Вплив християнства на подальший розвиток культури
В цілому в епоху Імперії римське суспільство продовжує розвиватися. Однак в духовному плані уже в І ст.. н.е. з’явилися симптоми кризи. Справа в тому, що «римська ідея» як влада над усім світом була реалізована. Досягнувши її, Рим себе начебто вичерпав, втратив джерело внутрішнього саморозвитку. А без великої мети суспільство приречене на загибель.
Починаючи з І ст. Н.е. Рим все більше представляється історичною формою суспільства споживача. Відомий лозунг «хліба та видовищ» був образом життя не тільки «плебса», а й еліти суспільства. Еліта, що сповідувала гедонізм перетворювалася на культ грубих насолод і розваг. Імператори Калі гула, Нерон стали символом жорстокості, морального занепаду.
Саме духовна пустота стали головною причиною кризи римського суспільства та його загибелі.
Не випадково в І ст.. н.е. в Римській імперії виникло християнство як протидія духовному розпаду. Християнство протиставило силі, міці, бажанням насолоди й задоволення високі духовно-моральні цінності. Не дивлячись на переслідування з боку влади християн стає дедалі більше, і в ІV ст.. н.е. набуває офіційного визнання, хоча релігія не змогла врятувати Римську імперію від занепаду.
Отже, антична спадщина стала одним з компонентів формування сучасної європейської цивілізації.
По-перше – це фундаментальні політичні ідеї демократії, свободи, республіканізму. Значення римського права та юриспруденції.
По-друге – це античні традиції раціонального мислення й філософствування, які вперше запропонували принципово інші (не релігійно-міфологічні) способи пізнання та інтерпретації світу.
По-третє – це культурні цінності античності (література, мистецтво), які стали не тільки еталонами, а й основою розвитку багатьох жанрів, стилів тощо.
Й останнє – антична культура дала європейській таке важливе поняття як «класика». Воно виникло на основі античного культурного досвіду та позначає зразок чи норму. Оскільки гармонія та краса виражалася у греків через завершену естетичну форму, краса стала невід’ємною частиною класики
11. Культура Стародавнього Сходу та Стародавнього Єгипту (СПРС)
Тема: Культура Середньовіччя. Культура Візантії
План
- Поняття “середні віки”.
- Християнство і культурний процес. Середньовічний тип міста та його культура
- Діячі культури Середньовіччя: розвиток освіти, середньовічні університети, розвиток наук
- Середньовічна культура Західної Європи. Середньовічне західноєвропейське мистецтво. Середньовічна ікона
- Романський стиль та готика, їх особливості. Романська література, поезія вагантів
- Середньовічна культура Візантії як своєрідний синтез культурних традицій греко-римського світу, християнства та елліністичного Сходу. (СПРС)
Дата добавления: 2015-08-04; просмотров: 3455;