Еволюція операційних досліджень
Як вже наголошувалося вище, термін «дослідження операцій» виник під час другої світової війни. Проте зачатки наукового мислення, характерного для операційних досліджень, з'явилися набагато раніше. Так, наприклад, деякі, хоча і вельми примітивні, моделі математичного програмування були запропоновані ще в 1759 р. економістом Куїсні і в 1874 р. економістом Вальрасом. Складніші економічні моделі, аналогічні згаданим вище, були розроблені в 1937 р. фон Нейманом і в 1939 р. Канторовічем. Математичні основи лінійного програмування успішно розроблялися ще на рубежі XIX і XX століть Жорданом (1873 р.), Мінковськім (1896 р.) і Фаркашем (1903 р.). Слід зазначити також вельми серйозні результати, отримані в області динамічного програмування Марковим (1856—1922 рр.). Заслуговують уваги опубліковані в 20-е роки в різних журналах виробничо-комерційного і виробничо-технологічного профілів роботи, мають відношення до проблеми управління запасами, а також найперші дослідження по теорії масового обслуговування, зроблені Ерлангом (1878—1929 р.р.).
Великий внесок у формування і розвиток нової науки внесли зарубіжні вчені Р.Акоф, Р.Беллман, Г.Данциг, Г.Кун, Т.Сааті, Р.Черчмен (США), А.Кофман, Р.Фор (Франція) і ін.
Важлива роль в створенні сучасного математичного апарату і розвитку ряду напрямів дослідження операцій належить радянським вченим Л. В. Канторовічу, Би. В. Гнеденко, Н.П.Бусленко, Д.Б.Юдіну, Н.П.Федоренко і ін.
Не дивлячись на те, що результати перших пошукових робіт отримали визнання і високу оцінку, математичні моделі як інструмент аналізу управляючих рішень сталі використовуватися відносно недавно. Чим це пояснюється? Причину слід шукати принаймні в наступних вельми важливих обставинах.
По-перше, у виробничо-комерційній сфері різко зросла роль конкуренції, тим більше, з урахуванням переходу нашої країни до ринкової економіки. Керівники крупних корпорацій тепер розуміють, що вдосконалення способів накопичення і обробки інформації, що традиційно склалися, приводить до істотних економічних вигод.
По-друге, величезні успіхи в області обчислювальної техніки і широке розповсюдження комп'ютерних технологій в значній мірі стимулюють вдосконалення методів порівняння і оцінки альтернативних варіантів управляючих рішень.
Останнім часом з'явилися і інтенсивно розвиваються спеціальні інструментально-інформаційні комплекси DАТА WАRЕ HOURSE («сховища даних»), DАТА МАRТ («вітрини даних») і OLАR/ROLAR-системы («аналітичні системи»), принципово орієнтовані на створення систем підтримки ухвалення рішень в різних наочних областях. Більш того, вважається природним, що будь-яка достатньо крупна корпорація або державний департамент повинна у складі своїх комп'ютерних технологій мати інформаційно-аналітичні центри (для підтримки ухвалення стратегічних рішень). Такі центри будуються з використанням вище перерахованих інструментів і методів дослідження операцій, ідеологій і технологій ухвалення рішень.
Дата добавления: 2016-06-13; просмотров: 482;