Складське господарство, як елемент логістики.

Склад— це спеціальне стаціонарне або рухоме приміщення, вмістище або інше місце зосередження матеріальних цінностей. Він забезпечує необхідний ступінь їх збереженості, як правило, обладнаний власними або обслуговується залученими засобами механізації (автоматизації) робіт. Складську мережу класифікують за різни­ми ознаками.

За видом виконуваних функцій склади поділяють на сорту­вально-розподільчі, транзитно-перевалочні і накопичувальні.

Найпоширеніші Сортувально-розподільчі склади, які становлять велику частку у складському товарообороті. На таких складах здійснюють приймання товарів від місцевих та іногородніх постачальників, а також їх сортування, комплектування партій товарів відповідно до замовлень від роздрібних торгівельних підприємств.

Транзитно-перевалочні склади призначені переважно для перевідправлення різними видами транспорту товарів із районів виробництва до пунктів споживання.

На­копичувальні склади існують для сезонного і тривалого збері­гання товарів.

Залежно від товарної специфікації, що зумовлена асорти­ментом товарів, які підлягають зберіганню, розрізняють скла­ди універсальні, спеціалізовані, вузькоепеціалізовані, комбі­новані, неспеціалізовані та змішаного зберігання.

Універсальні склади призначені для зберігання і складської переробки пра­ктично усіх груп непродовольчих і продовольчих товарів.

На спеціалізованих складах зберігають і здійснюють переробку однієї будь-якої групи товарів.

Вузькоспеціалізовані склади ви­користовують для зберігання товарів одного виду, як прави­ло, простого асортименту, але таких, що вимагають особли­вого режиму зберігання.

На комбінованих складах усі складсь­кі операції здійснюють з товарами різних груп, що входять до складу споживчого комплексу («спорт і туризм», «товари для молоді»).

Неспеціалізовані склади призначені для зберігання двох і більше груп товарів і проведення різних технологічних операцій з ними.

На складах змішаногозбе­рігання операції виконують з основними видами непродово­льчих і продовольчих товарів.

Важливою ознакою класифікації складів є їх технічна бу­дова, від якої залежить режим зберігання товарів. За цією ознакою розрізняють загальнотоварні та спеціальні склади. Загальнотоварні склади призначені для зберігання і складської обробки товарів, які не потребують особливих умов, а спеці­альні — для зберігання товарів, фїзико-хімічні ознаки яких потребують будівель або технологічних пристроїв певної кон­струкції.

Бувають спеціальні склади: немеханізовані, механі­зовані, комплексно механізовані, автоматизовані, автоматич­ні. Немеханізовані — це склади з ручною переробкою ванта­жів. На механізованих складах та їх дільницях механізовано локальні технологічні операції при ручних операціях на укла­данні та комплектуванні продукції. На комплексно механізова­них складах механізовано вантажопереробку по всьому техно­логічному циклу. Атоматизованими є комплексно механізо­вані склади або їх дільниці, що мають автоматизовану систему пошуку та розміщення вантажів. Автоматичні склади - це програмно-керовані автоматизовані склади, що експлуатуються в автоматизованій системі управління техно­логічним процесом з управлінням від ЕОМ без без­посередньої участі людини, тобто склади-автомати.

Важливими ознаками класифікації складів є кількість повер­хів та висота приміщень. За цими ознаками розрізняють одно­поверхові низьковисотні з робочою висотою до 7,2 м, середньо­висотні з висотою від 7,2 до 12,6 м, висотні з висотою понад 12,6 м та багатоповерхові склади.

За транспортними умовами, тобто за розміщенням поблизу залізничних чи водних шляхів сполучення, склади називають прирейковими (біля магістральних залізничних шляхів або тих, що мають під'їзні дороги), пристаньськими (на річкових приста­нях, що мають причали), портовими (біля морських портів), не-прирейковими (внутрішньоміські), що не мають безпосереднього зв'язку з транспортними шляхами.

Складські будівлі за конструктивними особливостями бу­вають закритими, напівзакритими, відкритими.

Залежно від температурного режиму чи утепленості за­криті склади поділяють на неутеплені (неопалювані), утеплені (опалювані) та склади-холодильники.

У складських приміщеннях широко використовують спеці­альне обладнання, яке дає змогу зберігати матеріали (товари) різних видів, типів і різного призначення.

