Загартовування організму дитини як оздоровчий і загальнозміцнювальний фактор.

Загартовування сприяє формуванню імунітету до простудних захворювань, поліпшує обмін речовин, активізує рухову активність дитини, прояв позитивних емоцій, поліпшує її фізичний розвиток.

Основні правила загартовування:

1. Поступовість.

2. Систематичність здійснюваних процедур.

3. Максимальне перебування дитини на свіжому повітрі.

4. Одягати дитину по погоді та враховувати її майбутню рухову активність на повітрі.

До основних засобів загартовування дитини відносяться: сонячні ванни, повітряні ванни і водні процедури.

Сонячні ванни.

Починати проводити сонячні ванни слід від 5 хвилин і поступово доводити до 1-ї години.

Ультрафіолетові промені мають бактерицидну та противорахітну дію (гинуть мікроби, очищається повітря). Сонячні промені сприяють утворенню в організмі дитини вітаміну Д, зміцненню кісткової системи дитини, активують процес кровотворення.

Варто пам'ятати, що вплив сонячних променів на шкіру дитини більш інтенсивний у водоймах та біля них, а також при вітряній погоді та у жаркий час дня. В цей час треба постаратися скоротити час перебування дитини на сонці.

Кращий час прийняття сонячних ванн для дітей з 9-ї до 11-ї години та з 16-ї до 18-ї години, коли сонячні промені не настільки активні як в середині дня. Обов'язково на голові дитини повинна бути панамка.

Повітряні ванни.

Загартовування повітрям необхідно починати з провітрювання приміщень. Улітку кватирки або вікна повинні бути відкриті. У прохолодну погоду приміщення варто провітрювати 3-4 рази в день.

Температуру повітря варто знижувати поступово на 1°C у тиждень. При проведенні повітряних процедур дитину залишати частково або цілком оголеною.

Види повітряних ванн:

1. Гарячі (понад 30°C).

2. Теплі (24 – 30 °C).

3. Індиферентні (20 – 24 °C).

4. Холодні (6 – 15 °C).

Тривалість повітряних ванн для дитини до 1-го року складає 2 – 3 хвилини; після 1-го року – 5 хвилин. Краще сполучати прийняття повітряних ванн із заняттями гімнастикою, руховою активністю дітей.

Водні процедури.

До основних видів загартування водою відносяться: умивання, обтирання, обливання, купання, полоскання рота і горла. Найбільший ефект досягається при їх комплексному застосуванні (див. рис. 3).

 

 

 


Рис. 3. Види загартовувань водою.

 

Загартовування водою починають з умивання обличчя, рук, шиї, верхньої частини грудей. Потім застосовують обтирання, змоченою у воді рукавичкою, губкою, рушником.

Послідовність обтирання: руки, шия, живіт, спина, ноги. Початкова температура води повинна бути 32 °C; тривалість процедур – від 1-ї до 2-х хвилин.

Після обтирання тіла дитини необхідно добре розтерти його рушником до почервоніння. Однак можна і не витирати тіло рушником, тоді необхідно виконувати гімнастику або фізичні вправи в залежності від віку дитини, щоб вона могла зігрітися.

Обливання (з лейки, ковшика, душу) варто проводити після прийняття сонячних ванн. При цьому висота падіння води на дитину не повинна перевищувати 40 – 50 сантиметрів. Тривалість перебування під душем – від 15-ти до 35-ти секунд. Температура води знижується поступово від 32 °C до 20 °C через кожні 3 – 4 дні.

Ходьба босоніж, ножні ванни також сприяють загартовуванню всього організму дитини. Їх варто починаючи з 25 °C.

Купання у водойомі (при температурі води не нижче, ніж 22 °C).

При купанні у водоймі дитині необхідно постійно рухатися або плавати, щоб не переохолодитися. Тривалість купання для дітей 3-х – 5-ти років повинна складати від 1-ї до 2-х хвилин; 6 – 7 років – до 10 хвилин.

Найбільш корисними вважаються ранкові та післяполуденкові купання.

Не рекомендується купання дітям при захворюваннях ревматизмом суглобів, малярією, захворюваннях серця, нирок, після гепатиту, запалення легень.

Полоскання рота варто починати з 2-х – 3-х років, горла – 4-х – 5-ти років відповідно. Цей вид водних процедур – ефективний засіб профілактики гостро-респіраторних захворювань.

Отже, вода – ефективний засіб загартовування дитини, тренування її нервової та серцево-судинної системи, зміцнення організму дитини загалом.

Лекція 2

 








Дата добавления: 2016-04-22; просмотров: 1007;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.