Завдання аудиту фінансово-господарської діяльності суб’єктів державного сектору та основні елементи організації його процесу.
Проведення ДФА діяльності суб’єктів господарювання державного сектору економіки врегульовано Законом України «Про управління об’єктами державної власності» від 21.09.2006 № 185-V (із змінами), положеннями якого визначено, що органи ДФІУ проводять державний фінансовий аудит діяльності суб'єктів господарювання державного сектору економіки, спрямований на запобігання фінансовим порушенням, забезпечення ефективного використання бюджетних коштів, державного майна в порядку, встановленому КМУ (постанова КМУ від 25.03.2006 № 361).
Відповідно до статті 22 Господарського кодексу України, суб'єктами господарювання державного сектора економіки є:
· суб'єкти, що діють на основі лише державної власності;
· суб'єкти, державна частка у статутному капіталі яких перевищує 50%;
· суб'єкти, діяльність яких з питань, що належать до компетенції загальних зборів, безпосередньо або опосередковано контролюється державою.
Стосовно вище зазначених суб’єктів органи ДФІУ проводять ДФА окремих господарських операцій, що здійснюються такими суб’єктами (операційний аудит) і ДФА діяльності суб’єктів державного сектору.
Завданнями ДФА діяльності суб’єктів державного сектору є:
1. Проведення оцінки рівня управління фінансово-господарською діяльністю об'єкта аудиту, яка полягає у забезпеченні:
- дотримання вимог законодавства, актів і рішень органів управління та об'єкта аудиту;
- досягнення визначених цілей та завдань або набуття кращого досвіду діяльності інших суб'єктів господарювання з виконання показників економічності, продуктивності і результативності;
- достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності;
- збереження активів.
2. Виявлення факторів ризику, а також джерел і резервів для підвищення ефективності управління фінансово-господарською діяльністю об'єкта аудиту.
3. Підготовка обґрунтованих пропозицій для підвищення ефективності управління фінансово-господарською діяльністю об'єкта аудиту, усунення наявних порушень, проблем і недоліків та запобігання їм у подальшому.
Методичні рекомендації щодо проведення ДФА діяльності суб’єктів державного сектору затверджено наказом ГоловКРУ України від 04.08.2008 № 300 (із змінами). Такий аудит стосовно діяльності казенних підприємств, а також суб'єктів господарювання державного сектору економіки, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, згідно з вимогами постанови КМУ від 25.03.2006 № 361, проводиться органами ДФІУ щороку.
Тривалість ДФА діяльності суб’єктів державного сектору, у відповідності до нормативних документів ДФІУ, не повинна перевищувати 90 календарних днів.
Перед початком аудиту керівнику об'єкта аудиту надсилається не пізніше ніж за 10 календарних днів відповідне повідомлення із зазначенням строку аудиту та відповідальних за його проведення посадових осіб.
Посадові особи органу ДФІУ зобов'язані пред'явити керівнику об'єкта аудиту оформлене відповідним чином направлення на проведення аудиту, яке має бути виписано на всю тривалість аудиту.
Процес аудиту складається з чотирьох етапів (рис.).
Рис. Схема організації та проведення державного фінансового аудиту діяльності суб’єктів господарювання державного сектору
2. Планування аудиту фінансово-господарської діяльності суб’єктів державного сектору, складання плану аудиту.
Приблизна структура плану аудиту представлена в табл.
Структура плану ДФА діяльності суб’єктів господарювання
Вступна частина | - мета аудиту; - підстава для проведення аудиту; - орган ДФІУ, який проводить аудит; - склад фахівців, яких планується залучити в процесі проведення аудиту |
Інформація про діяльність об'єкта аудиту | стисла характеристика суб'єкта, фінансово-господарська діяльність якого підлягає аудиту: - мета діяльності об'єкта аудиту, функції щодо виконання державних програм (за наявністю); - структура об'єкта аудиту та чисельність працівників; - показники виробничої та фінансової діяльності (планові, фактичні); - попередня оцінка досягнення мети та завдань діяльності об'єкта аудиту за виробничими та фінансовими показниками; - зміни, що відбулися з моменту останнього аудиту, де відображаються організаційні, виробничі та інші зміни в діяльності об'єкта аудиту, що відбулися з часу попереднього аудиту та їх вплив на результати діяльності, ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності |
Фактори ризику | обґрунтовуються попередньо виявлені фактори ризику |
Обсяг аудиту | - попередньо визначаються напрями діяльності об'єкта аудиту, які потребують поглибленого дослідження; - наводяться статті балансу і показники фінансової звітності, які потребують аналізу їх складу, структури і оцінки факторів, що вплинули на їх зміну в порівнянні з попереднім звітним періодом, або із плановим рівнем, а також фактори, які можуть впливати на перебіг аудиту та його результати |
Графік проведення аудиту | наводяться дати початку і завершення стадій і етапів проведення аудиту та відповідальні виконавці |
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 858;