Приклад розв’язання задачі. Приклад 1. Знайти рівняння траєкторії і швидкість точки середини шатуна АВ кривошипно-шатунного механізму
Приклад 1. Знайти рівняння траєкторії і швидкість точки середини шатуна АВ кривошипно-шатунного механізму, а також швидкість повзуна В (рис. 12.4), якщо см, радіан.
Розв'язання. Виберемо осі координат і з початком у точці О. Знайдемо рівняння руху точки шатуна. Для цього проведемо з точок та перпендикуляри і до осі . Координати точки визначаються з і :
;
.
Вилучивши з цих рівнянь руху точки час , і, використовуючи значення тригонометричної одиниці, одержимо рівняння траєкторії точки в координатній формі:
.
Це рівняння еліпса з напівосями 60 см і 20 см і центром в точці О.
Траєкторією точки є вся крива, оскільки та змінюються у відповідних межах.
; .
Проекції швидкості точки на координатні осі дорівнюють:
; .
Модуль швидкості точки М змінюється за такою залежністю:
(см/с).
Визначимо координати точки :
; .
Таким чином ,швидкість точки В змінюється за законом:
(см/с).
Лінійка еліпсографа рухається так, що її кінці і ковзають вздовж двох взаємно перпендикулярних прямих, причому кут та змінюється відповідно до рівняння , де . Знайти прискорення точки лінійки, якщо , (рис. 12.5), врахо–вуючи, що .
Розв'язання. Прий–маючи прямі, по яким рухаються точки і лінійки, за координатні осі і з початком у точці , знаходимо рівняння руху точки:
; .
Вилучивши з цих рівнянь час , використовуючи значення тригонометричної одиниці, отримаємо рівняння траєкторії точки М вкоординатній формі:
1.
Це рівняння еліпса з напівосями і з центром на початку координат. Для інших точок лінійки траєкторіями будуть еліпси з іншими напівосями. На цьому принципі заснована конструкція еліпсографа – приладу для викреслювання еліпсів.
Користуючись послідовно формулами (12.6) і (12.17), визначаємо проекції швидкості і прискорення точки М на координатні осі:
;
; .
За формулами (12.17) знаходимо модуль і напрям прискорення розглядуваної точки :
;
; .
Отже, модуль вектора прискорення точки змінюється пропорційно відстані точки від початку координат, а спрямований цей вектор вздовж лінії від точки до центру .
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 1159;