Елементи системи озеленення міського житлового району
Потреба людей у індивідуальному вигляді оточуючого їх житлового середовища реалізується від оформлення інтер'єрів квартир та елементів, що забезпечують зв'язок інтер'єрів із зовнішним середовищем, до архітектурі самих будівель, а також до ландшафтної архітектури оточуючого середовища. До ландшафтної архітектури житлового середовища відносять різні форми озеленення, елементи природного або штучного рельєфу, декоративні штучні або природні водоймища, елементи архітектурного благоустрою, в тому числі так звані малі архітектурні форми: паркові і дворові лави, альтанки (бесідки), тіньові навіси - перголи та багато інш.
Озеленення житлового району включає значну кількість насаджень загального або обмеженого чи спеціального користування: сади житлового району, сквери, бульвари, сади мікрорайонів-кварталів, сади дворові тощо.
Сад житлового району наближають до громадського центру району, вибираючи для його розміщення найбільш мальовничі місця з існуючими зеленими насадженнями, із різноманіттям рельєфу і водоймищ. У таких садах передбачають зону активного відпочинку і розваг, зону тихого відпочинку з алеями для прогулянок та дитячих ігор. У зоні тихого відпочинку створюють затишні куточки в зелені дерев, лужки для відпочинку на траві і т.п.
Сквери призначені для декоративного оформлення площ і вулиць, громадських і адміністративних будівель та інш. Сквери служать місцями короткочасного відпочинку населення. Основним елементом їх композиції звичайно є центральні майданчики із квітниковим партером, басейном, фонтаном або скульптурою.
Бульвари служать для пішоходного руху людей, їх прогулянок та короткочасого відпочинку. Їх часто створюють на центральних магістральних та житлових вулицях, на набережних або в громадських центрах міст. Бульвар розміщують між проїжджою частиною вулиці і тротуаром. Ширина бульвару повинна забезпечувати його цікаве планувальне і композиційне рішення, можливості використання різних видів зелених насаджень і високий рівень архітектурного благоустрою.
Сад мікрорайону-кварталу-житлового комплексу призначений для створення поблизу житлової забудови в радіусі пішохідної досяжності - 500 м масиву озеленення для відпочинку населення. Сади у дворах житлових будинків або біля їх груп є місцями для ігор дітей, відпочинку і спілкування інших груп мешканців. У таких садах розміщують спеціально обладнані дитячі майданчики і лужки окремо для кожної вікової групи: молодших школярів, дошкільників, дітей ясельного віку, а також майданчики для тихого відпочинку дорослих.
Майданчики для відпочинку, ігор та спортивні слід ізолювати від оточуючої забудови, а також між собою ділянками зелених територій з трав’яними газонами, квітниками та іншими насадженнями. На таких ділянках розміщують доріжки паркового типу, алеї та доріжки для велосипедистів. Майданчики в залежності від їх призначення можуть мати різні набори елементів обладнання та малих архітектурних форм.
Сади та їх обладнання розраховані на цілорічну дію. Тому садові майданчики і доріжки різного призначення повинні мати тверде покриття, а елементи обладнання, включаючи садово-дворові меблі, бути достатньо довговічними.
При озелененні садів треба забезпечувати заходи із збереження та покращення існуючого ландшафту. Асортимент зелених насаджень слід визначати з урахуванням кліматичних умов, вимог вітрозахисту, інсоляції, ландшафтних особливостей території. При виборі видів зелених насаджень слід використовувати декоративні якості порід дерев і чагарників: форму крон, структуру стовбурів, колір листя, сезонні зміни їх забарвлення, періоди їх цвітіння тощо для створення виразних композицій. При вирішенні композиційних задач використовують різні види зелених насаджень: одиночні дерева або чагарники, їх групи, рядові посадки, що характерні алеям, живопліти, стрижені чагарники, різні типи ліаноподібних посадок для вертикального озеленення, квітники та трав'яні газони.
Композиції з груп дерев або чагарників можуть бути однієї породи або змішані. При сполученні різних порід треба враховувати можливості їх сумісності в декоративному та екологічному відношенні. Підбір конкретних порід елементів озеленення здійснюється фахівцями дендрологами в спеціальних розділах проектів генеральних планів забудови територій населених місць.
Дата добавления: 2015-06-12; просмотров: 1335;