Основні поняття

Музейні збірки накопичуються й систематизуються не лише з метою вивчення та централізованого зберігання. Найважливіші функції сучасних музеїв: пізнавально-інформаційна, популяризаційна, навчально-просвітницька. Всі ці функції реалізуються завдяки експозиційній діяльності музеїв. Створення експозиції — основний вид діяльності музеїв. Завдяки їй музеї виконують свої основні завдання, адже експозиція — обличчя музею. Вона має бути доступною і цікавою для різних категорій відвідувачів, давати уявлення про розвиток суспільства.

Експозиційна діяльність — це ознайомлення відвідувачів з найцікавішими експонатами музею, розміщеними у певному логічному порядку, побудованому за хронологічним (еволюційним), географічним, етнокультурним чи предметно-тематичним критеріями. Це основна складова музейної комунікації і підвалина для реалізації культурно-освітньої діяльності музею.

Музейна експозиція — це науковий систематичний показ пам'ятників матеріальної і духовної культури, які зберігаються в музеї. Зміст, характер і завдання експозиції визначаються профілем музею.

Експозиції (від лат. «виставляти») або тимчасові виставки формуються за певною системою і з певною метою. Експозиції складаються із справжніх предметів, речей, картин, або їх наочних відтворень (муляж), додаткових матеріалів (мапи, схеми тощо). При створенні експозицій музейні предмети поєднуються в комплекси, які утворюють тематичні експозиції, що відповідають профілю музею.

Музейна експозиція — це цілеспрямована і науково обгрунтована демонстрація музейних предметів, які організовані композиційно, забезпечені коментарем, технічно і художньо оформлені і в підсумку створюють специфічний музейний образ природних і суспільних явищ.

Музей створює не тільки постійні, але й тимчасові експозиції — виставки, стаціонарні та пересувні. Їх тимчасовий характер проявляється в складі експонатів. На виставках часто демонструються предмети з інших музеїв і приватних колекцій, а також предмети, які не можуть довго перебувати за межами фондосховищ — акварелі, письмові джерела, унікальні речі. У даний час в музейній практиці склалося три основних типи музейних виставок:

§ тематичні виставки, в основі яких лежить певний сюжет;

§ фондові виставка, які знайомлять відвідувачів з маловідомими і малодоступними колекціями;

§ звітні виставки, які створюються за результатами реставраційних робіт, за підсумками комплектування фондів — так звані виставки нових надходжень.

Створення виставок є складовою частиною експозиційної роботи музеїв. Виставки підвищують доступність і суспільну значущість музейних фондів, вводять в науковий і культурний обіг пам'ятники, що знаходяться в приватних зібраннях, сприяють відпрацюванню та вдосконаленню методів експозиційної та культурно-освітньої роботи музею, розширюють географію його діяльності. В даний час активно розвивається міжнародний обмін виставками, що сприяє взаємозбагаченню різних культур.

 








Дата добавления: 2015-04-05; просмотров: 1429;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.