Метод експертної оцінки рівня і показників якості продукції
Експерт – це спеціаліст, компетентний у вирішенні даної задачі (від латинського слова «expertus» – досвідчений). Компетентність експерта у відношенні об’єкта дослідження називається професійною компетентністю, а у відношенні методології прийняття експертного рішення досліджуваного завдання – експертною компетентністю. Експерт при оцінці об’єкта дослідження повинен бути неупередженим і об’єктивним.
Експертний метод вирішення завдання базується на використанні узагальненого досвіду і інтуіції спеціалістів – експертів. Експертний метод оцінки рівня якості технічної продукції використовується у тих випадках, коли неможливо або дуже ускладнено застосовувати методи об’єктивного визначення значень одиничних або комплексних показників якості такими методами, як інструментальний, емпіричний або розрахунковий.
Експертний метод – сукупність декількох різноманітних методів, які являють собою різновиди, модифікації методу еспертиз. Відомі різновидності експертного методу застосовують усюди, де колективне рішення компетентних людей (експертів) приймається за основу.
Експертні методи застосовують:
– за узагальненої оцінки якості продукції;
– при класифікації оцінюваної продукції;
– визначенні номенклатури показників якості оцінюваної продукції;
– при визначенні коефіцієнтів вагомості показників якості продукції;
– при оцінці показників якості продукції органолептичним методом;
– при виборі базових зразків і безрозмірних значень показників якості;
– при визначенні підсумкового комплексного показника якості на основі сукупності одиничних і комплексних (узагальнених і групових) показників;
– під час атестації продукції і сертифікації.
Експертний метод оцінки рівня якості продукції не повинен використовуватися, якщо якість можливо оцінити іншими аналітичними або експериментальними методами з більшою точністю або з меншими витратами. Цей метод, єдино можливий для оцінки багатьох показників якості технічної та іншої продукції, застосовують достатньо широко, для чого розроблені відповідні методики.
Об’єктом експертизи (експертних оцінок) у нашому випадку є споживацькі властивості та їх сукупності, тобто якість.
Критерії, за якими здійснюється експертиза якості, поділяються на загальні і конкретні. До загальних критеріїв відносять цінностні орієнтири, що склалися у суспільстві, уявлення і норми. Конкретні критерії для експерта – це реальні вимоги до якості продукції даного виду, встановлені у нормативно-технічних та інших обов’язкових для виконання документах.
З метою підвищення достовірності, точності, надійності і відтворюваності експертних оцінок експертизу здійснюють в результаті прийняття групового рішення компетентними особами. Для оцінки рівня якості продукції створюється експертна комісія, яка складається з експертної і робочої груп.
При експертному методі оцінку рівня якості або показника тієї або іншої властивості продукції визначають у безрозмірних одиницях. Аналізуючи отримані експертним методом оцінки якості, можна не тільки вказати, який об’єкт краще або гірше інших, але і наскільки. Під час експертизи якості продукції найбільш часто використовують оцінки, які надаються безпосередньо експертами або отримують у результаті формалізації процесу оцінки. Кількість балів, що застосовується в оціночній шкалі, може бути різною. Наприклад, за п’ятибальною шкалою діє наступна оцінка якості:
Відмінна ………………………………………………………………5
Добра …………………………………………………………………4
Задовільна ……………………………………………………………3
Незадовільна …………………………………………………………2
Погана ………………………………………………………………...1
Дата добавления: 2015-11-18; просмотров: 908;