ною Радою. Обов'язки та повноваження Голови НБУ визначаю­ться ст. 19 Закону України "Про Національний банк України".

На НБУ покладено регулювання і нагляд за діяльністю бан­ків в межах та порядку, передбачених законодавством України.

НБУ видає нормативно-правові акти з питань, віднесених до його повноважень, які є обов'язковими для органів місце­вого самоврядування, банків, підприємств, організацій та уста­нов незалежно від форм власності, а також для фізичних осіб.

Регулятивні функції НБУ здійснює у формах, визначених Законом України „Про банки і банківську діяльність", як без­посередньо, так і через створений ним орган банківського на­гляду. Однак НБУ не має права вимагати від банків виконання операції та інших дій, не передбачених законами України та нормативними актами Національного банку.








Дата добавления: 2015-12-26; просмотров: 1139;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.