Метод прикладу
Сутність прикладу як методу виховання полягає у використанні військовими керівниками кращих зразків поведінки та діяльності інших людей для того, щоб викликати у військовослужбовців прагнення (потребу) до активної роботи над собою, до розвитку та вдосконалення своїх особистісних властивостей та якостей і подолання власних недоліків. За допомогою цього методу закладається основа для формування ідеалу поведінки.
Психологічною основою впливу позитивного прикладу на воїнів є механізм наслідування. Я.А. Коменський, вказуючи на виховну роль наслідування, відзначав, що діти вчаться раніше наслідувати, ніж пізнавати.
Вплив прикладу базується на відомій закономірності: явища, які сприймаються безпосередньо, швидко й без особливих труднощів відбиваються у свідомості, тому на противагу словесним впливам не потребують ніякого розкодування. Приклад діє на рівні першої сигнальної системи, слово – на рівні другої. Приклад дає конкретні зразки для наслідування й тим самим активно формує переконання, почуття, форми поведінки, якості воїна, активізує його діяльність.
Основні умови ефективності методу:
– забезпечення особистого прикладу військового вихователя при виконанні своїх функціональних обов’язків;
– суспільна й особиста значущість, привабливість позитивного прикладу;
– яскравість, емоційна насиченість і зразковість прикладу;
– реальність і доступність прикладу. Приклад краще сприймається і засвоюється тоді, коли він взятий із знайомої для воїнів сфери їх діяльності, коли вони бачать багато схожості між собою та прикладом;
– наполегливість і постійність у наведенні для підлеглих тих чи інших прикладів;
– конкретність і змістовність прикладу, що означає сувору відповідність прикладу, який наводиться, цілям виховання і завданням, що ставить перед собою військовий керівник;
– вміле використання негативних прикладів у вихованні військовослужбовців;
– єдність слова та діла. Усі наведені словесні (усні або письмові) приклади слід підкріплювати добрими справами, які бачать підлеглі у поведінці своїх товаришів, командирів, інших осіб.
Дата добавления: 2015-10-13; просмотров: 969;