Прискорення точки при векторному способі задання її руху

В загальному випадку криволінійного руху точки її швидкість змінюється за величиною і напрямом. Ця зміна характеризується прискоренням точки.

Нехай у момент часу точка мала положення і її швидкість дорівнювала , а у момент часу знаходилася у положенні і її швидкість дорівнювала . Приріст вектора швидкості точки за проміжок часу дорівнює (рис. 12.3, а).

Відношення до проміжку часу називають середнім прискоренням точки за цей проміжок часу:

. (12.14)

Прискорення точки у даний момент часу одержимо як границю середнього прискорення, коли проміжок часу наближається до нуля:

.

. (12.15)

Отже, вектор прискорення точки дорівнює першій похідній від вектора швидкості точки або другій похідній від радіуса-вектора точки за часом.

Щоб встановити напрям вектора прискорення точки, введемо поняття годографа швидкості.

 
 

Годографом швидкості називається лінія, яку описує кінець вектора швидкості під час руху точки, якщо початок векторів швидкостей знаходиться у фіксованій точці (рис. 12.3, б).

З рис. 12.3, б бачимо, що швидкість точки N, яка описує годограф швидкості маючи радіус-вектор , дорівнює прискоренню точки М при її русі по траєкторії:

,

тобто .

Отже, вектор прискорення точки М направлений паралельно дотичній до годографа вектора швидкості у відповідній точці в бік угнутості траєкторії точки.

 








Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 2064;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.