Це обладнання за фізико-хімічними властивостями матеріальних цінностей, що зберігаються, можна поділити на 3 основні групи:

· для зберігання штучних і затарених матеріалів (металу, інструменту, різних ви­робів);

· для зберігання сипких матеріалів (цементу, вугілля, але­бастру);

· для зберігання нафтопродуктів та інших рідин (бензину, гасу, дизельного палива).

Обладнання для зберігання штучних і затарених матеріалів та виробів включає різні типи універсальних і спеціалізованих стелажів.

Стелажі являють собою металоконструкції із сорто­вого прокату чи гнучких профілів різного перетину, що створю­ють осередки для зберігання вантажу, їх виготовляють із дерева, великорозмірних, схожих на літери «Г» й «Т», залізобетонних елементів.

За конструкцією опорних поверхонь для вантажу роз­різняють стелажі полицеві й безполицеві, каркасні, консольні, пірамідальні, стоякові.

На складах використовують вантажні піддони різних кон­струкцій (розбірні й нерозбірні). За будовою виділяють піддони:

плоскі - без надбудов над верхньою площиною настилу;

стоякові — з постійними або знімними стояками;

ящикові — з постійними, знімними або відкидними стояками.

Виготовляють піддони з дерева, металу, пластмаси, пресованого паперу, а також комбіновані — дерев'яно-металеві.

Для зберігання різних сипких матеріалів використовують бункери, засіки, траншеї, естакади.

Бункери - це ємкості різної форми (круглі, прямокутні, конічні), що мають зверху заванта­жувальний, а знизу - розвантажувальний отвір з механічним затвором.

Бункери можуть бути металевими, залі­зобетонними та з інших матеріалів (дерев'яні з металевим кар­касом), а за видом улаштування - надземні, підземні та напівзаземлені.

Для зберігання нафтопродуктів на складах використо­вують резервуари і дрібну тару (бочки, бідони тощо). Резервуари бувають металеві й неметалеві (залізобетонні, бетонні та цегля­ні). Металеві резервуари за формою можуть бути циліндричними (вертикальні та горизонтальні); квадратними, прямокутними, краплеподібними, сферичними та ін. За способом влаштування резервуари поділяють на наземні, напівпідземні та підземні.

Для складської переробки різних матеріалів застосовують рі­зні типи підйомно-транспортних машин і пристроїв. Класифі­кують їх за такими ознаками:

1) за продуктивністю і рівнем використання ручної праці — основні засоби механізації (мостові, козлові, баштові крани, конвеєри, навантажувачі, крани-штабелери); допоміжні (ручні візки, роликові доріжки, блоки, домкрати);

2) за напрямом переміщення вантажів, у горизонтальному на­прямі і з незначним нахилом — електро- та автовізки, конвеєри, скрепери; у вертикальному напрямі з різним нахилом —телева-тори, ліфти, штабелери, підйомники; у змішаному напрямі — електро-та автонавантажувачі, крани усіх видів;

3) за характером переміщення вантажів: періодичної дії — електро- та автовізки, підйомники-навантажувачі, крани; безпе­рервної дії — конвеєри, елеватори, спіральні спуски;

4) за видам рушійної сили механізми з електричними двигунами -електронавантажувачі, електрокари, елекгроштабелери, електро­крани; механізми з двигунами внутрішнього згоряння — автокари, автонавантажувачі, дизельні крани; пристрої для самопереміщення вантажів - похилі спуски, роликові доріжки прямолінійні та гвин­тові; механізмиручної дії - візки, крани, лебідки;

5) за конструкцією: стаціонарні засоби - крани на колоні, консольні; напівстаціонарні засоби — мостові, баштові, залізни­чні крани; засоби вільного переміщення — всі засоби підлого­вого підйомно-транспортного призначення: автокрани, плавучі крани, аерокрани.

Зручність та економічна ефективність застосу­вання тих чи інших механізмів залежить від вантажообороту, характеру перероблюваних матеріалів, їх маси, габаритних роз­мірів та ін. Тільки ретельний аналіз та економічні розрахунки дадуть змогу вибрати найвигідніший для даного складу тип підйомно-транспортноЇ машини чи іншого пристрою.

 








Дата добавления: 2016-03-22; просмотров: 777;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.01 сек.