Ознаки та види наукової і технічної творчості
Предмети, процеси, рішення, ідеї і теорії можуть називати творчими в тому випадку, коли вони мають 3 основні ознаки:
єдині в своєму роді, тобто нові;
корисні, як наприклад, різні промислові вироби, або цінні, як наприклад, витвори мистецтва
витончені, тобто вносять простоту там, де раніше була складність; нові, але складні вирішення простих завдань не можна назвати творчими.
Для творчих рішень характерно також створення нових співвідношень Не зв'язані раніше між собою елементи при об'єднанні часто дають новий, єдиний в своєму роді ефект.
Розрізняють наукову, науково-технічну і технічну творчість.
Наукова творчість задовольняє потреби пізнання навколишнього світу, тобто це творчість у фундаментальних науках, результатом яких є відкриття. Відкриття - це встановлення раніше невідомих об'єктивно існуючих закономірностей, властивостей і явищ матеріального світу, які вносять докорінні зміни на рівень пізнання.
Науково-технічна творчість полягає в дослідженні закономірностей відомих явищ з метою використання їх на практиці. В основі цього виду творчості лежать прикладні науки, різного роду галузеві дослідження, в результаті яких розробляються нові технічні та технологічні рішення. Результатом даного виду творчості є переважно складні винаходи. Винахід - це результат творчої діяльності людини у будь-якій галузі техніки та технології, який має національну або світову новизну. Об'єктом винаходу може бути новий пристрій, спосіб, речовина, а також застосування раніше відомих пристроїв, способів, речовин за новим призначенням.
Технічна творчість реалізується в результаті інженерної діяльності, яка спрямована на розробку нових технічних рішень на основі відомих закономірностей. Результатом технічної творчості є прості винаходи, раціоналізаторські пропозиції та конструкторські розробки. Раціоналізаторська пропозиція — це технічне рішення, яке є новим і корисним для підприємства, організації чи установи, якому вона подана. Воно передбачає зміну в технології виробництва, конструкції виробів, застосування техніки чи складу матеріалу. ^
З визначень ясно, що основною ознакою, яка відрізняє одну форму творчості від іншої, є рівень новизни отриманого рішення.
Науково-технічні революції зобов'язані своїм виникненням творчості. Цілком очевидно, що у ході промислових революцій рушійною силою є техніка. Діяльність інженерів відігравала виключно важливу роль у минулому, а ще більшу роль повинна відігравати тепер і в майбутньому.
Досягнення науки і техніки нині достатні для того, щоб людина жила в умовах достатку, займалася цікавою і корисною справою, задовольняла свої зростаючі духовні потреби, була щасливою. Але ці ж досягнення, якщо їх використовувати на зло, здатні привести наш світ до катастрофи. Нині важливішими проблемами є:
§ не як будувати мости через великі ріки, а як боротися з забрудненням цих рік;
§ не як будувати великі міста, а як знищити хащі і дати кожній сім'ї нормальну квартиру;
§ не як винаходити нові види зброї, а як уникнути застосування існуючої зброї;
§ як створити у великих масштабах чисті і безпечні джерела енергії;
§ як забезпечити зростаючі потреби у питній воді;
§ як боротися з забрудненням повітря промисловими викидами.
Навчання основам технічної творчості підвищує творчий потенціал кожної людини. Звичайно, в обдарованих людей він буде вищим порівняно з людьми зі слабкими природними задатками при однаковому навчанні, але й ті й інші можуть вирішувати досить широке коло творчих завдань[7].
Дата добавления: 2016-06-13; просмотров: 1098;