Екскурсія як форма організації навчально-виховного процесу.

Слово «екскурсія» походить від латинського «екскурсіо»,що спершу означало «військовий вихід», пізніше «поїздка, прогулянка».

Кожна екскурсія являє собою процес діяльності сутність якого обумовлена конкретними закономірностями: тематичність, цілеспрямованість, наочність, емоційність, активність. Основні завдання екскурсійного процесу можна виразити у таких положеннях: екскурсанти мають побачити всі об’єкти,на основі яких розкривається тема; почути про ці об’єкти необхідну інформацію; оволодіти практичними навичками самостійного спостереження та аналізу екскурсійних об’єктів.

Більшість сучасних методистів визначає екскурсію як особливу форму організації навчально-виховного процесу, яка регламентована програмою, частково змістом і часом і проводиться за межами класу. За діючою програмою всі навчальні екскурсії проводяться в позаурочний час за рахунок резервних годин.

Тема екскурсії зазначається в програмі, але зміст екскурсії розробляє сам вчитель. В проведенні екскурсії не враховується час, який витрачається, коли учні йдуть до місця екскурсії. Екскурсія повинна тривати 45 або 90 хв. За місцем у програмі екскурсії поділяють на: вступні; поточні; заключні.

За місцем проведення екскурсії поділяють на: екскурсії в природу; екскурсії в музеї; екскурсії на виробництво; екскурсії в науково-дослідницьку

установу.

За змістом екскурсії поділяють на: ботанічні; зоологічні; екологічні; фенологічні;краєзнавчі.

Кожна з цих екскурсій може бути: локальною; спеціальною; комплексною

Локальна екскурсія проводиться з метою вивчення одного природного об'єкта. Як правило така екскурсія проводиться у заказнику чи заповіднику з метою вивчення рідкісного виду рослин або тварин.

Спеціальна екскурсія проводиться з метою вивчення екологічної або систематичної групи організмів чи сезонних змін.

Комплексні екскурсії проводяться з метою вивчення природних комплексів, або сезонних змін у природі.

Кожна екскурсія має мікро- і макроструктуру. Макроструктура включає чотири етапи:

І. Підготовка вчителя до екскурсії.

ІІ. Підготовка учнів до екскурсії.

ІІІ. Проведення екскурсії

IV. Оформлення результатів екскурсії.

І. Підготовка вчителя до екскурсії поділяється на два етапи:

1. Етап технічної підготовки екскурсії. На ньому вчитель проходить маршрут екскурсії, визначає об'єкти для вивчення і місця для зупинок, визначає необхідне обладнання.

2. Етап методичної підготовки. Вчитель опрацьовує методичну і наукову літературу, розробляє план-конспект екскурсії, дидактичний матеріал, завдання для самостійної роботи учнів та оформлення результатів екскурсії, підбирає додатковий матеріал природничого, краєзнавчого та народознавчого змісту.

ІІ. Підготовка учнів до екскурсії полягає у виконанні навчальних та творчих завдань.

Навчальні завдання включають в себе повторення теоретичного матеріалу чи частини нового матеріалу. Творчі завдання: підбір краєзнавчого і народознавчого матеріалу.

ІІІ. Проведення екскурсії має власну мікроструктуру:

1. Вступний етап.

На ньому учні характеризують погодні умови на місці екскурсії, складають визначення природних угруповань місця екскурсії, визначають загально-естетичне враження.

2. Актуалізація опорних знань.

Учні визначають знайомі їм об'єкти та ознаки сезону.

З. Мотивація навчальної діяльності учнів.

На цьому етапі звертається увага учнів на практичне значення набутих знань, вмінь та навичок, особливість проведення спостереження під час екскурсії і повторюються правила поведінки в природі та техніки безпеки.

4. Повідомлення нового матеріалу.

Вчитель проводить учнів маршрутом, який був визначений заздалегідь, послідовно розповідаючи про природні об’єкти та явища, організовуючи спостереження, елементарну дослідницьку діяльність.

5. Самостійна практична діяльність учнів.

Учні поділяються на групи по 4-6 осіб і кожна група отримує завдання, яке записується на дидактичній картці, в якій може бути до трьох завдань, виконання яких розраховується на 15 хвилин.

Перед виконанням завдання з учнями проводиться інструктаж. Після інструктажу кожна група працює на своїй ділянці. В цей час вчитель здійснює контроль. По завершенню роботи кожна група звітує про виконання роботи, таким чином додаткову інформацію отримують інші учні. За виконання роботи учні отримують оцінки.

6. Повідомлення додаткового матеріалу.

На цьому етапі вчитель повідомляє цікавий краєзнавчий та народознавчий матеріал, який пов'язаний з об'єктами екскурсії. Частину цього матеріалу можуть повідомити учні, якщо його підготували заздалегідь.

7. Підведення підсумку екскурсії.

Проводиться узагальнююча бесіда за змістом екскурсії і окремим учням виставляються оцінки.

IV. Оформлення результатів екскурсії.

Учні отримують інструктаж, як треба скласти звіт і які матеріали треба оформити. Звіт складається по групах за таким планом:

1) тема екскурсії; 2) місце проведення екскурсії; З) мета проведення екскурсії; 3) погодні умови під час проведення екскурсії; 4) короткий опис екскурсії; 5) висновок.

Матеріали екскурсії можуть бути оформлені як: гербарій; колекції; роздатковий матеріал.

 








Дата добавления: 2016-03-15; просмотров: 2717;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.