Характерні риси і особливості операційного підходу
Існує багато різних методів рішення управлінських задач, причому в більшості своїй ці методи схожі, повідімому, важко вказати чітку відмінність між операційною під ходом до рішення задач організаційного управління і тими способами ухвалення управляючих рішень, якими користуються такі категорії осіб, як інженери-виробничники, економісти-плановики, бухгалтери або фахівці за оцінкою економічної ефективності систем інформаційного обслуговування управлінського апарату. Проте методи дослідження операцій володіють поряд специфічних рис.
Щоб той або інший підхід до рішення якої-небудь конкретної задачі можна було кваліфікувати як операційний, він повинен містити, зокрема, наступні елементи:
1. Орієнтація на ухвалення рішення. Основні результати аналізу повинні мати безпосереднє і повністю визначене відношення до вибору способу дій (тобто стратегії або тактики).
2. Оцінка на основі критеріїв економічної ефективності. Порівняння різних можливих варіантів дій повинне ґрунтуватися на кількісних оцінках, що дозволяють однозначно визначити корисність очікуваного результату для даної організації. Кількісні оцінки для комерційних фірм звичайно
припускають використовування таких вимірних величин, як витрати
доходи, наявні грошові кошти, норма прибутку від додаткових капіталовкладень і ін. Належну кількісну оцінку повинні отримати коливання ринкового попиту. В рішенні, що рекомендується, повинен бути досягнутий оптимальний «баланс» з урахуванням всіх цих нерідко суперечливих чинників.
На мал. 6.1. представлена графічна інтерпретація мінімаксної проблеми. Дійсно, ми часто діємо в умовах суперечливих чинників: щось ми повинні максимізувати, а те-то - мінімізувати. Таким чином, ми одержуємо якусь «сідловидну цільову функцію» max (min F(x,y)).
Мал. 6.1. Графічна інтерпретація мінімаксної задачі
3.Довір'я до математичної моделі. Процедури поводження із згаданими вище параметрами повинні бути визначений настільки точно, щоб будь-який фахівець в області системного аналізу зміг їх потрактувати абсолютно однозначно. Іншими словами, спираючись на одні і ті ж дані, різні фахівці-аналітики повинні одержувати однакові результати.
4. Необхідність використовування ЕОМ. Ця умова зовсім не є лише бажаною. Його, швидше, слід вважати необхідним, що обумовлюється або складністю математичних моделей, що використовуються, і великими об'ємами даних, що підлягають обробці, або громіздкістю обчислювальних процедур, що забезпечують ті або інші системи управління і контролю.
Тепер розглянемо основні особливості дослідження операцій.
• Характерною особливістю дослідження операцій є так званий системний підхід до аналізу поставленої проблеми. Системний підхід, або системний аналіз, є основним методологічним принципом дослідження операцій, який полягає в наступному. Будь-яка задача, якої б приватної вона не здавалася на перший погляд, розглядається з погляду її впливу на критерій функціонування всієї системи. Вище системний підхід був проілюстрований на прикладі задачі управління запасами.
• Для дослідження операцій характерний, що при рішенні кожної проблеми виникають всі нові і нові задачі. Якщо спочатку ставиться вузька, обмежена мета, застосування операційних методів не ефективно. Найбільший ефект може бути досягнутий тільки при безперервному дослідженні, що забезпечує спадкоємність в переході від однієї задачі до іншої.
• Однією з істотних особливостей дослідження операцій є прагнення знайти оптимальне рішення поставленої задачі. Проте часто таке рішення виявляється недосяжним через обмеження, що накладаються наявними в наявності ресурсами (грошові кошти, машинний час) або рівнем сучасної науки. Наприклад, для багатьох комбінаторних задач, зокрема задач календарного планування при числі верстатів п > 4 оптимальне рішення при сучасному розвитку математики виявляється можливим знайти лише простим перебором варіантів. Проте навіть при невеликих п число можливих варіантів виявляється настільки велике, що перебір всіх варіантів при існуючих обмеженнях на швидкодію ЕОМ і допустимий машинний час практично не мислимо. Тоді доводиться обмежуватися пошуком «достатньо доброго», або субоптимального рішення. Тому дослідження операцій один з його творців — Т. Саати — визначив, як «мистецтво давати погані відповіді на ті практичні питання, на які даються ще гірші відповіді іншими методами».
• Особливість операційних досліджень полягає в тому, що вони проводяться комплексно, по багатьох напрямах. Для проведення такого дослідження створюється операційна група. В її склад входять фахівці різних областей знання: інженери, математики, економісти, соціологи, психологи. Задачею створення подібних операційних груп є комплексне дослідження всієї безлічі чинників, що впливають на рішення проблеми і використовування ідей і методів різних наук.
Дата добавления: 2016-06-13; просмотров: 1148;