Дохід і особистий дохід

 

Недоліком показників ВВП і ВНП є те, що реальний обсяг річного виробництва в них завищений на величину амортизаційних відрахувань та непрямих податків. Для виміру того обсягу, який суспільство додало в результаті своєї річної економічної діяльності до національного багатства, використовують показники чистого національного продукту (ЧНП) і національного доходу (НД).

Передусім, важливо розрізняти (стосовно і продукту, і доходу) поняття «валовий» і «чистий». Ця відмінність пов’язана з різною функціональною роллю таких елементів валових інвестицій як амортизація і чисті інвестиції. Амортизаційні відрахування, як відомо, призначені для відшкодування основного капіталу і, таким чином, забезпечують умови простого відтворення. Тому ВВП, за вирахуванням амортизації, є чистий національний продукт. Тобто ЧНП – це валовий внутрішній продукт, скорегований на величину амортизаційних відрахувань.

 

ЧНП=ВВП – амортизаційні відрахування

 

Потрібно також відзначити особливості розрахунку в різних країнах амортизаційних відрахувань. Ці особливості пов’язані, по-перше, з тим, що в амортизаційний фонд включають не тільки вартість зносу основного капіталу, але і інші витрати (оплата патентів, різноманітні організаційні видатки). По-друге, амортизаційний фонд виявляється завищеним через перебільшення норм амортизаційних відрахувань і включення в нього, таким чином, частини прибутку.

Зауважимо, що ЧНП можна визначити трьома способами:

- шляхом відрахування із ВВП затрат на відновлення використаного капіталу (амортизаційні відрахування);

- за допомогою розрахунку ЧНП за витратами на купівлю його складових частин, тобто складанням споживчих видатків населення, чистих приватних внутрішніх інвестицій, державних видатків на отримання продуктів та ресурсів, а також чистий експорт;

- шляхом розрахунку ЧНП за доходами або складанням непрямих податків, заробітної плати, орендної плати, грошового доходу постачальників грошового капіталу (відсоток), прибутку корпорацій та доходів некорпоративних підприємств.

Таким чином, показник ЧНП уточнює вимірювання річного обсягу виробництва кінцевого продукту і розширює можливості визначення стану національної економіки. Він показує той обсяг річного виробництва, який економіка може використати, не погіршуючи виробничі можливості наступних років.

У світовій практиці амортизаційні відрахування є основним джерелом фінансування виробничих капіталовкладень, передусім у технічне оновлення елементів основного капіталу. На амортизацію припадає 60-70% інвестицій в основний капітал. В Україні, в кризові роки, частка амортизації в капіталовкладеннях у промисловості зменшилась до 30% у 1992-93 роках і 15-20% у 1994-1996 роках. Взагалі в Україні у 90-х роках відбулося різке зменшення частки амортизаційних відрахувань від рівня ВВП: з 10-12%, що вважається нормою, до 3-4%. За цих умов не здійснювалося навіть просте відтворення основних фондів, а показник їх зменшення перевищував показник їх введення. Як наслідок, фізичний знос фондів, їх спрацьованість у промисловості України в середині 90-х років становило майже 65%, а моральний знос – 95-100%.

Важливим показником у системі національних рахунків є національний дохід. З точки зору постачальників ресурсів він є вимірювачем доходів, які вони отримують від участі у поточному виробництві, тобто доходів за надання землі, робочої сили, капіталу, підприємницької діяльності за допомогою яких був створений національний дохід.

Національний дохід, з точки зору підприємств, є вимірювачем цін факторів виробництва або ресурсів. Він показує скільки коштує суспільству виробництво даного обсягу національного доходу.

Поняття «національний дохід» в економічній літературі використовується в двоякому сенсі. По-перше, воно застосовується в розширювальній трактовці, як рівноцінне ВНП і ЧНП. По-друге, поняття національного доходу використовується у вузькому сенсі, як показник доходів постачальників економічних ресурсів. Він складається із таких елементів: заробітна плата, нарахування на соціальне страхування, прибуток корпорацій і дохід некорпоративних підприємств, процент, орендну плату.

