ОСНОВИ НАУКОЗНАВСТВА
Виникнення науки як сфери людської діяльності тісно пов'язано з природним процесом розподілу суспільної праці, зростання інтелекту людей. Наука, яка є основною формою пізнання світу, створюється на основі єдиної, логічно чіткої системи знань. її функцією є вироблення і теоретична систематизація об'єктивних знань про навколишню дійсність.
Наука - система знань об'єктивних законів природи, суспільства і мислення, яка безперервно розвивається. Вона створюється людиною за допомогою відповідних методів пізнання і виражається в точних поняттях, достовірність яких перевіряється і доводиться суспільною практикою. Поняття науки ґрунтується на її змісті і функціях у суспільстві.
Змістом науки є:
теорія, як система знань, що є формою суспільної свідомості та досягнень інтелекту людей;
суспільна роль в практичному використанні рекомендацій для виробництва благ, які є життєвою потребою людей.
Головна функція науки - пізнання об'єктивного світу, щоб його вивчити і при можливості вдосконалювати. У розвиненому суспільстві важливою функцією науки є розвиток системи знань, які сприяють найраціональнішій організації та використанню виробничих сил. Вона включає ряд конкретних функцій:
пізнавальну - задоволення потреб людей у пізнанні законів природи і суспільства;
культурно-виховну - розвиток культури, гуманізація виховання та формування нової людини;
практично-діючу - вдосконалення виробництва і системи суспільних відносин, тобто безпосередньої виробничої сили матеріального виробництва.
Поняття науки слід розглядати з трьох основних позицій.
по-перше - з теоретичної, як систему знань, як форму суспільної свідомості;
по-друге, як певний вид суспільного розподілу праці, як наукову діяльність, пов'язану з цілою системою відносин між вченими і науковими установами;
по-третє, з позицій практичного застосування висновків науки, тобто її суспільної ролі.
Виникнення науки тісно пов'язано з процесом розподілу суспільної праці. І хоч слово "вчений" виникло лише в першій половині 19 століття, ця сфера людської діяльності набагато раніше стала особливим заняттям певних осіб.
Предметом науки є пов'язані між собою форми руху матерії або особливості їх відображення у свідомості людей. Саме матеріальні об'єкти природи визначають існування багатьох галузей знань, які об'єднуються у три великі групи наук:
природничі (фізика, хімія, біологія та ін.);
суспільні (економічні, філологічні, історичні);
науки про мислення (філософія, логіка, психологія).
Наука є засобом передбачення наслідків людської діяльності. Найважливішим завданням науки є також її активний пошуковий характер. Вона повинна постійно змінюватись і розвиватись, знаходити нові рішення і результати. Наука вказує людям як зробити те, що вони хочуть зробити. Якщо наука не виявляє раціональних шляхів вирішення практичних завдань, то вона не може відповідати потребам, якими зумовлений її розвиток. Отже наука є не тільки системою наукових знань, що пояснює світ, а одночасно і засобом, методом його зміни і перетворення. Будь-яка наука є діалектичною єдністю теорії і методу. Без методу вона немислима, так само як і без теорії. Не існує абсолютної науки, тобто відірваної від потреб матеріальних відносин і виробництва[1].
Наука - це динамічна система знань, які розкривають нові явища у суспільстві і природі з метою використання їх у практичній діяльності людей.
Дата добавления: 2016-06-13; просмотров: 604;