Теоретичні і практичні аспекти дослідження операцій

Слід особливо підкреслити зв'язок між задачами підвищення ефективності впроваджуваних ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ і методологією ДОСЛІДЖЕННЯ ОПЕРАЦІЙ. Метою дослідження операцій є вивчення і системний аналіз систем організаційного типу (організацій), відшукання в них оптимізаційних задач управління, постановка і упровадження яких можуть виправдати витрати на створення.

Отже, дослідження операцій на відміну від чисто теоретичних дисциплін має явно виражену прикладну спрямованість.

Науково-технічна революція викликала появу нового об'єкту досліджень в області управління, що отримало назву великі, або складні системи. Оскільки загальна теорія управління великими системами поки що знаходиться у стадії становлення, будь-яка спроба добитися практичних результатів в управлінні подібною системою вимушує обмежувати області досліджень конкретним класом систем.

Одним з найзначніших класів «великих систем» є системи організаційного управління. До них відносяться промислові підприємства, виробничі об'єднання, галузі , економіка цілої держави, а також глобальні системи (макросистеми), такі як (ЕЕС) — Європейського економічного співтовариства.

Дослідження операцій є комплексом наукових методів для вирішення задач ефективного управління організаційними системами.

Виникла необхідність в підготовці кадрів фахівців по дослідженню операцій — операціоністів. В провідних університетах США і Англії вперше було почато систематичне викладання курсу дослідження операцій.

Виникла необхідність в координації роботи багатотисячної армії операціоністів, в регулярному обміні теоретичними дослідженнями і прикладними розробками.

З цією метою в 1957 р. була створена Міжнародна федерація суспільств дослідження операцій — IFORS, до складу якої ввійшли національні суспільства і комітети із дослідження операцій багатьох країн.

Оскільки дослідження операцій — це нова наука, що інтенсивно розвивається, навряд чи можливо дати зараз її вичерпне визначення. Проте, для розуміння предмету дослідження операцій, її змісту і мети таке визначення необхідне.

Дослідження операцій — це наука, що займається розробкою і практичним застосуванням методів найефективнішого (або оптимального) управління організаційними системами.

Отже, предмет дослідження операцій — це системи організаційного управління (організації), які складаються з великого числа взаємодіючих між собою підрозділів, причому інтереси підрозділів не завжди узгоджуються між собою і можуть бути протилежний.

Метою дослідження операцій є кількісне обґрунтовування схвалюваних рішення по управлінню організаціями.

Рішення, яке виявляється найвигіднішим для всієї організації, називається оптимальним, а рішення, найвигідніше одному або декільком підрозділам, буде субоптимальним.

Як приклад типової задачі організаційного управління, де стикаються суперечливі інтереси підрозділів, розглянемо задачу управління запасами підприємства.

Виробничий відділ прагне випускати якомога . більше продукції при якнайменших витратах. Тому він зацікавлений в можливо більш тривалому і безперервному виробництві, тобто у випуску виробів великими партіями, бо таке виробництво знижує витрати на переналагодження устаткування, а отже і на загальні, виробничі витрати. Проте випуск виробів великими партіями вимагає створення великих об'ємів запасів матеріалів, комплектуючих виробів і т.д.

Відділ збуту також зацікавлений у великих запасах готової продукції, щоб задовольнити будь-які запити споживача у будь-який момент часу. Укладаючи кожний контракт, відділ збуту, прагнучи продати якомога більше продукцію, повинен пропонувати споживачу максимально широку номенклатуру виробів. Внаслідок цього між виробничим відділом і відділом збуту часто виникає конфлікт з приводу номенклатури виробів. При цьому відділ збуту наполягає на включенні в план багатьох виробів, що випускаються в невеликих кількостях навіть тоді, коли вони не приносять великого прибутку, авиробничий відділ вимагає виключення таких виробів з номенклатури продукції.

Фінансовий відділ, прагнучи мінімізувати об'єм капіталу, необхідного для функціонування підприємства, намагається зменшити кількість «зв'язаних оборотних коштів». Тому він зацікавлений в зменшенні запасів до мінімуму. Як бачимо, вимоги до. розмірам запасів біля різних підрозділів організації опиняється різним. Виникає питання, яка стратегія відносно запасів буде найсприятливішою для всієї організації. Це типова задача організаційного управління. Вона пов'язана з проблемою оптимізації функціонування системи в цілому і зачіпає суперечливі інтереси її підрозділів.

 








Дата добавления: 2016-06-13; просмотров: 578;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.