Стратегічні цілі адаптації – стратегічні потреби – бази стратегічної інформації.
Стратегічні потреби в інформації містять у собі те, що може вплинути на діяльність підприємства; тенденції розвитку в тих галузях, де працює підприємство, тобто – нові види продукції, її дизайн, сервісне і гарантійне обслуговування, нові технології, нові види матеріалів; прогнози розвитку ринку продукції і соціально-політичної ситуації в країні й у регіоні тощо.
інформації
Рис. 4.4. Класифікація інформації для адаптації підприємства
Крім того, кожне підприємство (за винятком монополістів) не є єдиним виробником. Його ринкові позиції можуть бути поставлені під сумнів діючими або потенційними конкурентами. У зв'язку з цим вивчення діяльності підприємства-конкурентів, тенденцій і перспектив їхнього розвитку і впливу їхньої діяльності на положення підприємства також входить у сферу стратегічних потреб. І нарешті, варто враховувати непередбачені випадки, що пов'язані зі зміною умов виробництва визначених видів продукції. Для підприємств, що випускають предмети споживання, такими випадками можуть бути зміни моди, а для підприємств, продукція яких відноситься до продукції виробничо-технічного призначення, непередбачені випадки можуть бути зв'язані з появою нових відкриттів, що дозволяють створювати принципово нові види устаткування, матеріалів, технологій.
Стратегічні цілі визначаються для конкретних видів адаптації, які представлені на рис. 4.5.
Перелік потреб у стратегічній інформації повинний бути гранично повним. У цьому випадку повинний використовуватися принцип надмірності інформації, при якому зайва інформація не робить негативного впливу на процес адаптації, а її недолік може зробити значний негативний вплив на внесені у внутрішні системи підприємства зміни у зв'язку з впливом зовнішнього середовища. При цьому варто мати на увазі, що дуже часто події, що мають велике значення для процесу адаптації підприємства, відбуваються за межами його безпосередньої діяльності і впливу.
Визначення стратегічних потреб в інформації є найбільш складним етапом системи організації інформаційного забезпечення процесу адаптації підприємства до змін зовнішнього середовища. Однак саме на етапі визначення стратегічних потреб в інформації формуються основні напрямки збору і добору необхідної для забезпечення процесу адаптації інформації.
Рис. 4.5. Стратегічні цілі адаптації підприємства
На підставі виявлених стратегічних потреб в інформації складається картотека для спостережень, що є засобом об'єднання баз стратегічної інформації. Для інформаційного забезпечення процесу адаптації доцільно створення наступних баз стратегічної інформації:
1) конкуренти (інформація з діючих і потенційних конкурентів);
2) ринок (ринкова інформація, запити і вимоги споживачів);
3) технологія (виробництво і споживання продукції);
4) законодавство (інформація з законодавства, що торкається діяльності підприємства, а також інформація з діяльності органів, що розробляють і приймають нові законодавчі положення);
5) ресурси (інформація про матеріально-технічні ресурси, необхідні для нормальної діяльності підприємства);
6) загальні тенденції (політична, економічна, соціальна, демографічна та інша інформація);
7) інші фактори, що впливають на діяльність підприємства.
Такий розподіл інформації дозволяє забезпечити систематизацію спостереження за факторами зовнішнього середовища, що впливають на діяльність підприємства і змінюють функціонування його внутрішніх систем.
Для складання картотеки спостережень доцільно розділити сферу дій на три сфери:
безпосередня сфера містить у собі всі ті фактори зовнішнього середовища, що впливають на діяльність підприємства і знаходяться в прямому зв'язку з адаптацією діяльності підприємства — від постачальників до споживачів, включаючи конкурентів і питання технології;
сфера впливу містить у собі ті фактори зовнішнього середовища, дія яких носить ймовірний характер і здатні вплинути на діяльність підприємства, змусити його вжити заходів з адаптації підприємства;
сфера інтересів містить у собі ті фактори зовнішнього середовища, що не мають помітного впливу на діяльність підприємства, але можуть за певних обставин змусити підприємство вжити заходів з адаптації.
Доцільність такого розподілу полягає у тому, що воно змушує звернути увагу органів керування підприємством на ті фактори зовнішнього середовища, дія яких може зробити як сприятливий, так і негативний вплив на діяльність підприємства, змусивши його вжити заходів з забезпечення відповідності у функціонуванні внутрішніх систем підприємства стану зовнішнього середовища.
Інформація стратегічних баз дуже різноманітна і надходить з численних джерел. Необхідна інформація може мати офіційний характер (наприклад, зміна законодавства, повідомлення науково-дослідних організацій про завершення прикладних досліджень і передачі їх у промислову експлуатацію) і неофіційний (наприклад, конфіденційна інформація про початок випуску конкурентами підприємства новоїпродукції).
До джерел стратегічної інформації, необхідної для здійснення адаптації підприємства до впливу зовнішнього середовища, належать:
загальні публікації в пресі, публікації в спеціальній літературі, офіційні звіти науково-винахідницьких установ, банки даних;
неофіційна інформація постачальників, банків та інших інститутів фінансового ринку;
громадські організації, інформація консультантів, адміністрації підприємств-суміжників;
проведення ярмарків, салонів, конференцій, діяльність „паблік рилейшн”.
Для організації роботи з базами стратегічної інформації можуть бути використані різні методи. До числа найбільш ефективних методів інформаційного забезпечення процесу адаптації підприємства варто віднести метод спільного використання каналів інформації, що припускає використання всіх каналів інформації. Однак інтенсивність використання всіх каналів надходження інформації може бути різною. Метод спільного використання каналів передбачає постійне поповнення баз стратегічної інформації з усіх каналів і безперервний аналіз інформації, що надходить, причому аналізу повинна піддаватися не тільки інформація, що надходить, але і та інформація, що вже існує в стратегічній базі. Спільний аналіз інформації існуючої та інформації, що надходить, може здійснюватися перманентно і після закінчення визначеного часу. При перманентному спільному аналізі наявна й інформація, що надходить, по кожній стратегічній базі аналізується кожного разу у момент надходження нової інформації. При періодичному аналізі наявна й інформація, що надходить, по кожній стратегічній базі аналізується один раз у заданий проміжок часу, наприклад щотижня або щомісяця, у залежності від ступеня рухливості інформації й інтенсивності її надходження.
Спільний аналіз інформації, що надходить, і існуючої інформації дозволяє визначити таку зміну у зовнішньому середовищі, при якій повинна починатися адаптивна реакція підприємства. Але на практиці її може не бути, адже підприємство може ігнорувати зміни зовнішнього середовища.
Тема 5. Інформаційне забезпечення процесу планування фінансової безпеки підприємства
5.1. Інформаційно-аналітичне забезпечення фінансової безпеки підприємства.
5.2. Сутність та види інформаційного забезпечення процесу планування фінансової безпеки.
Дата добавления: 2016-03-15; просмотров: 803;