Класифікації адаптивної реакції підприємства
Адаптивна реакція підприємства на вплив зовнішнього середовища залежить від виду фактора, інтенсивності його впливу, від особливостей діяльності самого підприємства і рівня якості керування підприємством. Крім цього існує цілий ряд інших особливостей адаптивної реакції підприємства на зміни зовнішнього середовища. У зв'язку з цим виникає проблема класифікації адаптивної реакції підприємствана зміни зовнішнього середовища.
За швидкістю реалізації заходів щодо адаптації підприємства виділяють безстрокову і термінову адаптивну реакцію підприємства.
Безстрокова адаптивна реакція не визначена в часі; практично вона здійснюється постійно, перманентно.
Терміноваадаптивна реакція підприємства розрахована на певний строк. Вона може бути:
короткостроковою – заходи щодо адаптації здійснюються протягом 3-6 місяців;
середньостроковою, при якій термін реалізації заходів щодо адаптації варіює від 6 місяців до 1 – 1,5 років;
довгостроковою – зміни у внутрішніх системах і підрозділах підприємства здійснюються протягом 1,5 – 2-х років.
За необхідністю відповідної реакції на зовнішні впливи адаптивна реакція поділяється на змушену й індиферентну.
Змушенаадаптивна реакція – це обов'язкова реакція; підприємство не може не реагувати на зміни зовнішнього середовища і просто зобов'язане внести зміни у внутрішні системи.
Індиферентнаадаптивна реакція підприємства виникає в тому випадку, коли адаптація підприємства носить необов'язковий характер. Наприклад, поява різного роду нововведень як технічного, так і організаційного характеру зовсім не зобов'язує підприємства вносити зміни в систему технічної підготовки виробництва і самого виробництва.
За масштабами охоплення адаптивну реакцію підприємства можна поділити на велику і локальну.
Велика реакція підприємства виникає у тому випадку, коли зміни відбуваються у всіх внутрішніх підрозділах і системах підприємства або торкаються них тією чи іншою мірою.
При локальній реакції підприємства зміни відбуваються тільки в одній-двох внутрішніх системах або підрозділах підприємства. Локальна реакція, як правило, незначна, відбувається у відповідь на незначні зміни зовнішнього середовища.
За ступенем досягнення поставлених цілей у процесі адаптації адаптивна реакція підприємства може бути закінченою, що вже дала визначений економічний ефект, і незакінченою, за якої ефект не отриманий. Незавершеність адаптивної реакції може бути обумовлена різними причинами, але суть її одна – припинення заходів щодо адаптації внаслідок виникнення будь-яких обставин.
За рівнем і ступенем планування адаптації реакція підприємства може бути запланованою і спонтанною.
Запланована реакція можлива в тому випадку, коли на підприємстві існує модель адаптації, і в разі потреби адаптація протікає за заданим планом. Якщо на підприємстві відсутня модель адаптації, а прогноз і моніторинг стану зовнішнього середовища здійснюється, то тоді адаптація є спонтанною,здійснюється безмодельно, усі процеси з реалізації заходів щодо адаптації протікають стихійно, результат їх не визначений і важко передбачуваний.
За необхідністю інвестиційної підтримки адаптивна реакція підприємства поділяється на адаптацію капіталомістку, котра вимагає інвестицій до повного свого завершення, і адаптацію некапіталомістку, реалізація якої не вимагає інвестицій. Як правило, капіталомісткою є адаптація підприємства донововведень технічного характеру, оскільки освоєння нових видів продукції або нових технологій становить інвестиційні проекти.
До некапіталомісткої адаптаціїварто віднести адаптацію до нововведень організаційного характеру, особливо якщо нововведення такого роду освоюються фахівцями підприємства.
За ступенем окупності витрат на адаптацію розрізняють витратну і прибуткову адаптивну реакцію.
Витратнаадаптивна реакція апріорі припускає, що витрати на адаптацію підприємства не окупляться або не принесуть прибутку. Прибуткова адаптивна реакція свідчить про можливе одержання прибутку в результаті адаптації підприємства до змін зовнішнього середовища.
З позицій часу адаптивна реакція підприємства може бути стратегічною та поточною.
Стратегічна адаптивна реакція підприємства на зміни зовнішнього середовища становить передбачувані зміни цілей діяльності підприємства і (або) способів досягнення поставлених цілей у виді планів, програм і досить важливим видом її підтримки є інвестиційна підтримка. Можна стверджувати, що стратегічна адаптивна реакція становить перспективні інвестиційні проекти, пов'язані з передбачуваною зміною або впливом зовнішнього середовища.
Тактична адаптивна реакція підприємства виступає у формі не дуже значних проектів, для реалізації яких не потрібно великих витрат часу на підготовку і значні обсяги інвестицій.
Дата добавления: 2016-03-15; просмотров: 1006;