Роль, причини існування та переваги використання логістичних посередників
Необхідною умовою можливості вибору каналу розподілу, а також оптимізації усього логістичного процесу на макрорівні є наявність на ринку великої кількості посередників.
У даний час у термін "посередник" іноді вкладається негативне значення. В рамках логістики розглядається проблема цивілізованого, економічно виправданого посередництва.
Уявимо собі два варіанти переправи через ріку:
- мостом за плату;
- безкоштовно у брід.
Можна не витрачати гроші на міст і переправлятися у брід. Але чи буде це дешевше? Відповідь очевидна – у більшості випадків ні. Посередник – той же міст, що забезпечує більш зручну переправу товару виробника до споживача. Щоправда, за цю переправу необхідно платити. Звідси виникають дві задачі:
- перша – для виробника, якому необхідно вирішити задачу – перебиратися зі своєю продукцією на ринок самостійно, чи скористатися послугами посередника за плату.
- друга – для самого посередника, що повинен запропонувати свої послуги там, де їх застосування зробить процес руху матеріального потоку істотно дешевше.
Послуги посередника є затребуваними, якщо їхня вартість нижче власних витрат на виконання будь-яких робіт.
Доцільність користування послугами посередника визначається різницею власних витрат і вартості послуг посередника. Оптимізація каналу розподілу, а потім і логістичного ланцюга можлива лише при наявності на товарному ринку великої кількості підприємств, що здійснюють функцію оптової торгівлі.
Логістичні посередники в каналах розподілу виконують певні функції, які загально можна розділити на:
- функції фізичного розподілу;
- підтримуючі функції (стандартизації якості дистрибуції, фінансування, інформаційної підтримки, страхування тощо);
- функції обміну (купівлі-продажу).
Посередниками при фізичному розподіліє:
- різні спеціалізовані транспортні, експедиторські, транспортно-експедиторські фірми;
- вантажні термінали і термінальні комплекси;
- вантажні розподільчі центри;
- підприємства, які здійснюють сортування, затарювання та упакування готової продукції;
- вантажопереробні та інші підприємства.
Посередниками, які виконують підтримуючі функції, є:
- підприємства та установи фінансового сервісу (банки, фінансові компанії тощо);
- підприємства інформаційного сервісу (інформаційно-диспетчерські центри, обчислювальні центри колективного користування, підприємства зв'язку і телекомунікацій тощо);
- страхові компанії;
- установи стандартизації, ліцензування, сертифікації тощо.
Центральне місце серед посередників у дистрибуції займають торгові посередники, які крім безпосередньо функцій обміну (купівлі-продажу)товару можуть виконувати й інші вищезазначені функції. Наприклад, транспортування, експедирування, страхування, вантажопереробку, управління запасами, кредитно-фінансове обслуговування, передпродажний і післяпродажний сервіс тощо.
Класифікацію торгових посередників можна провести на основі поєднання двох ознак:
- від імені кого працює посередник;
- за чий рахунок посередник проводить свої операції.
Можна виділити чотири типи торгових посередників у каналах розподілу:
- своє ім'я – свій рахунок;
- своє ім'я – чужий рахунок;
- чуже ім'я – свій рахунок;
- чуже ім'я – чужий рахунок.
Дилери – це оптові, рідше роздрібні посередники, які ведуть операції від свого імені і за свій рахунок.
Товар закуповується ними за договором постачання. Таким чином, дилер стає власником продукції після повної оплати поставки. Відносини між виробником і дилером припиняються після виконання всіх умов за договором постачання. Однак взаємини виробника з дилерами останнім часом здобувають різноманітні форми через прагнення виробників формувати вертикальні канали розподілу. У логістичному ланцюзі дилери розташовані найближче до кінцевих споживачів.
Дистриб'ютори – оптові та роздрібні посередники, які ведуть операції від імені виробника і за свій рахунок.
Як правило, виробник надає дистриб'ютору право торгувати своєю продукцією на певній території та протягом певного терміну. Таким чином, дистриб'ютор не є власником продукції. За договором він набуває права на продаж продукції. Дистриб'ютор може діяти і від свого імені. У цьому випадку в рамках договору про надання права на продаж укладається договір постачання. У логістичному ланцюзі дистриб'ютори зазвичай займають позицію між виробником і дилерами.
Дата добавления: 2015-04-15; просмотров: 1078;