Поняття про шкільну екскурсійну справу.
Сучасна шкільна екскурсійна справа являє собою сукупність узагальнених положень екскурсійної теорії, методології, методики та практики, історії екскурсійної справи. Основними питаннями шкільної екскурсійної справи є поняття сутності екскурсії, ознак та функцій, класифікації екскурсій, методи, ознаки, етапи їх підготовки та проведення. Екскурсійна теорія – загальна сума теоретичних положень, які слугують основою для екскурсійної справи, визначають основні напрями її розвитку та вдосконалення, це комплекс поглядів, уявлень та ідей, які визначають сутність екскурсії, формулюють закономірності та особливості екскурсій. Розглядаючи питання екскурсійної теорії ми моделюємо ідеальну екскурсію, уявляємо механізм впливу екскурсії на свідомість учнів, передбачаємо усвідомлення ними екскурсійного матеріалу, плануємо застосування основних закономірностей та особливостей екскурсій, визначаємо критерії якості екскурсії, засоби підвищення її ефективності, формулюємо теоретичні основи екскурсійної справи.
Відповідно до екскурсійної теорії, сутність екскурсії визначається трьома поняттями: композицією, сюжетом, фабулою.
Композиція – побудова, поєднання окремих частин у єдине ціле. Цей термін пов’язаний з поняттями «структура» та конструкція.
Сюжет- подія,або сукупність подій, пов’язаних одне з одним.
Фабула – послідовність розгляду та пояснень подій, фактів та процесів в ході екскурсії.
Екскурсія є особливим видом навчальної діяльності. Ця діяльність являє собою активність особистості, яка спрямована на досягнення поставленої дидактичної мети. Екскурсія є сукупністю взаємопов’язаних та взаємообумовлюючих одна одну дій. Ці дії дуже різноманітні: рух маршрутом, спостереження за об’єктами та явищами, сприймання інформації, її аналіз, розуміння, відтворення.
Екскурсія також є особливою формою спілкування. Вона передбачає взаємозв’язок та взаємодію суб’єктів екскурсії. Як специфічна форма спілкування екскурсія надає можливість учням отримати значний обсяг інформації за відносно невеликий час, формує способи мисленнєвої діяльності. Спілкуючись з іншими учасниками екскурсії учень за допомогою
Екскурсійна методика – сукупність чітких правил та вимог до методики підготовки та проведення екскурсій.
Предмет екскурсійної методики – цілеспрямоване вивчення, систематизація, формулювання та застосування на практиці методів та засобів навчання та виховання, а також методичних прийомів за допомогою яких здійснюється екскурсійна діяльність.
Дата добавления: 2016-03-15; просмотров: 552;