Абсолютний, відносний і переносний рухи точки
В ряді випадків доцільно розглядати рух точки одночасно відносно двох систем відліку. Одна з них приймається умовно нерухомою, а друга - певним чином рухається відносно першої. Рух точки відносно умовно нерухомої системи відліку буде складним. Він складається з руху цієї точки відносно рухомої системи відліку та руху разом з рухомою системою відносно нерухомої.
Приймемо такі визначення:
Абсолютним рухом називається рух точки відносно нерухомої системи відліку.
Відносним рухом називається рух точки відносно рухомої системи відліку.
Переносним рухом називається рух рухомої системи відліку разом з рухомою точкою відносно нерухомої системи відліку.
У кожному з цих трьох рухів точка має відповідні траєкторії, швидкості та прискорення.
Швидкість і прискорення точки відносно нерухомої системи відліку називаються абсолютною швидкістю та абсолютним прискоренням .
Швидкість та прискорення точки відносно рухомої системи відліку називаються відносною швидкістю та відносним прискоренням .
Переносною швидкістю і переносним прискоренням точки називаютьсяшвидкість і прискорення того пункту рухомої системи відліку, з яким в даний момент співпадає рухома точка.
Наведемо приклади, що ілюструють ці поняття.
1) Рух пасажира по палубі рухомого корабля. Рухому систему відліку зв'яжемо з кораблем, а нерухому – з Землею. Рух пасажира відносно корабля буде відносним. Рух того місця палуби корабля, де в даний момент знаходиться пасажир, є його переносним рухом. Рух пасажира відносно Землі (причалу) буде абсолютним рухом. Абсолютний рух пасажира – це складний рух, який складається з відносного і переносного.
2) Рух штучного супутника Землі. Рухому систему пов'язуємо з Землею, а нерухому – з Сонцем. Рух супутника відносно Сонця буде абсолютним. Він складається з відносного та переносного рухів, тобто з руху супутника відносно Землі та руху того пункту простору, зв'язаного з Землею, де в даний момент знаходиться супутник.
Встановимо зв'язок між абсолютним, відносним та переносним рухами точки, що дозволить розв’язати наступні задачі:
1) За заданими відносним та переносним рухами точки визначити її абсолютний рух.
2) Заданий складний рух точки розкласти на складові – відносний та переносний рухи.
19.2. Теорема про додавання швидкостей:
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 8125;