Класифікація посад державних службовців.

 

В основі розробки системи державної служби лежить метод класифікації посад. Система класифікації посад є важливим інструментом функціонування інституту державної служби.

Державно-службова посада – це визначена структурою та штатним розкладом первинна структурна одиниця органу державної влади (організації) та його апарату, на яку покладено встановлене нормативними актами (посадові інструкції) коло службових функцій та повноважень.

Існує декілька підходів до розробки класифікаційних посад державних службовців. У міжнародній практиці в основу класифікації державних службовців покладено два критерії: 1) визначення рангу посади; 2) визначення рангу особи.

В Україні використовують метод визначення рангу посад, згідно з яким посади класифікуються відповідно до посадових обов’язків, що визначають ранг особи, яка обійме цю посаду, а також її матеріальне забезпечення. Відповідно до функцій, які закріплені за посадою, службовців можна класифікувати на такі групи: керівники, спеціалісти і технічні виконавці.

Законом “Про державну службу” встановлено сім категорій посад, у відповідності з якими державним службовцям присвоюються відповідні ранги в залежності від займаної посади, рівня професійної кваліфікації та результатів роботи. При прийнятті на державну службу службовцю присвоюється ранг у межах відповідної категорії посад (табл.1.2) (5*).

Просування по службі, що відбувається в межах державних посад, категорій і рангів, складає в сукупності службову кар’єру державного службовця. Поняття “службова кар’єра” є новим для офіційної державної термінології і може розглядатися як позитивний фактор, спрямований на розвиток професійних засад у сфері державної служби.

Ранги, які відповідають посадам першої категорії, присвоюються Президентом України. Ранги, які відповідають посадам другої категорії, присвоюються Кабінетом Міністрів України. Ранги третьої-сьомої категорій присвоюються керівником державного органу, в системі якого працює державний службовець. Ранги присвоюються державним службовцям одночасно з прийняттям їх на державну службу або призначенням на вищу посаду.

Черговий ранг у межах відповідної категорії посади може бути присвоєний державному службовцю за умови успішної роботи на займаній посаді протягом двох років. Достроково таке присвоєння можливе у разі виконання державним службовцем особливо відповідальних завдань. При виході на пенсію за сумлінну працю державному службовцю може бути присвоєно черговий ранг поза межами відповідної категорії посад. При переході державного службовця на посаду нижчої категорії, або при поверненні на державну службу, за ним зберігається раніше присвоєний ранг. Державний службовець може бути позбавлений рангу лише за вироком суду.

Встановлення категорій і рангів державних службовців дає змогу підвищити ефективність державної служби, забезпечує стабільність кадрів, оскільки дозволяє вирішувати багато питань, пов’язаних із підготовкою, добором і розстановкою кадрів, їх перепідготовкою і підвищенням кваліфікації, службовою кар’єрою, оплатою праці і пенсійним забезпеченням. Добре розроблена система кваліфікації посад державних службовців, що базується на системі заслуг, сприяє призначенню на посади найбільш підготовлених для цієї діяльності фахівців.








Дата добавления: 2015-08-04; просмотров: 2026;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.