На відмінну від ЧНП, який обчислюється в цінах виробництва, національний дохід обчислюється в цінах споживання. Ці ціни відхиляються від цін виробництва на величину непрямих податків і державних субсидій. Тобто національний дохід менший за ЧНП на величину непрямих податків на бізнес, а від ВНП ще й на величину амортизаційних відрахувань.

 

НД = ВНП – амортизація - непрямі податки на бізнес

Національний дохід є заробленим доходом власників економічних ресурсів. Він розглядається, як результат економічної діяльності з точки зору доходу, одержуваного від цієї діяльності. При цьому дохід включає всі надходження (грошові або натуральні), що одержують незалежно від їх первинного джерела. Порівняно з показниками ВНП і ЧНП, національний дохід є узагальнюючим показником економічної діяльності суспільства, відбиваючи ефективність витрат ресурсів на виробництво в даному році. В середині 90-х років, структура розподілу національного доходу між власниками ресурсів, наприклад у США, мала такий вигляд: частка доходів власників капіталу та грошей (прибуток, процент та рента) становила майже 20%, частка заробітної плати – 73,8%. Більш конкретно, складові елементи національного доходу США виглядають так:

· заробітна плата та премії, отримані робітниками – 73%;

· доходи власників і доходи корпоративних підприємств – 7%;

· рентний дохід – 2%;

· прибуток корпорацій – 11%;

· чистий процент – 7%.

В Україні національний дохід, за даними Державного комітету статистики України, за 2011 рік склав 1297840 млн. грн. В його структурі оплата праці найманих працівників становила 677927 млн. грн., або 52,2%, валовий прибуток, змішаний дохід – 502422 млн. грн., або 38,7% .

У результаті розподілу та перерозподілу національного доходу у всіх власників ресурсів утворюються кінцеві доходи, з використанням яких пов’язана заключна стадія руху НД – споживання та нагромадження. Нагромадження виступає необхідною умовою розширеного відтворення, характерного для сучасних економічних систем, подальшого розвитку виробництва. Тому показник «національний дохід», використаний на споживання і нагромадження, обчислюється за формулою:

 

НД = ФС + ФН,

де ФС – фонд споживання;

ФН – фонд нагромадження.

 

Разом з тим, за допомогою показника національного доходу в СНР не видається можливим дослідити такі важливі соціально-економічні проблеми, як його розподіл за соціальними групами і суб’єктами власності, розмір доходу на сім’ю тощо.

Певною мірою можливості використання НД для аналізу зазначених проблем створюються розрахунком таких показників, як особистий дохід і дохід після сплати податків. Особистий дохід – це дохід, фактично одержаний домогосподарствами.

Суттєвою різницею між національним та особистим доходом є те, що частина заробленого доходу – внесків на соціальне страхування, податки на прибуток корпорацій та нерозподілений прибуток корпорацій – фактично не потрапляють у сім’ї, тобто не є отриманим доходом. У той же час, частина особистого доходу, який потрапляє в домогосподарства (наприклад, виплати на страхування старості, виплати від нещасних випадків, допомога безробітнім, непрацездатним та ветеранам, приватні пенсії, різні субсидії) не є результатом праці, тобто є незаробленим доходом.

Таким чином, щоб отримати показники особистого доходу, нам необхідно із національного доходу відняти внески на соціальне страхування, податки на прибуток корпорацій та нерозподілений прибуток корпорацій і додати трансфертні платежі.

Дохід після сплати податків – це дохід, який отримують у своє розпорядження домогосподарства. Після відрахування із нього індивідуальних податків (особистий прибутковий податок, податок на майно та спадщину) отримують кінцевий особистий дохід. Кінцевий особистий дохід – це кошти, які залишаються у розпорядженні домашніх господарств і некорпоративних підприємств після виконання податкових зобов’язань перед державою. Він використовується на споживання та заощадження (див. таблицю 2.2).

Таблиця 2.2








Дата добавления: 2016-03-27; просмотров: 1620;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.