ЗАПИТАННЯ ДЛЯ САМОПЕРЕВІРКИ
Які функції виконує наука?
За яким принципом науки поділяють на групи?
Які відкриття лежали в основі науково-технічних революцій?
Охарактеризуйте такі наукові поняття, як "факт", "теорія", "принцип", "постулат".
Як класифікують науки за галузями, групами спеціальностей і спеціальностями?
ТЕМА 2. ОРГАНІЗАЦІЯ НАУКИ І ПІДГОТОВКА
НАУКОВИХ КАДРІВ.
Організацією науки в Україні займається Міністерство освіти і науки України. Разом з науковими організаціями воно визначає напрям розвитку наукових досліджень та використання їх в народному господарстві.
Міністерства надає плани розвитку науки Уряду або Верховній Раді України на затвердження та забезпечення фінансування із державного бюджету або інших джерел.
Вищим науковим центром держави є Національна академія наук (НАН) України. Разом з Мініст3ерством вона очолює і координує функціональні дослідження у різних галузях. НАН є державною науковою установою, об'єднує всі напрямки національної науки та підтримує міжнародні зв'язки з науковими центрами інших країн. Керівництво НАН України очолює Президент, який обирається загальними зборами вчених (структура: віце-президент, вчений секретар, президія і ревізійна комісія). НАН складається з відділень відповідних галузей науки.
Крім НАН в Україні функціонують державні галузеві академії - Українська академія аграрних наук, Українська академія медичних наук, Українська академія архітектури і будівництва та ін. У складі галузевих академій є науково-дослідні інститути (НДІ) різного профілю відповідно до галузі науки. Також в Україні функціонують недержавні спеціалізовані академії, які об'єднають вчених на громадських засадах за профілем їх наукової діяльності. До них належить Українська міжнародна академія оригінальних ідей, Академія інженерних наук, Українська технологічна академія. Окремі із цих академій мають статус міжнародних [4].
В Україні діє значна кількість галузевих НДІ, підпорядкованих міністерствам і відомствам. Відповідно до напрямку НДІ визначається його структура: створюються відділи, лабораторії, сектори, які очолюють провідні вчені.
Вищі навчальні заклади (університети, академії, інститути) мають спеціальні підрозділи, які виконують науково-дослідні роботи (НДР) за рахунок державних бюджетних і госпрозрахункових коштів. Виконують дослідження професорсько-викладацькі працівники із залученням студентів, а також вчені на конкурсній основі.
Кадри науки готують вищі навчальні заклади і НДІ.
Відповідно до Закону України про освіту в Україні встановлена система наукових ступенів і вчених звань.
Випускникам коледжу, інституту, університету за результатами кваліфікаційної роботи присуджується перший науковий ступінь - бакалавра відповідної спеціальності.
Випускникам інституту, академії, університету за результатами захисту кваліфікаційної роботи присуджується другий науковий ступінь - магістра.
Наукові ступені кандидата та доктора наук присуджується спеціалізованими вченими радами вищих навчальних закладів за результатами захисту дисертацій на здобуття наукового ступеню кандидата або доктора наук.
Вчені звання доцента, професора, старшого наукового співробітника (с.н.с.) присвоюються Вченими радами вищих навчальних закладів у тому випадку, якщо вони працювали в науково-дослідному закладі не менше року на посаді завідуючого науковим відділом, науково-дослідницьким сектором, лабораторією, мають не менше 10 років стажу науково-педагогічної роботи, зарекомендували себе керівниками наукових шкіл і мають учнів, які захистили під їх керівництвом дисертації на здобуття вченого степеню.
Вчені, що працюють у вузі атестуються трьома вченими званнями:
на першому етапі, коли спеціаліст приступає до педагогічної роботи у вузі – асистент
кандидати наук, які мають певний стаж роботи у вузі і проявили себе як здібні педагоги і вчені, обираються за конкурсом радою вузу на посаду доцента
доктори наук, які мають науково-педагогічну стаж роботи у вузі, обираються конкретною радою вузу на посаду професора
Співробітникам НДІ присвоюється звання м.н.с. іс.н.с. Найбільш видатні вчені обираються зборами НАНУ, галузевими і громадськими академіями член-коресподентами і дійсними членами -академіками.
Також присвоюються звання «Заслужений діяч науки і техніки України», «Заслужений працівник вищої школи».
Для підготовки науково-педагогічних і педагогічних кадрів в Україні існує докторантура, аспірантура, магістратура.
Докторантура - вищий ступінь єдиної системи безперервної освіти. Створюється при вузах, наукових установах і органах, що мають необхідну наукову і матеріальну базу. Відкриття і закриття докторантури контролюється Міністерством, а в установах академії наук - президентом НАН. У докторантуру приймають громадян України, кандидати наук, які мають наукові здобутки. З інших держав - за договорами з вузами, науковими установами, складеними на міждержавній основі або приватними особами. Термін підготовки не перевищує 5 років. Тема дисертаційної роботи призначається не пізніше трьохмісячного терміну після зарахування. Завершується захистом дисертації на здобуття вченого ступеня доктора наук.
Аспірантура - основна форма планомірної підготовки науково-педагогічних і наукових кадрів. До аспірантури приймаються громадяни України, які мають вищу освіту і кваліфікацію магістра. Термін навчання з відривом від виробництва не перевищує 3-х років, без відриву - 4-х років. Завершується захистом дисертації на здобуття вченого ступеню кандидата наук. Вчений ступінь кандидата наук присуджується особам, які мають вищу освіту, здали кандидатські іспити з філософії, іноземної мови і спеціальної дисципліни у відповідності з темою дисертаційної роботи.
Аналогічно аспірантурі функціонує магістратура, куди приймаються громадяни України, які мають вищу освіту і кваліфікацію бакалавра. Завершується захистом перед спеціальною комісією роботи на здобуття звання магістра [5].
Дата добавления: 2016-06-13; просмотров: 826;