ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗАКОННОСТІ, ЗБЕРЕЖЕННЯ МАЙНА, ПРАВОВЕ ВИХОВАННЯ І ПРАВОВА ПРОПАГАНДА НА ПІДПРИЄМСТВІ

На підприємствах робота із забезпечення законності в госпо­дарській діяльності, у трудових та інших відносинах здійснюється керівниками підприємств, служб і структурних підрозділів. Важли­ве місце у вирішенні цього завдання відводиться юридичній службі, яка повинна бути організатором боротьби за дотримання і зміцнення законності.

Забезпечення законності на підприємстві – це насамперед бо­ротьба з гіорушеннями державної, договірної і трудової дисципліни, порушеннями законодавства у вигляді безгосподарності, крадіжок майна, зловживань тощо. Тому керівники підприємства, а Юридич­на служба передусім, повинні бути обізнані з різними галузями пра­ва, економіки, виробництва, знати і вміти застосовувати численні нормативні акти в кожному конкретному випадку, не обмежува­тись консультуванням з правових питань і візуванням документів.

Згідно із Загальним положенням про юридичну службу [7] юрисконсульт повинен бути активним учасником єдиного проце­су діяльності підприємства і забезпечувати суворе дотримання за­конності в усіх сферах господарської діяльності підприємства; вив­чати і аналізувати практику роботи підприємства, наполегливо домагатись усунення порушень законності; негайно доповідати керівникові про порушення законності; розробляти і вносити про­позиції щодо усунення недоліків у роботі підприємства; постійно пропагувати законодавство; аналізувати практику роботи комі­сій з трудових спорів; допомагати товариським судам та іншим громадським організаціям.

У Загальному положенні про юридичну службу [7] зазначаєть­ся, що юрисконсульт повинен перевіряти відповідність вимогам законодавства проектів наказів, інструкцій, положень та інших документів правового характеру, які подаються на підпис керівни­кові підприємства, здійснювати контроль за відповідністю законо­давству розпоряджень та інших актів, що видаються керівниками структурних підрозділів, вживати заходів щодо скасування актів, виданих з порушенням чинного законодавства.

Виявивши порушення законності в роботі підприємства та його посадових осіб, юрисконсульт повинен негайно доповісти про це керівнику підприємства для вжиття необхідних заходів щодо їх усунення. Юрисконсульт не візує проекти правових документів, які подаються На підпис керівникові, якщо вони не відповідають чинному законодавству, і натомість готує висновок, де пропонує вирішити в законному порядку розглянуті питання.

Основними напрямками правової роботи щодо забезпечення законності є такі:

• дотримання законності наказів та інших нормативних актів, що видаються на підприємстві;

• контроль за виконанням правових норм керівництвом під­приємств, службами, структурними підрозділами, вжиття заходів щодо усунення всіх виявлених порушень законності та скасуван­ня актів, що не відповідають законодавству;

• притягнення до юридичної відповідальності осіб, які допусти­ли правопорушення, і своєчасне передавання матеріалів про пору­шення в суди, органи міліції, прокуратури та інші відповідні дер­жавні та громадські органи;

• розповсюдження правових знань і роз'яснення чинного законо­давства;

• участь у розробці заходів впливу на правопорушників і ана­ліз ефективності застосування цих заходів.

Забезпечення законності актів, що видаються на підприємстві, здійснюється шляхом правової експертизи проектів цих актів.

Юрисконсульт повинен попередньо ознайомлюватись і візувати всі накази, що видаються на підприємстві, незалежно від їх змісту. При цьому він з'ясовує, чи має право керівник підприємства видати акт з певного питання, чи, можливо, це компетенція вищих органів; чи потрібно узгоджувати проект з профспілковим комітетом; чи пра­вильно зроблено посилання на закони та інші нормативні акти.

Контроль за дотриманням правових норм у діяльності підприєм­ства забезпечується юридичною службою переважно шляхом участі юрисконсульта в нарадах і засіданнях керівництва під час розгля­ду питань, що стосуються практики застосування чинного законо­давства; проведення правової експертизи актів, що видаються; пе­ріодичного ознайомлення з документами правового характеру, які не піддавались експертизі (наприклад, виданих у структурних підрозділах та службах); здійснення перевірок правильності веден­ня претензійної роботи і роботи з укладення і виконання госпо­дарських договорів підрозділами та службами підприємства.

Робота зі зміцнення виробничої, трудової та інших видів дисциплі­ни – важливе завдання юридичної служби підприємства.

