ТЕМИ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ................................................. 10 5 страница

Примітивна ізоляціяпсихологічний відхід в інший стан. Люди ізолюються від соціальних або міжособистісних стосунків і заміщають напругу, що походить від взаємодій з іншими, стимуляцією, що виходить з фантазій внутрішнього світу. Схильність до використання хімічних речовин для зміни стану свідомості також може розглядатися як різновид ізоляції.

Недолік полягає в тому, що вона виключає людину з активної участі в рішенні міжособистісних проблем.

Перевага ізоляції як захисної стратегії полягає в тому, що, дозволяючи психологічну втечу від реальності, вона майже не вимагає її спотворення. Людина, що покладається на ізоляцію, знаходить заспокоєння не в нерозумінні світу, а у віддаленні від нього. На здоровому кінці знаходяться люди, видатні своєю креативністю: художники, письменники, філософи.

Всемогутній контрольусвідомлення того, що ти здатний впливати на світ, володієш силою, контролем над іншими людьми. Проявляється в дитинстві і дитинстві, коли дитині здається, що вона здатна впливати і контролювати поведінку дорослих. У міру дорослішання він розуміє і примиряється з тим неприємним фактом, що жодна людина не має необмежених можливостей. Деякий здоровий залишок цього інфантильного відчуття всемогутності зберігається в усіх нас і підтримує почуття компетентності і життєвої ефективності. Якщо ми ефективно здійснюємо свій намір, у нас виникає природне «пікове почуття».

Таких людей часто можна зустріти там, де потрібні хитрість, небезпека і готовність підпорядкувати усі інтереси головної мети – виявити свій вплив. Ці люди з'являються, наприклад, на ключових позиціях у бізнесі, де вимагається ризикувати.

Примітивна ідеалізаціяприписування особливих достоїнств і влади людям, від яких емоційно залежиш. Нормальна ідеалізація є істотним компонентом зрілої любові.

Знецінення – неминуча зворотна сторона ідеалізації. Ідеалізація неминуче призводять до розчарування. Чим сильніше ідеалізується об'єкт, тим більше радикальне знецінення його чекає Прикладом такого процесу може служити та міра ненависті і гніву, яка може обрушитися на того, хто не виправдав очікувань. Деякі люди усе життя займаються тим, що в повторних циклах ідеалізації і знецінення змінюють одні інтимні стосунки іншими. Кожного разу вони сприймають нового партнера як ідеал, після того, як у черговий раз попередній партнер виявився звичайною людською істотою.

Проекціяце процес, в результаті якого внутрішнє помилково сприймається як таке, що відбувається ззовні. У своїх сприятливих і зрілих формах вона служить основою емпатії. Оскільки ніхто не в змозі проникнути в чужу психіку, для розуміння суб'єктивного світу іншої людини ми повинні спиратися на здатність проектувати власний досвід.

Інтроекціяце процес, в результаті якого те, що йде ззовні, помилково сприймається як те, що відбувається зсередини. У сприятливих формах вона веде до примітивної ідентифікації зі значущими іншими. Маленькі діти вбирають в себе всілякі позиції, афекти і моделі поведінки значущих в їх житті людей.

До вторинних захисних механізмів (механізмів вищого порядку) відносяться:

– регресія;

– ізоляція;

– раціоналізація;

– анулювання;

– зміщення;

– сублімація.

Регресіяце повернення до знайомого способу дії після того, як був досягнутий новий (вищий) рівень компетентності. Регресія є відносно простим захисним механізмом, знайомим кожному батьку, який спостерігав, як його дитина зісковзує до колишніх звичок (властивим більше раннім стадіям розвитку), коли вона втомилася або голодна. Для класифікації цього процесу як захисного механізму він має бути несвідомим.

Ізоляціявідділення почуття від розуміння. Більше технічно: афективний (емоційний) аспект переживання може бути відокремлений від своєї когнітивної (пізнавальною) складової. Ізоляція афекту дуже різноманітна: хірург не зміг би ефективно працювати, якби був постійно налаштований на фізичні страждання пацієнтів або на власну відразу.

Раціоналізація. Іноді нам не вдається отримати те, чого ми хочемо, і тоді ми робимо висновок: не так вже і хотілося. Або ж відбувається що-небудь погане. Тоді ми вирішуємо – це не так вже і погано («солодкий лимон»).

Зміщенняперенаправлення емоції, заклопотаності чим-небудь або поведінки з первинного природного об'єкту на інший, тому що його первинна спрямованість з якоїсь причини тривожно приховується. Прикладом зміщення може служити класичний сюжет про те, як чоловік, якого облаяв начальник, прийшов додому і накричав на дружину, що посварила дітей, які у свою чергу побили собаку.

Cублімація – захист, завдяки якому можна знаходити креативні, здорові, соціально прийнятні або конструктивні рішення внутрішніх конфліктів. Цей захист розцінюється як здоровий засіб вирішення психологічних труднощів з двох причин: по-перше, вона сприяє конструктивній поведінці, корисній для групи, по-друге, вона розряджає імпульс замість того, щоб витрачати величезну емоційну енергію на трансформацію його в що-небудь.

Анулювання (знищення зробленого) – спроба урівноважити деякий афект за допомогою відношення або поведінки, що магічно його знищує. Цей захисний механізм призначений для запобігання або послаблення якої-небудь неприйнятної думки або почуття, для магічного знищення неприйнятних для особи наслідків дії або думки. З віком, коли діти стають здатними усвідомлювати факт смерті, можна спостерігати цілий ряд магічних ритуалів, які несуть в собі компонент анулювання. Дитяча гра – переступання через тріщини на тротуарі, щоб з мамою, яка йде ззаду, нічого не сталося – психоаналітиками пояснено, як анулювання несвідомого бажання смерті матері. Якщо ми похвалилися чим-небудь або висловили таке сильне бажання, що боїмося бути покараними, то багато хто з нас позбавляється від цього почуття, здійснюючи церемонію торкання дерева («постукати по дереву»).

7. Захисні механізми (за Е. Фроммом)








Дата добавления: 2014-12-24; просмотров: 766;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.