Встановлення критеріїв відбору
Встановлення критеріїв відбору спрямоване на виокремлення тих, хто потребує допомоги більщою мірою, ніж інші.
Критеріями відбору можуть бути демографічні, соціальні, фізичні, економічні характеристики індивідів: стать; рік; сімейний стан; стан здоров'я; професія; розмір доходу; наявність засобів для існування; житлові умови. Так, приміром^ «Порядок надання щомісячної грошової допомоги малозабезпеченій особі, яка проживає разом з інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним» [4], встановлює такі критерії для призначення допомоги по догляду:
• встановлена інвалідність І чи II групи внаслідок психічного розладу опікуваної особи;
• наявність висновку лікарської комісії медичного закладу про потребу у постійному сторонньому догляді опікуваної особи;
• постійне проживання разом з опікуваною особою;
• розмір сукупного доходу з розрахунку на одну особу менший за визначений.
Визначення критеріїв відбору отримувачів допомоги та встановлення меж при призначенні допомоги, окрім того, що регулюються чинником попиту на таку допомогу - наявними потребами отримувачів, також обумовлені чинником пропозиції, зокрема економічним чинником - наявністю коштів. Так, приміром, при призначенні допомоги по малозабезпеченості в Україні у 2002 р. критерієм відбору був розмір середньомісячного сукупного доходу на одну особу. Але межа для призначення допомоги, враховуючи економічні умови в країні, була визначена не на рівні прожиткового мінімуму (який було встановлено у 2002 р. у розмірі 342 грн на особу), а на «рівні забезпечення державою прожиткового мінімуму», встановленому Законом України «Про бюджет на 2002 рік» у розмірі 80 грн на місяць.
Разом з тим встановлення критеріїв відбору, окрім того, що воно спрямоване на виокремлення тих, хто потребує допомоги більшою мірою, ніж інші, може слугувати ще й іншим цілям. За допомогою критеріїв відбору можна також заохотити населений до бажаної діяльності. Приміром:
• продовження надання допомоги на дитину до досягнення 23 років за умов отримання нею безперервної вищої освіти;
• призначення житлових субсидій безробітним тільки за умов їх реєстрації в службі зайнятості.
Контрольні запитання
1.Які види соціальної допомоги ви знаєте?
2.В яких випадках доцільнішою є грошова допомога, а в яких - негрошова?
3.Наведіть приклади безготівкової допомоги.
4.Що таке пільги? Наведіть приклади.
5.Як ви розумієте універсальність допомоги?
6.Які аргументи на користь універсальності ви можете навести?
7.Як ви розумієте вибірковість допомоги?
8.Які аргументи на користь вибірковості ви можете навести?
9. Які бувають критерії відбору отримувачів допомоги?
10.Які чинники впливають на встановлення критеріїв відбору на практиці?
11.Яка роль критеріїв відбору при плануванні допомоги?
Література
1.Введення & соціальну роботу: Навч. посіб.- К.: Фенікс, 2001.
2.Спікер П. Соціальна політика: теми та підходи.- К.: Фенікс, 2000.- 400 с.
3.Стратегія заміни системи пільг на адресну грошову допомогу населенню. Затверджена Постановою Кабінету Міністрів від 02.03.2002 p., № 253.
4.Порядок надання щомісячної грошової допомоги малозабезпеченій особі, яка проживає разом з інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним. Затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 02.08.2000, nq 1192.
Дата добавления: 2015-08-21; просмотров: 945;