ТЕМА З. МЕТОДОЛОГІЯ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ
Наукове дослідження - це процес вивчення певного об'єкта (предмета або явища) з метою встановлення закономірностей його виникнення, розвитку і перетворення в інтересах раціонального використання у практичній діяльності людей. Процес наукового дослідження завжди здійснюється за допомогою методів, які відіграють вирішальну роль в пізнанні світу. Метод - це підхід до явищ природи і суспільства, шлях, спосіб, прийом теоретичного дослідження або практичного здійснення певного явища або процесу. Загальний метод наукового дослідження визначає суть дослідження, його ставлення до об'єкта, що вивчається. На основі методу визначається методика досліджень - сукупність безпосередніх заходів по реалізації досліджень.
Наукове дослідження - це цілеспрямований процес виробництва нових знань, які розкривають нові явища у суспільстві і природі, для використання їх у практичній діяльності людей. Наукові дослідження показують, що зв'язки між явищами не однакові за силою, характером і спрямованістю. Вони можуть бути істотними і неістотними, безпосередніми і опосередкованими, випадковими і закономірними, внутрішніми і зовнішніми. Тому у процесі дослідження добирають лише ті методи, які дають змогу правильно розрахувати і охарактеризувати лише суттєві зв'язки з метою їх регулювання.
Розвиток науки, успішна постановка перед наукою завдань, проведення наукових робіт, наукових досліджень, одержання практичної цінності зумовлені правильним розумінням і використанням основ методології наукового дослідження.
Методологія - вчення про структуру логічної організації методів і засобів людської діяльності. Предметом вивчення методологій наукових досліджень є поняття і методи самої науки, їх сфера застосування, обґрунтованість наукових результатів, осмислення досягнень науки з точки зору загальнолюдської культури.
В методології наукових досліджень виділяють 2 рівні пізнання:
теоретичний - висунення і розвиток наукових гіпотез і теорій, формування законів та виведення з них логічних наслідків, зіставлення різних гіпотез і теорій;
емпіричний - спостереження і дослідження конкретних явищ, експеримент, а також обґрунтування, класифікація та опис результатів дослідження і експерименту, впровадження їх у практичну діяльність людей.
Подібно до поділу об'єктивних законів на загальні і окремі, пов'язані з розвитком тих або інших окремих галузей знання, методологія також може бути загальною і окремою.
Загальна методологія науки - це принципи діалектики, а також теорія пізнання, яка досліджує закони розвитку наукового знання в цілому.
Окрема методологія базується на законах окремих наук, особливостях пізнання конкретних процесів і проявляється у здійснені, з одного боку, теоретичних узагальнень, принципів окремих наук, а з іншого - часткових методів дослідження.
Теорія наукового пізнання включає три етапи послідовного розвитку досліджень:
Безпосереднє спостереження ознак явищ, що відбуваються в природі і суспільстві за допомогою органів чуття
Абстрагування або виключення несуттєвого, а потім розкриття залежності показників явищ від основних факторів
Перевірка теоретичних висновків практикою.
У методології наукових досліджень розрізняють поняття "об'єкт" і "предмет" пізнання.
Об'єкт пізнання - це те, на що спрямована пізнавальна діяльність дослідження.
Предмет пізнання - це досліджувані з певною метою властивості об'єкта.
Досліджувати можна не лише емпіричний, а й теоретичний об'єкт. Емпіричні (від грецького empiria - досвід) об'єкти при дослідженні поділяються на натуральні (фізичні), які існують у природі об'єктивно, незалежного від нашої волі і свідомості та штучні (включаючи технічні), що створюються волею людей.
Залежно від ступеню складності вирізняють прості і складні об'єкти дослідження, відмінність між ними визначається числом елементів та видом зв'язку між ними.
Прості об'єкти складаються з кількох елементів.
Складні мають невизначену структуру, яку необхідно дослідити, а потім описати. Ці об'єкти досліджують методом «чорної скриньки», який полягає у пошуку взаємозв'язку між вхідними діями та реакцією об'єкта на них.
Чим повніше враховано вплив середовища на об'єкт дослідження, тим точнішими будуть результати наукового дослідження. Середовище - все те, що оточує об'єкт дослідження або його елементи і впливає на них. Розрізняють матеріальні, енергетичні та інформаційні фактори виміру.
Розрізняють такі методи наукового пізнання:
Загальнонаукові
Конкретно-наукові (емпіричні)
Загальнонаукові методи використовуються в теоретичних і емпіричних дослідженнях. До них належить аналіз і синтез, індукція і дедукція, аналогія і моделювання, абстрагування і конкретизація, системний і функціонально-вартісний аналіз.
Аналіз - це уявне або практичне розчленування предмета і дослідження кожного елемента окремо у межах єдиного цілого. Коли шляхом аналізу окремі елементи достатньо досліджені, наступає наступна стадія пізнання - синтез.
Синтез - це умовне з'єднання частин предмету, розчленованого в процесі аналізу. Але синтез не є простим з'єднанням частин. У процесі синтезування ми встановлюємо взаємодії і зв'язки частин пізнання цього предмету як єдиного цілого.