Основними напрямками роботи юридичної служби щодо забез­печення дотримання трудового законодавства і зміцнення трудо­вої дисципліни є такі:

• участь у розробці правил внутрішнього трудового розпоряд­ку, колективних договорів, посадових інструкцій та інших доку­ментів правового характеру, що регулюють трудові відносини на підприємстві;

• забезпечення відповідності чинному законодавству проектів наказів та інших правових актів, що подаються на підпис керівни­ку підприємства;

• здійснення контролю за відповідністю вимогам законодав­ства наказів та інших правових актів з трудових питань, які вида­ються керівниками служб і структурних підрозділів підприємства;

• участь у роботі, пов'язаній з відшкодуванням матеріальних збитків, заподіяних підприємству через порушення законодавства про працю;

• використання правових засобів зміцнення трудової дисциплі­ни;

• надання правової допомоги профспілковому комітету, комісії з трудових спорів, товариському суду, громадським організаціям;

• пропаганда і роз'яснення трудового законодавства в колек­тиві підприємства.

Таку роботу юридична служба здійснює в тісному взаємозв'яз­ку з відділами кадрів, праці та заробітної плати, бухгалтерії та іншими службами.

Організація роботи із забезпечення збереження майна і боротьби з крадіжками та нестачами – один з найважливіших напрямків діяльності юридичних служб у сфері суспільного виробництва.

• Обов'язок щодо забезпечення збереження майна повною мірою стосується і співробітників юридичної служби, одним з основних завдань якої є використання правових засобів у справі збереження майна і боротьби з безгосподарністю. Юридична служба повинна:

• забезпечувати законність правових документів, що видають­ся на підприємстві;

• брати, участь у перевірках стану дотримання законодавства з охорони підприємства, у розробці заходів щодр використання пра­вових засобів, спрямованих на попередження крадіжок, нестач, псу­вання матеріальних цінностей і втрат від безгосподарності;

• оформлювати матеріали, пов'язані із втратами, для передання їх слідчим і судовим органам;

• надавати правову допомогу бухгалтерії з питань відшкоду­вання збитків;

• брати участь у роботі бухгалтерії щодо стягнення дебіторської заборгованості;

• надавати правову допомогу службам і структурним підрозді­лам підприємства з питань правильного застосування законодав­ства, що регулює порядок списання, продажу, обміну, оренди, пе­редавання майна і грошових цінностей підприємства;

• аналізувати практику використання відповідними службами, структурними підрозділами та працівниками правових засобів у роботі.

Заходи щодо забезпечення збереження майна і боротьби з безгос­подарністю розроблюються, як правило, у цілому по підприємству і мають предметний і чітко визначений характер. Участь у розробці цих заходів юридичних служб є окремим напрямком їх правової роботи.

Найпершим завданням юридичної служби, інших служб, струк­турних підрозділів і керівництва підприємства є забезпечення за­конності документів правового характеру, що полягає в перевірці відповідності вимогам законодавства проектів наказів, положень, інструкцій та інших правових документів з питань забезпечення збереження майна і боротьби з безгосподарністю. У цих докумен­тах повинні відбиватись питання охорони підприємства, органі­зації перепусткового режиму, приймання продукції, зберігання і обліку матеріальних цінностей, випуску готової продукції, попе­редження крадіжок, інших втрат.

Крім того, юридична служба разом з іншими службами та структурними підрозділами підприємства бере участь у перевірці додержання законодавства про охорону майна.

Юридична служба повинна роз'яснювати керівнику підприєм­ства, керівнику і працівникам відділу кадрів, іншим посадовим особам, як правильно застосовувати трудове законодавство під час прийняття, призначення та переміщення матеріально відпові­дальних осіб: ці питання повинні обов'язково узгоджуватись з бухгалтерією; забороняється приймати на матеріально відпові­дальні посади осіб молодше 18 років, а також осіб, які мають су­димість за корисливі злочини або стосовно яких є вирок суду, який забороняє їм обіймати зазначені посади; договір про матеріальну відповідальність має бути укладений лише в письмовій формі.

Іншим напрямком забезпечення збереження майна є створення необхідних умов для кількісного та якісного збереження матеріаль­них цінностей. Це можливо не лише за наявності складських при­міщень, спеціально відведених територій або майданчиків, а й за умови надійної огорожі складського господарства, відповідного обладнання складських приміщень та інших місць зберігання, що виключало б можливість доступу до матеріальних цінностей сто­ронніх осіб.

Співробітники юридичної служби разом з працівниками інших служб і структурних підрозділів повинні виявляти недоліки та по­рушення в організації складського господарства.

