ТЕМА 2. МАКРОЕКОНОМІЧНІ ПОКАЗНИКИ В СИСТЕМІ НАЦІОНАЛЬНИХ РАХУНКІВ

План

2.1. Система національних рахунків як інструмент обґрунтування макроекономічних показників.

2.2. Валовий внутрішній продукт і методи його розрахунку.

2.3. Чистий національний продукт, національний дохід і особистий дохід.

2.4. Вплив цін на макроекономічні показники. Номінальний і реальний валовий внутрішній продукт.

2.5. Суспільний добробут в системі макроекономічних показників.

2.6. Тіньова економіка: причини виникнення, сутність, основні форми та особливості в Україні.

 

Потреби аналізу економічних явищ і процесів, результативність господарчої діяльності в межах національної економіки, регулювання її розвитку породжують необхідність у розробці і використанні системи ефективних макроекономічних показників.

Протягом тривалого періоду в економічній теорії та господарській практиці використовувалися різноманітні форми і способи вимірювання результатів функціонування національної економіки. В колишньому СРСР в умовах директивно-планової економіки для оцінки її стану використовувалася система балансу народного господарства, яка була впроваджена у 20-х роках ХХ століття. Вона мала ряд істотних обмежень при аналізі процесів суспільного відтворення. До них слід віднести недооцінку ролі нематеріальної сфери у суспільному відтворенні, неврахування впливу на відтворювальні процеси таких видів діяльності як фінансово-кредитна, рух доходів, а також наявність подвійного рахунку. Центральною ланкою цієї системи був матеріальний баланс, що відображав рух ресурсів і використання матеріальних благ. Сферу послуг не включали у виробництво сукупного суспільного продукту, а розглядали як систему перерозподільних відносин. Сукупний суспільний продукт, як основний макроекономічний показник в системі балансу народного господарства, проіснував до середини 80-х років ХХ століття. Потім, з переходом на єдину міжнародну стандартну систему показників, від нього відказались як не об’єктивного показника розвитку національної економіки.

Сьогодні для аналізу стану і закономірностей розвитку економіки країни світу використовують агреговані макроекономічні показники, які відображає система національних рахунків. Перевагами цієї системи є те, що вона сформульована в категоріях і термінах ринкової економіки і її використання дає змогу побачити і простежити рух суспільного продукту в усіх фазах його відтворення: виробництві, розподілі,обміні та споживанні, врахувати всі види господарчої діяльності. Вона є своєрідним вимірювачем стану економіки, народногосподарською бухгалтерією. І подібно до того, як за динамікою витрат і доходів керівники визначають економічне становище фірми, так за показниками національних рахунків уряд країни визначає становище економіки держави. В якості узагальнюючих, застосовують наступні показники: валовий внутрішній продукт (ВВП), валовий національний продукт (ВНП), чистий національний продукт (ЧНП), національний дохід (НД), особистий дохід (ОД). Відображаючи складну органічну систему господарювання, вони перебувають у тісному взаємозв’язку та взаємозалежності, зазнають впливу самих різноманітних чинників і суттєво впливають на всі сторони економічного життя суспільства.

Показники СНР використовуються в більшості країн світу та розглядаються міжнародними статистичними організаціями як стандарти та умови для порівняльного аналізу динаміки економіки різних країн. Розрахунки макроекономічних показників дозволяють суспільству свідомо і об’єктивно оцінити обсяг створеного суспільного продукту в кожній країні, виявити фактори його зростання, а також результативність проведення економічної політики держави, спрямованої на поліпшення функціонування національної економіки в цілому.

 








Дата добавления: 2016-03-27; просмотров: 503;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.