В огляді... 1. Три енергетичні системи забезпечують утворення АТФ:
1. Три енергетичні системи забезпечують утворення АТФ:
• система АТФ-КФ;
• гліколітична система;
• окиснювальна система.
2. У системі АТФ-КФ Рн відділяється від креатинфосфату під дією креатинкінази. Рн потім може з'єднатися з АДФ, утворюючи АТФ. Це анаеробна система, головною функцією котрої є підтримання рівня АТФ. Величина вивільнення енергії становить 1 моль АТФ на 1 моль КФ.
3. Гліколітична система включає процес гліколізу, за допомогою котрого глюкоза або глікоген розщеплюється на піровиноградну кислоту за допомогою гліколітичних ферментів. Якщо у процесі не бере участі кисень, то піровиноградна кислота перетворюється на молочну кислоту. З 1 моля глюкози утворюється 2 молі АТФ, тоді як з 1 моля глікогену — 3 молі АТФ.
4. Гліколітична система та система АТФ-КФ є основними джерелами енергії у перші хвилини виконання фізичної вправи високої інтенсивності.
5. Окиснювальна система включає розщеплення джерел енергії за участю кисню. Вона забезпечує утворення більшої кількості енергії, ніж гліколітична система та система АТФ-КФ.
6. Окиснення вуглеводів включає гліколіз, цикл Кребса та ланцюжок переносу електронів. Кінцевим результатомє Н2О, СО2 та 38або 39 молекул АТФ з однієї молекули вуглеводів.
7. Окиснення жирів починається з β-окиснення вільних жирних кислот і потім здійснюється так само,як і окиснення вуглеводів: цикл Кребса та ланцюжок переносу електронів. Кількість енергії, утворюваної внаслідок окиснення жирів, значно перевищує кількість, утворювану при окисненні вуглеводів, і залежить від кількості окиснених вільних жирних кислот.
8. Процес окиснення білків більш складний, оскільки білки (амінокислоти) містять азот, котрий не окиснюється. Внесок білків в утворення енергії відносно незначний, тому обмін білків часто не беруть до уваги.
9. Окиснювальні здатності м'язів залежать від рівнів вмісту в них окиснювальних ферментів, складу волокон та наявності кисню.
Дата добавления: 2015-08-26; просмотров: 964;