Особливе значення в питаннях збереження майна підприємства має суворе дотримання вимог приймання продукції, що надхо­дить, за кількістю та якістю. Беручи участь у цій роботі, юридична служба здійснює контроль за додержанням встановленого законо­давством порядку приймання продукції, що надходить:

• контролює дотримання вимог приймання продукції з ураху­ванням особливостей окремих її видів, характеру господарських зв'язків, а також перевіряє відповідність кількості та якості про­дукції даним у супровідних документах і в наявності;

• фіксує кількість і якість продукції, що надходить, у момент пе­редавання її матеріально відповідальній особі на зберігання або під звіт;

• забезпечує відшкодування збитків, заподіяних неналежними діями контрагента (оформлює акти приймання, які фіксують недоліки в продукції, що надійшла, або її нестачу, що є основним дока­зом заподіяння шкоди);

• виявляє і вивчає причини недотримання вимог при прий­манні продукції і вносить пропозиції щодо усунення недоліків.

Важливим обов'язком юридичної служби є участь у роботі з ліквідації дебіторської заборгованості, забезпечення додержання законодавства при списанні грошових і матеріальних цінностей.

Разом з бухгалтерією юридична служба аналізує причини ви­никнення простроченої дебіторської заборгованості, вживає за­ходів щодо її ліквідації (готує претензії, позовні заяви), поперед­ження виникнення заборгованості, добровільного її погашення.

Основними завданнями юридичної служби під час перевірки за­конності списання з бухгалтерського балансу майна, боргів, не­стач та інших втрат є забезпечення суворого дотримання посадо­вою особою встановленого порядку, а також вжиття заходів щодо відшкодування збитків і притягнення до відповідальності осіб, винних у незаконному списанні. З цією метою юрисконсульти обо­в'язково повинні перевіряти документи на списання і складати вмотивовані та обгрунтовані висновки.

Ще одним важливим етапом у роботі щодо забезпечення збере­ження майна є підготовка і оформлення матеріалів про розкрадан­ня, нестачі та інші порушення для передання їх до суду, слідчих органів, а також з метою відшкодування збитків.

Як основний організатор роботи, пов'язаної із забезпеченням збереження майна, юридична служба несе відповідальність за юри­дичне оформлення службами і структурними підрозділами матері­алів про втрати. Правильне оформлення і своєчасне передавання матеріалів про розкрадання та інші правопорушення до судово-слідчих органів, а також правильне подавання оформленого позо­ву про стягнення з винних осіб компенсації за завдану шкоду – початкова стадія участі юридичної служби в організації і вико­нанні роботи з відшкодування збитків, нанесених підприємству.

В умовах становлення України як правової держави великого значення набуває чітке виконання правових норм в усіх ланках і сферах суспільного виробництва.

Організація і оплата праці, порядок господарських відносин, використання фондів заохочення та інші аспекти на виробниц­тві регламентуються нормативними актами, які повинен знати кож­ний працівник і суворо дотримуватись їх норм і положень, що є необхідною умовою успішного функціонування господарського механізму. Тому широка пропаганда правових норм, вміння ви­користовувати юридичні засоби не тільки у сфері виробництва, а й в усіх сферах життєдіяльності має важливе значення.

Тому беручи участь у роботі з пропаганди і роз'яснення у тру­довому колективі законодавства, юридична служба разом з інши­ми службами і підрозділами повинна організовувати лекції, семі­нари та бесіди. ,.

Юридична служба повинна використовувати таку ефективну форму роботи як організація нарад інструктивного характеру з питань господарської діяльності (наприклад, з організації контро­лю за виконанням договорів, дотримання законодавства про працю та ін.).

Особливо результативними є індивідуальні консультації пра­цівників. Юрисконсульт повинен також відвідувати служби та структурні підрозділи і давати кваліфіковані відповіді на запи­тання правового характеру.

За такої організації правової пропаганди на підприємстві значно зменшиться кількість порушень трудової договірної і ви­робничої дисципліни, набагато підвищиться ефективність праці працівників, вдосконалиться управління виробництвом і економі­кою загалом.

Контрольні питання

1. Роль юридичної служби у зміцненні законності на підприємстві.

2. Основні напрямки правової роботи із забезпечення законності на підприємстві.

3. Контроль за виконанням правових норм у діяльності підприємства.

4. Основні напрямки роботи юридичної служби щодо забезпечення дотримання трудо­вого законодавства і зміцнення трудової дисципліни.

5. Організація правової роботи із забезпечення збереження майна.

6. Найважливіші напрямки роботи юридичних служб із забезпечення збереження майна.

7. Порядок призначення та переміщення матеріально відповідальних осіб.

8. Контроль юридичної служби за додержанням встановленого законодавством по­рядку приймання продукції.

9. Правова пропаганда у трудовому колективі.








Дата добавления: 2016-01-03; просмотров: 1473;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.012 сек.