А) Фізичне виховання учнів з важкими розладами мовлення
Заняття фізичною культурою сприяють:
1) зміцненню здоров’я і підвищенню фізичних можливостей аномальної дитини;
2) корекції недоліків психічного і фізичного розвитку дітей;
3) вихованню морально-вольових якостей, підготовці до самостійного життя і суспільнокорисної праці.
Корекція фізичних недоліків допомагає виховувати в учнів такі якості, як увага, зосередженість, вміння користуватись словесною інструкцією при організації своїх дій.
У дітей також виховуються позитивні вольові якості: наполегливість, терплячість, цілеспрямованість, колективізм, правильне ставлення до вимог дисципліни.
Систематичні заняття фізичними вправами впливають на:
1) діяльність ЦНС;
2) на розвиток і зміцнення м’язової системи, органів кровообігу;
3) знімають втому головного мозку;
4) підвищують працездатність;
5) розвивають і зміцнюють опорно-руховий апарат людини (кістки набувають міцності, збільшується рухомість в суглобах, тіло стає гнучкішим);
6) розвивають діяльність серця і легень (становлення правильного, глибокого дихання – посилення вентиляції легень).
Завдання фізичного виховання учнів спеціальної школи:
1. Зміцнення здоров’я, сприяння загальній фізичній підготовці, загартування організму. Для цього потрібно:
а) проведення фізичних вправ;
б) правильний режим дня;
в) здійснення гігієнічних вимог до обладнання тощо;
г) освітлення приміщень.
2. Формування правильних навичок життєво-важливих рухів. (Має зв’язок з підготовкою учнів спеціальної школи до життя і праці). Потрібно навчити:
1) правильно вставати, ходити, сидіти;
2) правильно брати і класти предмети;
3) правильно бігати, стрибати, грати з м’ячем.
Виробляти такі здібності, як:
1) швидко і точно виконувати рухи пальцями рук;
2) вміло взаємодіяти обома руками;
3) швидко перебудовувати рухи в залежності від умов.
3. Розвиток рухової можливості.
Молодший вік – розвиток спритності і швидкості рухів. Старший шкільний вік – розвиток витривалості і сили. Спритність (використовують вправи кидання і ловлі м’яча, вправи з предметами, рухові ігри).Швидкість (вправи швидкісного характеру, біг на швидкість, ігри). Сила (вправи динамічні, які потребують короткочасної силової напруги(стрибки, ігри з м’ячем).
4. Виховання інтересу і звички до заняття фізичною культурою (матеріально-спортивна база, поводитись спортивно-оздоровчі заходи). Зацікавлення дітей базується на використанні наочних і словесних методів.
5. Виховання позитивних морально-вольових якостей, проводять групові вправи, естафети, командні ігри. Особистісний успіх дитини повинен стати часткою успіху усього колективу, а успіх приносить моральне задоволення кожній дитині.
6. Корекція недоліків розумового і фізичного розвитку учнів (проводиться на уроках з усіх навчальних уроках і позаурочний час).
У процесі фізичного загартування формуються особистісні вольові якості.
Воля – здатність людини, яка виявляється в самодетермінації і саморегуляції нею своєї діяльності і різних психічних процесів. Основні функції волі:
— вибір мотивів і цілей;
— регуляція спонукання до дії при недостатній мотивації їх;
— організація психічних процесів;
— адекватна діяльність;
— система, мобілізація психічних можливостей у ситуації подолання перешкод у процесі досягнення поставленої мети.
Вольові зусилля людей в різних ситуаціях (конфлікт мотивів) характеризуються кількістю енергії, що витрачається на виконання цілеспрямованих дій чи утримання від них.
Всі три сфери особистості – інтелектуальна, емоційна, вольова – пов’язані і становлять єдиний комплекс (Н-д: емоційний стан (психічні стани, афект, стрес)впливає на стан здоров’я, життєвий тонус – педагог створює відповідні умови). Турбота про здоров’я – основна ланка виховання.
Основні засоби фізичного виховання учнів спеціальної школи:
а) спеціальні заняття з фізичного виховання учнів (ритміка — в молодших класах, уроки фізичної культури — в старших класах), організація доступних для учнів позакласних спортивних заходів;
б) корекційно-лікувальна гімнастика і індивідуальна трудотерапія для дітей з грубими порушеннями моторики;
в) відповідна організація дитячого харчування в інтернаті і сім’ї;
г) правильна організація і гігієна навчальної і фізичної праці учнів з урахуванням їх індивідуальних і вікових особливостей;
д) загальний режим в сім’ї і інтернаті, забезпечення адекватного чергування: навчання, фізичної праці, відпочинку, харчування, позакласних занять тощо;
е) організація і проведення літніх оздоровчих заходів: оздоровчий табір, походи, екскурсії, спортивні заходи, участь в сільськогосподарських роботах тощо;
ж) особистісно-лікувальні заходи: використання лікувальних препаратів для стимуляції і корекції фізичного розвитку, фізіотерапія і інші спеціальні лікувальні засоби;
з) фізичне загартування.
До засобів фізичного загартування ми відносимо: природні умови (повітря,сонце,вода),особиста і загальна гігієна, фізичні вправи (гімнастика, гра, туризм).
Фізичне виховання пов’язане із формуванням естетичних почуттів і ставлень.
Дата добавления: 2015-12-22; просмотров: 1012;