Індукція - отримання загального правила з одиничних суджень, в яких відображені одиничні предмети і явища. При індуктивному методі дослідження для отримання загального знання про певний клас предметів необхідно дослідити окремі предмети цього класу, знайти в них загальні суттєві ознаки, які і будуть основою для знання про загальну ознаку, притаманну даному класу предметів. Протилежним до цього методу є дедукція ("від загального до часткового").
Моделювання - один з головних методів наукового дослідження, який дає змогу прискорити технологічний процес. Застосовують при вивченні технологічних процесів, режимів роботи машин та апаратів. Під моделлю розуміють об'єкт, яким в процесі експерименту замінюють оригінал, таким чином, замість оригіналу (об'єкту, який нас цікавить) експерименти проводяться на моделі. Моделі бувають фізичні і математичні. У відповідності з цим розрізняють фізичне і математичне моделювання. Якщо модель з оригіналом мають однакову фізичну природу - фізичне моделювання (пілотні установки). Математична модель - це математична абстракція, яка характеризує фізичні, біологічні, екологічні і інші процеси, засновані на ідентичності математичного опису процесів в моделі й оригіналі.
Абстрагування - метод наукового пізнання, який полягає в уявному виділенні окремих ознак і властивостей конкретного предмету або явища, які цікавлять дослідника й уявному відокремленню їх від більшості інших ознак, властивостей, зв'язків цього предмету. Це дозволяє спростити, розглянути предмет в чистому вигляді.
Конкретизація - знаходження загального в одиничному, конкретному, реальний зв'язок всіх сторін предмету. Предмет вивчається різносторонньо у якісній багатосторонності реального існування на відміну від абстрактного вивчення.
Системний аналіз - вивчення об'єкта дослідження як сукупності елементів, що утворюють систему. У наукових дослідженнях він передбачає оцінку поведінки об'єкта як системи з усіма факторами, які впливають на його функціонування.
На основі загальнонаукових методів дослідження явищ, які відбуваються у природі і суспільстві, у кожній науці сформувалися емпіричні методи (конкретно-наукові), що ґрунтуються на досвіді розвитку конкретної науки та застосуванні її у практичній діяльності. Будь-який метод тої чи іншої конкретної науки стосується головним чином тієї сфери діяльності, для дослідження якої він був розроблений. Звичайно, він може більш чи менш широко застосовуватися і в інших галузях знань. Але це застосування методів однієї науки, наприклад, фізики в інших галузях знань здійснюється в силу того, що об'єкти, які вивчаються відповідними науками, мають фізичні закономірності.
Конкретно-наукові (емпіричні) методи включають теоретичні і методичні прийоми досліджень. Теоретичні прийоми - використання існуючих теорій, а також створення нових теорій. До них належить: формалізація, гіпотетичний і аксіоматичний методи, створення теорії.
Формалізація - метод дослідження об'єктів, подання їх елементів у вигляді спеціальної символіки, абревіатури.
Гіпотетичний метод застосовуються при дослідженні нових технологій, економічних явищ, вивченні якість нових технологій, нового устаткування. Ґрунтується на гіпотезі - науковому припущенні, висунутому для пояснення будь-якого явища, яке потребує перевірки та теоретичного обґрунтування, щоб стати достовірного науковою теорією.
Аксіоматичний метод передбачає використання аксіом, що є доведеними науковими знаннями, які застосовуються у наукових дослідженнях у вигляді відправних початкових положень для обґрунтування нової теорії.
Створення теорій — узагальнення результатів дослідження, знаходження загальних закономірностей у поведінці об'єктів, що вивчаються, а також поширення результатів дослідження на інші об'єкти і явища, які сприяють підвищенню надійності проведення експериментального дослідження.
Методичні прийоми формуються на основі загальнонаукових методів і відображають особливості тієї науки, завдяки якій вони створені. Це: спостереження, порівняння, експеримент і впровадження результатів дослідження у практичну діяльність.
Спостереження — перший етап вивчення об'єкта. Дослідження об'єкта відбувається в тому вигляді, в якому він існує в природі. Наукові спостереження ведуться за попередньо визначеним планам (хронометраж, анкетування). Від простого сприймання спостереження відрізняється активним характером.
Порівняння - встановлена подібності і відмінностей об'єктів безпосередньо або через проміжний об'єкт.
Експеримент (лат. "проба, дослід") - науково поставлений дослід відповідно до мети досліджень. Проводиться в умовах, які дають змогу спостерігати за ходом явища і досліджувати його в заданих умовах.
Впровадження результатів дослідження в практичну діяльність - методичні прийоми реалізації результатів наукових досліджень у практичну діяльність людей. Критерієм істинності результатів наукового пізнання с практика, а критерієм корисності такого пізнання є його переведення у нові засоби виробництва, машини, апарати" чи прилади [6].
Отже, загальнонаукові і науково-практичні (емпіричні) методи дослідження перебувають у взаємозв'язку, спрямованому на всебічне вивчення досліджуваних об'єктів, явищ для отримання достовірних знань про них для розвитку науки як рушійної сили суспільства.
Дата добавления: 2016-06-13; просмотров: 1098;