Операційна система, її поняття та підсистем.
Основою операційного менеджменту є управління виробничими системами.
Система (від греч. Systema – ціле, складене з частин; з'єднання) - безліч елементів, що знаходяться у відносинах і зв'язках один з одним, яка утворює певну цілісність, єдність.
З позиції управління організацію розглядають як відкриту систему, яка перетворить вхідні величини у вихідні.
Повна система виробничої діяльності організації називається операційною (виробничої) системою. Виробнича система містить 5 основних елементів, які одержали назву 5 Ps (США) виробничого менеджменту від таких англійських слів:
Персонал (People) – трудові ресурси, які безпосередньо або опосередковано зайняті у виробництві продукції або послуг;
Заводи (Plants) – фабрики, виробничі або сервісні підрозділи компанії, де виготовляється продукція або виявляються послуги;
Матеріали і комплектуючі вироби (Parts);
Процеси (Processes) – охоплюють устаткування і етапи виробництва продукції або послуг;
Системи планування і управління (Planning and Control Systems) – процедури і інформація, використовувані менеджерами в процесі експлуатації виробничої системи.
Отже, виробнича система складається з трьох підсистем: підсистеми, що переробляє, забезпечує і підсистеми планування і контролю (рис.2).
Інформація з Інформація з зовнішнього середовища внутрішнього середовища
Інформація об Плани, рішення
стані системи коректуючі взаємодії
На вході На виході
Праця, матеріали Продукція, послуги
капітал інформація, енергія
Рис. 2. Операційна система
Одна з підсистем виробничої системи є перероблююча підсистема. Вона є домінуючою і виконує виробничу роботу, безпосередньо пов'язану з перетворенням вхідних параметрів у вихідні результати (продукцію або послуги). Так, для будівельної фірми результатами її діяльності є матеріали, що поступають, деталі і конструкції переробляються даною підсистемою. Вона вимагає значних капіталовкладень, певної кількості трудових і матеріальних ресурсів, витрат на експлуатацію машин і механізмів з основного виробництва. Підсистема забезпечення грає важливу роль. Вона не пов'язана безпосередньо з виробництвом виходу, але виконує найважливіші функції забезпечення безперебійної роботи перероблюючої підсистеми.
Підсистема планування і контролю одержує від перероблюючої системи інформацію про її стан, незавершене виробництво. Інформація поступає з внутрішнього середовища організації про результати аналізу, результатах за звітний період, цілях, політиці фірми, ході виробництва, відхиленнях від графіків і т.д.
Інформація про попит на продукцію, вартості ресурсів, тенденціях розвитку технологій, нормативні акти, конкурентах і інших чинниках поступає із зовнішнього середовища. Підсистема планування і контролю повинна обробляти весь об'єм цієї достатньо об'ємної і складної інформації і видати рішення по організації і коректуванню роботи перероблюючої системи.
Конкретні питання, що підлягають рішенню, як правило включають планування виробничих потужностей, планування виробничого процесу, управління матеріально-технічними запасами, контроль виробництва і якості продукції, що випускається.
Дата добавления: 2016-06-24; просмотров: 722;