Елементи агентського договору
Агентський договір є однією з головних підстав виникнення відносин із договірного представництва і, відповідно, посередництва.
Агентський договір може укладатися як на визначений строк, так і без зазначення строку.
Сторони в агентському договорі іменуються принципал і агент. Агентами виступають фізичні та юридичні особи, статутами яких передбачено надання посередницьких послуг. І принципалом, і агентом може виступати будь-який суб'єкт цивільного права, наділений дієздатністю. В Англії та США у зв'язку з тим, що для представництва інших осіб не вимагається повної дієздатності, агентами можуть виступати товариства, що не є суб'єктами права. Неінкорпоровані асоціації все ж таки не можуть у цілому діяти як агенти. Агентами можуть виступати члени таких асоціацій. Представляючи принципала, агент вправі діяти як розкриваючи, так і не розкриваючи його ім'я. Принципалами у сфері підприємництва в більшості випадків виступають підприємства, перш за все, торгові товариства. Принципал, в інтересах якого здійснює юридичні дії агент, повинен існувати в момент здійснення таких дій. Пра-вочини, здійснені агентом в інтересах фірми, але до моменту реєстрації її як юридичної особи, не зобов'язують це підприємство навіть за умови підтвердження дій агента.
Існування агентських відносин може бути встановлено на підставі не тільки письмової, а й усної угоди, що підтверджується самою поведінкою принципала, яка дає підстави припускати згоду на представництво. Наприклад, за положеннями загального права агентський договір укладається у будь-якій формі.
Однією із принципових відмінностей агентського договору від інших посередницьких є предмет договору (здійснення юридичних та/або фактичних дій). Завдяки цьому він може застосовуватись у більш широкій сфері відносин, ніж доручення і комісія і, отже, мати організаційний характер. Іншими словами, предметом агентського договору можуть бути будь-які правомірні дії, наприклад дії щодо реклами товару, організації розвантаження товару тощо. Агентські відносини — це відносини із надання будь-яких посередницьких послуг, у тому числі й таких, що носять комплексний характер.
Наступною особливою ознакою агентського договору є те, що відносини між сторонами є триваючими, тобто агент зобов'язується здійснювати, а не здійснити в інтересах принципала правомірні дії різноманітного характеру.
Дата добавления: 2015-10-05; просмотров: 751;