Історико-економічна інформація розділу і сучасність. Аналіз проблем економіки України на етапі боротьби за державну незалежність та у 20-30-ті рр
Аналіз проблем економіки України на етапі боротьби за державну незалежність та у 20-30-ті рр. дає можливість зробити такі висновки:
5. Впевнившись у безперспективності політики «воєнного комунізму», радянська влада змушена була, в силу економічних умов, перейти до тимчасового використання ринкового механізму розвитку економіки з централізованою системою планування.
6. Ідеологічна складова новоутвореної економічної системи не співпадала з марксистським розумінням власності, класовості та керівної ролі держави. Отже, основне протиріччя НЕПу – протиріччя між функціонуванням ринкових механізмів економічного розвитку та впровадження марксистської доктрини.
7. Співіснування ринкових і планових засад функціонування економіки для цілої низки розвинених країн є реальністю сьогоднішнього дня. Їх досвід, поряд з вітчизняним періодом непу, може бути використований в період сучасної ринкової трансформації України.
8. Розвиток народного господарства УСРР у 1928-1939 рр. свідчить про те, що саме в ці роки формувалася адміністративно-командна система управління. Без розуміння закономірностей її становлення і функціонування неможливо успішно здійснювати реформи в сучасних умовах.
9. У період становлення командної системи управління ліквідовано товарно-грошові, ринкові відносини та встановлено систему централізації, яка виразилась в абсолютизації ролі держави в господарському житті, ліквідації свободи і самостійності товаровиробника, зміцненні основ тоталітарного режиму, невід’ємною частиною якого став репресивний апарат.
10. Протягом 1928-1939 рр. відбулися значні зрушення в економіці УСРР. Модернізація промислового виробництва дала змогу республіці випередити за рівнем розвитку індустрії окремих західноєвропейських країн. Вона посіла друге місце в Європі (після Німеччини) за виплавкою чавуну, третє – за виробництвом сталі (після Німеччини та Англії), четверте у світі – за видобутком вугілля.
11. Якісні зміни в промисловості сприяли посиленню процесу урбанізації та формуванню національного робітничого класу.
12. Величезної шкоди сільському господарству України з трагічними наслідками для населення завдали сталінські надзвичайні методи проведення, так званих, соціалістичних перетворень на селі. Командна система управління сільським господарством, що затвердилася на початку 30-х років, гальмувала його розвиток і призвела до кризи сільськогосподарського виробництва, наслідки якої український народ відчуває і сьогодні. Колективізація на селі сприяла розоренню селянства – корінної основи української нації.
Питання для самоконтролю
1. Визначте основні напрямки економічної політики Центральної Ради.
2. Охарактеризуйте діяльність Центральної Ради у галузі фінансів та грошового обігу.
3. Охарактеризуйте зміст економічної політики гетьмана П.Скоропадського.
4. Визначте основний зміст політики Директорії.
5. Назвіть основні напрямки економічної політики ЗУНР.
6. Охарактеризуйте зміст та результати політики «воєнного комунізму».
7. Назвіть економічні причини переходу до НЕПу.
8. Охарактеризуйте два етапи господарської моделі НЕПу.
9. Назвіть зміст та результати грошової реформи (1922-1924 рр.) в СРСР.
10. Охарактеризуйте результати впровадження НЕПу в УСРР.
11. Назвіть характерні риси командно-адміністративної системи.
12. Назвіть фактори, які засвідчили відхід від ринкових відносин і становлення адміністративно-командної системи.
13. Охарактеризуйте результати індустріалізації в УСРР.
14. Охарактеризуйте причини, хід та наслідки колективізації в УСРР.
Дата добавления: 2016-10-17; просмотров: 682;