Контроль на заняттях фізичною культурою.
Розрізняють такі види контролю на заняттях фізичною культурою як: попередній (первинний), оперативний, поточний, етапний (цикловий), підсумковий і комплексний.
Контроль– система заходів, спрямованих на виявлення ефективності якісних і кількісних характеристик процесу фізичного виховання і навчання, що передбачає вимір і оцінку різних показників фізичної підготовленості, функціонального стану тих, хто навчається.
Попередній контроль – система заходів, спрямованих на діагностику різних показників школярів на початку року, семестру або вивчення нового розділу програми з фізичної культури. Він дозволяє цілеспрямовано враховувати індивідуальні особливості учнів у подальшій роботі з фізичного виховання.
Оперативний контроль – система заходів у рамках одного навчального заняття з фізичної культури, що спрямована на визначення тимчасового впливу на учня (педагогічного, психічного або фізіологічного), а також на оцінку і порівняння результатів цього впливу з запланованим.
Цей вид контролю передбачає швидке усунення виявлених відхилень від еталонного зразка, плану. Наприклад, визначення ЧСС, зовнішніх ознак втоми учнів, правильності техніки виконання будь-якої фізичної вправи тощо.
Поточний контроль – система заходів, що спрямована на щоденну оцінку і порівняння результатів педагогічного впливу з запланованим і оперативним усуненням недоліків.
Етапний контроль – система заходів, спрямованих на виявлення рівня досягнень учнів за визначений період часу, з метою виправлення недоліків у руховій діяльності. Він проводиться через кілька занять після різних етапів навчання учнів фізичних вправ.
Підсумковий контроль – система заходів, що спрямовані на встановлення ефективності педагогічного впливу на учнів за семестр або рік з метою визначення успішності виконання поставлених завдань, виявлення позитивних і негативних сторін процесу фізичного виховання і його складових; практичної реалізації семестрового та річного планів роботи з фізичного виховання школярів.
Цей вид контролю дозволяє визначити знання, методичні та практичні навички, загальну фізичну підготовленість тощо.
Комплексний контроль – система заходів, що спрямовані на вимір і оцінку різних показників і визначають ефективність підготовки учнів до, під час і після процесу фізичного виховання і навчання.
Складовими комплексного контролю є педагогічні, медико-біологічні, психологічні дослідження.
Контроль за станом організму школярів та їх реакцією на фізичне навантаження здійснюється шляхом:
1) спостережень за частотою дихання (ЧД), частотою серцевих скорочень (ЧСС), почервонінням шкірних покривів, потовиділенням, координацією рухів, станом уваги та працездатності, характером реакції на різні подразники, скаргами учнів на погане самопочуття і т.д. (ці показники носять суб'єктивний характер, однак відбивають вплив фізичних навантажень на організм учнів);
2) підрахунку ЧСС (метод пульсометрії).
Застосування на практиці методів хронометрування, пульсової кривої уроку та педагогічного аналізу уроку фізичної культури дозволяють судити про його якість.
При хронометруванні враховується витрати часу на різні дії вчителя; ступінь раціонального використання навчального часу. На основі результатів хронометрування визначаються загальна і моторна щільність уроку фізичної культури.
За допомогою пульсометрії з'ясовують реакцію серцево-судинної системи на фізичні навантаження, а також динаміку цих реакцій. Враховуючи результати пульсометрії одного з учнів, будується пульсова крива уроку. Динаміка цієї кривої відбиває:
- поступове пристосовування організму школярів до навантажень, що поступово підвищуються;
- підтримку оптимального рівня працездатності та приведення організму учнів в стан відносного спокою.
По висоті пульсової кривої можна судити про інтенсивність навантаження на уроці фізичної культури; по площі фігури, що обмежена кривою і проекцією вихідного пульсу на вісь абсцис – про обсяг навантаження.
Контроль і оцінка фізичної підготовленості школярів.
Фізична підготовленість визначає ступінь готовності учня до визначеного виду діяльності, характеризує рівень прояву його рухових якостей (здібностей).
Рівень фізичної підготовленості визначається за допомогою контрольних вправ (тестів), що передбачаються "Програмою з фізичної культури для учнів загальноосвітніх шкіл".
Бальна оцінка виконання контрольного нормативу є складовою при виведенні загальної оцінки за успішність з фізичної культури. При цьому враховується також старанність учня, індивідуальні позитивні зміни в розвитку рухових якостей, поточні оцінки в журналі.
Лекція 5
Дата добавления: 2016-04-22; просмотров: 2065;