Оцінка ефективності систем преміювання

Економічно ефективною вважається така система преміювання, за умов використання якої досягається покращення показників преміювання, а сума виплаченої матеріальної винагороди не веде до росту собівартості продукції, погіршенню її якості або зменшенню чистого прибутку підприємства.

Оцінка ефективності преміальних систем за поточні результати діяльності здійснюється передусім з перевірки правильності її побудови (див. правила побудови).

Величина зміни показника преміювання розраховувається як різниця між досягнутим фактично й вихідним його рівнем (Еп = Рф – Рв). Вона характеризує отриманий економічний ефект в одиницях показника преміювання. Грошова оцінка отриманого ефекту Ег визначається множенням величини Еп на коефіцієнт К, який розраховувається за формулою:

де Сі – доданок ефекту; n – кількість доданків ефекту; Уб – вихідний рівень виконання показника ефекту.

Кількість доданків ефекту залежить від специфіки показника преміювання та виробничих умов. Для кожної системи вона встановлюється аналізом впливу показника преміювання на ті чи інші статті виробничих витрат або на чистий доход, який отримує підприємство.

Кількісний аспект оцінки ефективності системи преміювання припускає визначення співвідношення між ефектом, який отримано від дії системи преміювання, й розміром виплаченої премії; оцінки його впливу на пропорції в зростанні продуктивності праці та середньої заробітної плати й зниження собівартості продукції.

З метою кількісної оцінки ефективності виконують наступні розрахунки:

· визначають рівень виконання показника преміювання,досягнутий в період оцінки ефективності Уд;

· Уд порівнюють із базовим рівнем виконання показника, який приймається за вихідний – Уб. Якщо преміювання спрямовано на підвищення рівня показника, то за вихідний приймається середній, фактично досягнутий в базовому періоді, рівень виконання показника. За умов стимулювання виконання показника на певному, раніше досягненому рівні, за вихідний приймається середньо регресивний рівень виконання показника в базовому періоді;

· ефект преміальної системи в грошах розраховують за формулою :

· величина грошового ефекту преміальної системи Ег порівнюється з виплаченим розміром премії з урахуванням нарахувань за усіма видами соціального страхування. За умов організаційних витрат (З) на впровадження преміальної системи вони вираховуються з суми економічного ефекту (Ег). Потім розраховуються абсолютна (Е га) та відносна (Е гв) ефективність системи преміювання.








Дата добавления: 2016-06-13; просмотров: 693;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.