Метод оцінки рівня якості різнорідної продукції
Під різнорідною продукцією, загальний рівень якості якої необхідно визначити, розуміють сукупність виробів, призначених, наприклад, для досягнення певної (єдиної) виробничої мети. Це можуть бути різноманітні технологічні машини, які складають технологічний комплекс або систему машин виробничого процесу. Окрім того, якщо підприємство або виробниче об’єднання (фірма) випускає декілька типів виробів, то воно створює різнорідну продукцію.
Для оцінки рівня якості різнорідної продукції використовують індекси якості, під якими розуміють комплексний показник рівня якості, еквівалентний відносному значенню середньозважених показників якості оцінюваної і базової продукції.
Під час комплексної оцінки рівня якості різнорідної продукції застосовується основний показник – відносний середній зважений арифметичний індекс якості – ІякостіU:
(4.7)
де s і m – число різноманітних видів оцінюваної і базової продукції; bn і bk – коефіцієнти вагомості n-го оцінюваного і k-го базового виду продукції; Коц і Кбаз – комплексні показники якості відповідних зразків оцінюваної і базової продукції.
Коефіцієнти вагомості визначають за формулами:
(4.8)
де Сn і Ск – вартості окремих зразків n-го і к-го видів подібної (схожої), але різнорідної продукції.
Індекс дефектності Ідеф – це комплексний показник якості різнорідної продукції, який може бути використаний для оцінки рівня якості виготовлення продукції, випущеної за інтервал часу, що розглядається.
Коефіцієнт дефектності визначають при вибірковому (або повному) інспекційному контролі готової продукції, він характеризує середні витрати, викликані дефектами, які приходяться на одиницю певного виду продукції.
Індекси дефектності і коефіцієнти дефектності продукції рекомендується використовувати при оцінці технічного рівня продукції у великих, складних за структурою об’єднаннях підприємств – фірмах, асоціаціях і т.ін.
Усі викладені у даній темі методи оцінки якості промислової продукції використовуються як самостійно, так і за необхідності у поєднанні. Тому для кожного конкретного випадку обгрунтовано визначають відповідний метод оцінки якості продукції.
На завершення необхідно відмітити, що будь-який процес оцінюють, в основному, за трьома складовими: кількістю; вартістю (витратам); якістю.
Кваліметрія (облік кількісних оцінок якості) може суттєво зменшити похибку розрахунків при вирішенні перш за все таких, наприклад, задач, як:
– удосконалення механізму ціноутворення (ціна повинна враховувати не тільки вартість, але і якість);
– визначення рівня розвитку підприємства у порівнянні зі світовим рівнем;
– кількісне вираження рівня і якості життя населення (як за окремими регіонами, так і по країні у цілому);
– варіантне проектування і конструювання об’єктів і систем;
– аналіз великих альтернативних господарчих рішень;
– аналіз якості продукції з точки зору можливості її збуту на внутрішньому ринку;
– аналіз конкурентоспроможності на зовнішньому ринку (за якістю) при вирішенні питання про доцільність її виробництва.
Якщо врахувати, що якість кожної моделі продукції характеризується великою кількістю різноманітних показників, то легко зрозуміти, наскільки важко споживачеві здійснити оцінку якості і вибір кращої моделі. Кваліметрія допомагає споживачеві при виборі і покупці ним кращого за якістю зразка технічно складної продукції.
З теорії управління відомо, що використання оцінки якості праці працівника у поєднанні з моральними і матеріальними стимулами є надійним способом підвищення ефективності його роботи.
Кваліметрія дозволяє порівнювати продукцію, що випускається з аналогами світового рівня, виявляти показники, за якими продукція підприємства поступається відносно них, і виправляти недоробку у подальшому.
Дата добавления: 2015-11-18; просмотров: 688;